KPMG: Türklerin gönlü hibrid otomobilden yana

KPMG’nin Küresel Otomotiv araştırması sonuçlarına bakarak Türkiye’deki sürücülerin yüzdelik 43’ü, gelecek 5 yıl ortamında kurgu almaları halinde hibrid elektrikli modelleri yeğleme edeceklerini söylüyor. Türkiye’deki otomotiv yöneticileri bile 2019’un otomotiv trendleri ortada hibrid ruh hareketliliğinin peşi sıra ikinci sırayı bağlanabilirlik ve dijitalleşmenin alacağını öngörüyor.

Uluslararası rüşvet, denetim ve müşavirlik şirketi KPMG’nin hazırladığı Global Otomotiv Raporu, 2019’dahi otomotiv sektörüne cephe verecek trendleri ele alıyor.
Göz devi şirketlerin yöneticileriyle gerçekleştirilen araştırı, teknolojik gelişmelerin ve bağlanabilirliğin günce hayatın ayrılmaz tıpkısı parçası haline geldiğini ortaya koyuyor. Bu gelişmelerin otomotiv endüstrisinde sunma şanlı trendlerin başında gelmeye devam etmesi şaşırtı değil. 5g ve angajmanlı trafik altyapısı kabilinden bakir gelişmeler bu durumu iyice pekiştiriyor. Acun, anadan görme otomotiv endüstrisinin teknoloji ve telekom sektöründeki balaban oyuncularla ve ihtişam kurumlarıyla işbirliği yaptığı yıpranmamış bire bir ekosisteme akla yatkın yavaş yavaş ilerliyor.
Paylaşım ekonomisi bile bu ekosistemde mefret tıpkı tumturak oynuyor. Vesile paylaşımının her an artan popülerliği bunun vakit kaybetmeden tıpkı örneği.
2019’bile Türkiye’deki otomotiv sektörüne alnaç verecek trendlerin başında hibrid neşelilik hareketliliği geliyor.

Araştırmaya katılan otomotiv yöneticilerine bakarak 2019 trendlerinde geçmiş 5’te düzlük düzlük maddeler öncelik sıralamasına bakarak şöyle:
Bağlanabilirlik ve dijitalleşme
Bataryalı zindelik hareketliliği
Özerk ve sürücüsüz vesait
Gelişen ülkelerdeki çevre büyümesi

Kesim değişim geçiriyor

KPMG Türkiye Otomotiv Departman Lideri Kağan Ölekli, otomotiv endüstrisinin akıbet yıllarda asıl yetkinliklerin ve uzmanlık geliştirmenin henüz makro olduğu ayrımsız baştan konfigürasyon dönemine girdiğini belirtti. Ölekli, “Bu süreçte sağlık akışını güvene kabul etmek için otomotivin ekosistemdeki rolünü tanımlamak da daha mefret kuzuluk geliyor” dedi.

Dizel, alternatif değil

Rapora göre Türkiye’deki tüketicilerin yüzde 72’si, dizel araç almanın ya bile elinde tutmanın artık kendileri üzere almaşık olmadığını söylüyor. Tüketicilerin yüzdelik 43’ü, önümüzdeki 5 sene içerisinde makine algı olsalar, dokunaklı aktarım teknolojisi olarak hibrid elektrikli modelleri yeğleme edeceklerini belirtiyor. Hibrid araçları sırasıyla, mahrukat hücreleri elektrikli vesait (yüzde 15), yükleme edilebilen hibrid elektrikli araçlar (yüzde 15), bağırsak yakımlı motorlar (yüzde 13), bataryalı elektrikli vesait (yüzde 9) ve mesafesi uzatılabilen bataryalı elektrikli vesait (yüzdelik 6) izleme ediyor.

Sunma iri dava şarj

Türkiye’deki yöneticilerin yüzde 39’u ağız ağıza elektrikli araçlarla ilişik sunma iri sorunun ‘şarj etme’ olduğunu belirtirken, yüzdelik 30’u ‘fiyatmasraf’ olduğunu söyledi. Yöneticilerin yüzdelik 83’ü, “Eğer elektrikli bir vesile alırsam, çevirgeç üreticisinin temas cins yükleme etme problemiyle ilgilenmesini beklerim (akıllıca aynı elektrik sözleşmesi sağlanması, evde tasarruf için şarj kutusu kurulumu, hızlı yükleme ika hizmetleri, vb) ifadesine katıldıklarını tabir etti. Katılımcıların yüzdelik 61’i, enerji deposu yerine hidrojenin, anadan görme bataryalara bakarak çok daha yeğleme edilir olacağını düşündüklerini belirtti.

‘Otonom vesait sav yaratabilir’

Araştırmaya Türkiye’den katılan yöneticilerin yüzde 74’ü hem özerk, hem şoförlü araçların trafiğe gelişigüzel çıkmaları yerinde sakil güvenlik problemleri ve kalın davalarına sebep olacağına inandıklarını söylerken, katılımcıların hemen yüzde 15’i bu görüşe cebin çıkıyor.

Müşteriye bakarak işaret majör

Araştırma çevirgeç satın alma yahut aynı zindelik hizmeti kullanma konusunda karar verirken müşterilerin nelere dikkat edeceği üstüne tüketicilerle yöneticiler arasında rey farklılıkları bulunduğunu bile ortaya koydu. Araştırmaya katılan müşterilerin yüzde 69’u anahtar evet da hizmet alırken önce dikkate aldıkları unsurun ayraç ve izlenim olduğunu ifade ederken bu büyüklük yöneticilerde yüzde 54’te kaldı.
Araştırmaya göre müşterilerin ödeme yapmaya hazır olduğu fonksiyonların başında yüzdelik 25’le yönleme sistemi geliyor.
Navigasyonu yüzde 21’le aheste yükseltimi (motosiklet gücü), yüzdelik 16’yla da iletişim araçları kontrolü izleme ediyor.

Paylaşım ekonomisinde evvel eşya kredibilite

Otomotiv yöneticilerine bakarak elektrik içinde kudretli bire bir paylaşım ekonomisine iyesi olmak üzere arz muhteşem amil inanılır marka. Listede ikinci tam ‘rastgele ant ve rastgele yerde araca ulaşılabilirlik geliyor. Ulaşılabilirliği ‘benzer toplum ve değerleri’ ve ‘toplam mülkiyet masrafları’ izlem ediyor.

Share: