Kripto nukut için 2022 evvel çeyrek altın kritik dönüş

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

2021’in başında, takkadak bire bir kadro saklı yazı meraklısı NFT’lerin hangi olduğunu biliyordu. Ancak sene sonuna büyüklüğünde, akıbet verilere bakarak NFT’ler amacıyla tahminî 41 bilyon dolar harcandı. NFT’ler sayısal konuşma eserleri ve derlem pazarlarını az daha toptan konferans pazarı kadar zer ağıl getirdi.

Financial Times’In haberine bakarak saklı yazı olgun firması Messari’nin Araştırma Analisti Imansız Nystrom, “Bu yıl NFT pazarlarının nakıs bilyon dolarlık piyasalardan iki haneli bilyon dolarlık pazarlara dönüşen aynı sanayi halini almasına hayalet oldu” ifadelerine kayran verdi. Nystrom, alıcıların “dijital kimliklerine” akıllıca sanatı satın almak üzere çabuk ettiklerini söyledi.

NFT çılgınlığı bu yılın mart ayında esas akım haline geldi. Sanatçı Beeple Londra merkezli açık artırma evi Christie’s’dahi ayrımsız kolajını NFT üzerinden 69,3 milyon dolara satarak bu türün geçmiş örneğine imza attı. Ana adı Mike Winkelmann olan sanatçı açık artırma sonucunda Twitter üzerinden yazdığı mesajda şaşkınlığını anlatım etmişti.

Tekellüm, spor ve çalgı gibi bir nice alandaki kurumsal oyuncular, ayrıca Melania Trump üstelik, bu akımı paraya vermek ve hayranlarla etkileşim kurmanın eskimemiş yollarını nail olmak için bire bir blockchain’e kayıtlı dijital sahiplik sertifikaları olan NFT’leri hızla basmaya başladı.

Nystrom NFT’lere ilişik açıklamasında, “İşin merkezinde halen imtiyazlılık var” dedi. Çünkü fiyatlı koleksiyonlar ayrıca alıcıları üzere dostane platformu Discord’birlikte mecbur kanallara, buluşmalara ve partilere ulaşım imkanı sağlıyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre servet sahibi insanlar bu kanallar aracılığıyla kendileri kadar farklı bireylerle ayrıcalıklı benzeri ortamda etkileşime geçiyorlar.

Kripto çözümleme şirketi Chainalysis, yılın başından 15 Fasıla tarihine kadar NFT tesis etmek üzere geçer not Ethereum blockchain sözleşmelerine toplamda 40,9 milyar dolar harcandığını açıkladı. Solana üzere diğer blockchain’lerde oluşturulan NFT’ler birlikte hesaba katıldığında mecmu rakamın haddinden fazla daha erdemli olduğu görülebiliyor.

Kıyaslamak icabında UBS ve Üst Basel rakamlarına göre sabık yıl global müzakere pazarı 50,1 bilyon dolar değerindeydi.

Chainalysis, NFT’lerin kripto dünyasına çok sayıda tertipsiz yatırımcı getirdiğini ve 10.000 doların altındaki sıradan işlemlerin pazarın yüzde 75’inden fazlasını oluşturduğunu ortaya koydu. Ancak tıpkısı saklı yazı mülk birimleri piyasası gibi, NFT pazarı bile birkaç iri oyuncunun veya “balinaların” hakimiyeti altında gelişiyor.

Gücük Ay sonu ile Kasım ayları arasında, aralarında 2,7 milyon NFT’nin hoppadak 360 bin skor sahibi bulunuyor. Chainalysis, bunların kestirmece yüzde 9’unun diğer aynı deyişle 32 bin 400 cüzdanın ortalık değerinin yüzde 80’kayınbirader elinde tuttuğunu ortaya koydu.

Saklı Yazı karşıtı yazılım mühendisi Stephen Diehl, kripto fiyatlarındaki patlamalar sırasında biraz balinanın “yüz milyonlarca dolarlık kriptonun üstünde oturduğunu” ve bu yatırımcılarını “kriptolarını elan aşkın kriptoya atfetmek istediğini” belirtti. Twitter’üstelik Pranksy namına bilinen ve saklı yazı yatırımlarına 2017 yılında 600 dolarlık önce sermayeyle başlamasıyla maruf benzeri NFT yatırımcısının şimdilerde 20 milyon dolardan fazla NFT portföyüne eş olduğu söyleniyor.

Celal kurumlarınca düzenlenmeyen bu alan hele alıcıların ve satıcıların kaynak dünyadaki kimliklerinin belgisiz kalması zımnında dolandırıcılık, yağız dünyalık aklama ve piyasa manipülasyonu kadar yolsuzluklara kilitsiz küreksiz arkaç geliyor.

Blockchain çözümleme platformu Nansen’mağara verilerine göre boşluk ayının ortalarına büyüklüğünde 30 çağ içerisinde CryptoPunk ve Bored Ape koleksiyonlarının satışında 2 milyon dolarlık kaba etkinlik görüldü. Eş yüklemek icabında ara sıra NFT’ler ortalama satma fiyatının %95 iskontolu fiyatına satıldı. Bunun nedeni evet azrail veya vandöz hatlarından kaynaklandı ya birlikte rüşvet kaçakçılığı yahut ayyarlık faaliyetleri sonucu gerçekleşti.

Araştırmacılar antrparantez alıcı talebinin hem almaç hem dahi satıcı tarafında oluşmasının NFT piyasalarını şişirdiği konusunda da uyarıyor.

Almanya merkezli Weng Fine Dal’ın Esas Yöneticisi Rüdiger K. Weng, “Halka berrak benzeri platformda tıpkısı NFT alıp satabilir ve fiyatı yükselten çabucak siz olduğunuz halde parçaya çokça çok ilgi varmış üzere görünmesini sağlayabilirsiniz” dedi.

Weng bu kabil yönlendirme faaliyetlerinin geleneksel müzakere dünyasında de gerçekleştiğini hatırlattı. Fakat musahabe eserleri uzmanı aynı manipülatörün konferans eserini gönderip aynı takas girişiminde bulunması halinde artırma evine satışın %25’ini bitmek zorunda kalacağını ve bu durumun birlikte bahis konusu manipülasyonu giranbaha bir hisse senedi kuzuluk getireceğini belirtti. NFT’lerde ise bu maliyetler elden kripto varlığın basılması veya satın alınması için sunulan ücretlerden ibaret oluyor.

Eksiksiz bunların birlikte, pazarın olgunlaşmakta olduğuna inanan ve NFT’lerin sonunda sanatçıların telif hakkı almasına imkan sağladığını tamlayan birçok NFT destekçisi bile bulunuyor.

Hür teknoloji analisti ve çarkıt ayrımsız riziko sermayedarı olan Benedict Evans, telif hakkı konusu eserlerin benzeri yazılım olması halinde NFT’den apayrı telif hakkı güvencesi amacıyla yapılacak çokça çok bir öz olmadığını hatırlatıyor. Evans, “Aynı sanatçının pay alması ve tali satışları yapabilmesi kabil şeyler olabilir” dedi. Evans alelhusus çalgı uzlaştırma hakları konusundaki erken yeniliklere meni etti.

beraber hükümetlerin alacak idareleri NFT’leri elan aracısız değerlendiremeseler bile ara sıra uzmanlar söz konusu yatırımların “derlem” olarak kabul edilebileceğini belirtiyor. Bu uzanım NFT’lerin resülmal getirisi vergilerine tabi olacağı anlamına dirimlik.

Arsıulusal ahbaplık şirketi White&Case’mağara ortağı Pratin Vallabhaneni hükümetlerin yaklaşan NFT düzenlemelerine ilişkin, “Bu, umum kürsü amacıyla yaklaşmakta olan bir varoluşsal sorundur” öngörüsünde bulunuyor.

Güney Kore NFT oyunlarını yasaklayacak

 

Melania NFT platformunu kurdu

 

NFT’dahi ‘sehven’ kötülük: Bir virgülle 297 bin dolar kaybetti!

 

Share: