Kripto nukut riziko mi punt mı?

2021’in sonuna yaklaşırken Bitcoin akıbet haftalarda almaşık bire bir azimet izleyerek yatırımcısının beklentilerini karşılayamadı. Fakat 2021 geneline bakıldığında ilkin Bitcoin kalkışmak için kripto paralar açısından tarihi bir yıl olduğu söylenebilir.

Namuslu Karaham’ın HaberTürk’teki haberine bakarak, 2021’üstelik saklı yazı paralara hele kurumsal ilginin artmasıyla geçmiş çeyrekte çabuk aynı yükseliş yaşandı. Bitcoin seneye 30.000 doların çabucak altında başlamıştı. 19 Şubat’ta Bitcoin fiyatı 52.000 doları aşarken, kripto paranın etraf değeri da ilk defa 1 trilyon doları aştı. Bitcoin 14 Nisan’de 68.790 dolar ile tarihi zirvesini gördü.

Yıl geneline bakıldığında Bitcoin dalgalı tıpkı durum izledi. Zaman 50.000 doların altına gerileyerek tarihi zirvesinden uzaklaşsa da sene genelinde dolar bazında yüzde 58 kazandırarak tekrar birçok anadan görme yatırım aracını nema itibarıyla geride bıraktı.

Ancak Bitcoin’in kendi geçmişine bakıldığında yüzde 58’lik yıllık vergi çokça yüksek bir nema sayılmaz.

Bitcoin’in yıllık getirileri:

Bitcoin 2020 yılında kısaca yüzdelik 303, 2019’de ise yüzde 87.2 değer kazanmıştı. Bittabi bu yükselişler 2018’deki yüzde 72.6’lık çöküşün arkası sıra geldi. Akıbet 5 yılda bildirme çabuk yükseliş ise yüzdelik 1318 ile 2017 yılında yaşandı.

ETHEREUM GÖLGEDE BIRAKTI
Stabilcoinler haric yer pop 10 saklı yazı paraya bakıldığında dahi repo itibarıyla 2021’birlikte Bitcoin’in gölgede kaldığı görüldü. Ethereum bugün 3.700 dolarla, ilkgüz ayındaki kestirmece 4.892 dolarlık zirvesinden uzak olsa bile 2021 genelinde yatırımcısına yüzde 399.6 kazandırdı.

DOGE’DA MUSK ETKİSİ
Ethereum’un rakibi adına gösterilen ağlar ve kripto nukut amacıyla de olumlu tıpkı sene geride kaldı. Bunlardan Solana yüzdelik 9.171, AVAX ise yüzdelik 2.661 yükseldi. Ünlü milyarder Elon Musk’ın sebebiyle gündemden düşmeyen Dogecoin birlikte 2021’bile yüzdelik 2.862 yükseldi. Dogecoin Musk’ın tweetlerinin etkisiyle april ayında 0.73 doları aşmıştı. Zaman ise 0.17 dolara gerilemiş durumda.

2.1 TRİLYON DOLARI AŞTI
2021 yılına girilirken saklı yazı paraların toplanmış ortalık değeri 775 bilyon dolardı. Bu cirim son teşrin ayında 3 trilyon doların kıyısından döndü. Zaman itibarıyla ise 2 trilyon 175 bilyon dolar seviyesinde. Yani son 1 ayda yaşanan gerilemeye rağmen kripto paraların toplanmış piyasa değeri 2021’de 1 trilyon 400 bilyon dolar yükseldi.

İLK KERE KANUNI DÜNYALIK OLDU
Bitcoin üzere ayrımsız başka dönüm noktası ise haziran ayında yaşandı. Halk Salvador haziranda Büyüklük Başkanı Nayib Bukele’nin ısrarları sonucunda Bitcoin’i yasali aynı ifa aracı kendisine kabul fail önce talih oldu. Bu değişmeyen fiyat açısından yeni tıpkısı rekor getirmedi belki ancak saklı yazı mal piyasasına güveni zait benzeri canlı oldu.

ÇİN YASAKLARI
Ahali Salvador Bitcoin’i yasallaştırırken dünyanın bildirme nazik 2. ekonomisi olan Çin kamu tersi benzeri misil izledi. Ilkgüz ayında Çin Format Bankası kripto paralarla ilgili faaliyetlerin yasadışı olduğuna değişmeyen verdi. Ülkede yurtdışı merkezli saklı yazı servet borsalarının faaliyetleri etkilendi. Bunun yanında saklı yazı dünyalik madenciliğinde Çin evvel sırada kayran alıyordu. Madenciliğe müteveccih kısıtlamalarla en haddinden fazla madencilik yapılan mutluluk KÖLE oldu.

İLK BITCOIN ETF’Sİ
KÖLE’de bunun yanı sıra ilk teşrin ayında önceki Bitcoin ETF’si New York Borsası’nda muamelat görmeye başladı. Bu kurumsal yatırımcının küsurat ilgisi ve etraf geneline güveni tazelemesi açısından tarihi tıpkısı etap kendisine nitelendirildi.

TAPROOT GÜNCELLEMESİ
Kasım ayında ise 4 yılın peşi sıra Bitcoin’e ilk defa temel ayrımsız güncelleme geldi. Taproot güncellemesi ile sunulan Schnorr imzaları, Bitcoin işlemlerini daha artağan ve bilinmedik ağıl getirdi. Asıl önemlisi Bitcoin bu güncellemeyle çokbilmiş kontratlara daha uyumlu arkaç geldi.

AYARLAMA ÇALIŞMALARI
Kripto nukut artık ayrıntılı süredir hayatımızda olsa bile acun genelinde devletler kalibraj çalışmalarına bu sene atiklik verdi. Özellikle Amerika Müttehit Devletleri Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) aracılığıyla yapılan izahat piyasa genelinde sıkça aktif oldu. Akıbet yerine ABD’birlikte teşrinisani ayında Komutan Joe Biden’ın imzasıyla hayata geçen yasayla kripto mal kazançlarının rüşvet beyannamesinde bildirilmesi zorunlu ağıl geldi. Kazanç vermek kulağa haddinden fazla körpe gelmese bile bu Bitcoin’in kanuncu bire bir zemine oturması yönünde aynı etap adına akseptans edildi.

Türkiye’birlikte birlikte saklı yazı dünyalik tebliği üstünde çalışılmaya başlandı. 2022 başında kripto dünyalik yasasının kamuoyunun görüşüne sunulması bekleniyor.

Günün heybetli şirket haberleri 30/12/2021

 

İş dünyası 2022’den neler bekliyor

 

Mevduata TMSF garantisi arka limiti 200 bin liraya çıkarıldı

 

Share: