Kripto kartları Bitcoin’i güçlendirecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mazi yaptığı açıklamada kripto para düzenlemesi hakkında yasanın hazır olduğunu ve yakında TBMM’ye sunulacağını söyledi.

Sözcü.com.tr’da yer düz habere göre, kripto mal ticaretine sıkı denetim getiren düzenleme Amerika ve Avrupa’daki benzerlerinden henüz tiran kavait içerecek.

Hazne ve Maliye Bakanlığı vasıtasıyla hazırlanan yasa taslağında, saklı yazı huzur çeşitleri tanımlanırken, bu paraların ihracı ve dağıtımı ile alışverişine yönelik ilkeler belirlendi.

Dirlik hıfız hizmetinin hangi şartlarda kimler marifetiyle yapılacağı düzenleniyor.

Düzenlemeye göre, saklı yazı servet ticaretine ve varlıkların saklanmasına imkân sağlayıcı borsalar Anamal Piyasası Müesses nezdinde faaliyette bulunabilecek. Bu borsaları oluşturacak şirketler için minimal sermaye şartının yanı sıra belli başlı kriterler aranacak. Şirketleri Mali Suçları Araştırma Müesses (MASAK) da denetleyecek.

BDDK, kripto mal yatırımcılarının korunması ve metin meydan ortamının oluşması üzere denetleme mekanizmasını kuracak.

Düzenlemede, kripto para ticaretinin vergilendirilmesi ilgilendiren maddelerin üstelik yer aldığı belirtildi. Vergilendirmenin, dirimsel vergisi yahut doğrudan rüsum adına döviz çekicilik satımında olduğu kadar ‘stopaj’ aracılığıyla gerçekleştirilmesi bekleniyor. Tırı Vırı hazırda döviz alışveriş işlemlerinde Vezneci Sigorta ve Veriş Vergisi (BSMV) adı altında binde 2 kazanç alınıyor.

‘BİRAZ HENÜZ SIKI OLACAK’

Fasıla ayında görevden alınan Hazine ve Maliye Vekil Yardımcısı Şakir Ercan Gül, geçtiğimiz temmuz ayında Divan Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda saklı yazı para düzenlemesine üzere “Yasaklayanlar genelde demokrasi problemi olan ülkeler. Garp Avrupa, Amerika’de serbest mekanizmalar var. Biz az buçuk henüz nekes bir düzenleme getiriyoruz. Başıboş kambiyo rejiminin olduğu bire bir yapıda üç zir beş yukarı Mağrip Avrupa veya Amerika tıpkı aranjman etme arayışı içerisindeyiz. Avrupa Birliği’nin bununla ilgili esas düzenlemeleri 2024’te olacak.” demişti.

ERDOĞAN ‘KRİPTO PARAYA UĞRAŞ AÇTIK’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz ilkgüz ayında Mersin’de öğrencilerle buluşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, soru-cevap etkinliğinde saklı yazı paralara ilişkin görüşleri sorulması üzerine saklı yazı paraları kabul etmek üzere tıpkı niyetlerinin “banko” olmadığını söylemiş ve şöyle bitmeme etmişti:

“Cemi aksine onlara alın ayrı tıpkı savaşımız, ayrı bire bir mücadelemiz var. Onlara de böyle ayrımsız prim zaten katiyen vermeyiz, vermeyeceğiz da. Zira tığ şu anda bu konuda zat birincil hüviyeti olan paramızla yola devam edeceğiz.”

Kripto paraların ödemelerde kullanılması, Türkiye Cumhuriyeti Tarz Bankası marifetiyle nisan ayında yasaklanmıştı. Ayrıca, kripto servet platformlarına ödeme ve elektronik para kuruluşları vasıtasıyla aktarma bile engellenmişti.

Binance’e Türkiye’den ukubet

 

Flaş oranlama: 6 haneyi görebilir

 

Antalya 9 milyon gezici hedefini aştı

 

Share: