Küba Ululuk Başkanı Bermudez, Türk hareket dünyasıyla bir araya geldi Açıklaması

Küba Mehabet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, “Ülkelerimiz beyninde gelişen hesaplı ve tecim ilişkilerimiz, gelişigüzel güzeşte sene daha gür tıpkı noktaya gidiyor. Andıran dönemde iki mevki firmalarını birbirine elan fazla yaklaştırmayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Dış Konuşu İlişkiler Kurulu’ndan (DEİK) yapılan açıklamaya göre, DEİK, Türk gelişim dünyasını Küba Büyüklük Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez ile İstanbul’dahi tıpkısı araya getirdi.

Buluşmaya Küba Başbakan Yardımcısı Alejandro Gil Fernandez, Küba Aut Ticaret ve Yabancı Envestisman Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz, Küba Enerji ve Madenler Bakanı Vicente da la O Levy, DEİK Başkanı Başarmış Olpak, Havana Büyükelçisi Vehbi Esgel Etensel, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios, DEİK Türkiye-Küba İş Konseyi Başkanı Leyla İlhan Pamukçu ve 50’ye yakın iş insanı katıldı. Buluşmada, Türkiye ile Küba arasındaki sektörel iş birliği fırsatları ele alındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Küba Ihtişam Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez, Türk şirketlerini bakir yatırımlarla gelişigüzel Küba’birlikte daha aşkın görmeyi arzuladıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Küba’da şu zaman metin çok Türk firması değişik sektörlerde meydan alıyor. Ancak önümüzdeki dönemde Türk firmalarının sayısının artmasını istiyoruz. Türkiye ile Küba beyninde demir, uyuşturucu ve tıbbi malzemeler gibi ortak işlerimiz var. Ayrıca, enerji alanında dahi hareketlilik üretimi konusunda hisse senedi birlikleri bahis konusu. Kovid-19 salgını sürecinde de erdemli verimliği yakaladık. Türkiye özelinde zindelik üretimi ve dağıtımı alanında Küba’daki hisse senedi birliğimizi bırakmak ve bu alandaki yatırımların çeşitlenmesini hedefliyoruz. Biyoteknoloji, yenilenebilir erke, turizm, ekincilik, hayvancılık, afiyet, eğitim bilimi ve firez alanlarında teşrikimesai fırsatlarını değerlendirerek iki mevki arasındaki tecim hacmini 200 milyon dolara ulaştırmayı hedefliyoruz.”

“Türk hareket dünyasını Küba’ya yatırım yapmaya davet ediyoruz”

Bermudez, DEİK Türkiye-Küba İş Konseyi’nin amacının aykırı ticaret hacmini bırakmak, hesaplı ilişkileri yükseltmek ve 3. ülke arada olmadan doğrudan ticareti uydurmak olduğunu belirtti.

Bermudez, şunları kaydetti:

“Ülkelerimiz beyninde gelişen iktisadi ve tecim ilişkilerimiz seçkin sabık yıl henüz ferah ayrımsız noktaya gidiyor. Mümasil dönemde iki devlet firmalarını birbirine henüz fazla yaklaştırmayı amaçlıyoruz. Türk hareket dünyasının da yakından ilgilendiği sektörlerden yenilenebilir erke, keyif, dokuma ve medikal kabilinden alanlarda hala koca fırsatlar var. İki ülkenin eşkâl bankaları beyninde 2026 yılına büyüklüğünde yapılacak iş birliği çerçevesinde birlikte mehabetli protokollere imza atıldı. 2018 yılında ruh enerjisi üretimi ve dağıtımı konusunda ayrımsız itilaf imzalamıştık. TİKA ile da yenilenebilir erke, akademik katılım, tarım ve ziraat alanlarında anlaşmalarımız var. Türk aksiyon dünyasını Küba’ya yatırım yapmaya davet ediyoruz. Ticari ilişkilerimize ulama sunacak bu arka düzey buluşmayı sağlayan ve familya sahipliği özne DEİK’e teşekkür ediyorum.”

“Türk hisse senedi dünyasına Mariel ve ZED Mariel bölgelerinde motivasyon ve avantajlar var”

Küba Dış Ticaret ve Ecnebi Envestisman Bakanı Rodrigo Malmierca Diaz üstelik Küba’nın yabancı yatırımcIlar ve Türk hareket dünyası üzere balaban fırsatlar sunduğunu tabir etti.

Küba’nın, son yıllardaki içtimai gelişimi, artan arsıulusal değeri ve ecnebi yatırımcıların kattığı hava ile alay malay artı benzeri değiş yaşadığını nâkil Diaz, “Küba’bile envestisman düzenlemek için öncelikle saydamlık bekliyoruz. Yabancı yatırımcılara sunduğumuz yarar ve desteklerle alay malay yabancı şirketler ile projelerimizin çoğunu somutlaştırdık. Türkiye ile ticari hareket birliğimizi yetiştirmek amacıyla paçarız anlaşmalar imzalayarak yıpranmamış adımlar attık. Azamet liderlerimizin ortaya koyduğu hedeflere ulaşabilmek için gelişigüzel çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Küba’nın iktisadi planını ve kalkınması değiştirecek, 2030 yılını hedefleyen bakir bire bir öğün haritası olduğunu bildiren Diaz, şunları kaydetti:

“Sürdürülebilir bire bir hisse senedi modeliyle ayrımsız dizi teknolojik girişim atıyoruz. Ekonomimizi modernleştiriyoruz. 2014 yılında yabancı envestisman kanunu çıkardık. Mariel sınırlı bölgesini oluşturduk. Mariel bölgesini 9 bölgeye ve sektörlere ayırdık. Türk hareket dünyasını dahi ecnebi yatırımcılarımız ortada, buraya kaplamak istiyoruz. Biz elden finansman değil, teknolojinin gelmesi ile bakir sektörlerin dahi ortaya çıkmasını istiyoruz. Türk aksiyon dünyası ile gelişigüzel 3. ülkelere dış satım fora etmek istiyoruz. Söz Gelişi, biyoteknoloji ve tıp alanlarında haddinden fazla iyi durumdayız. Bazı Türk firmaları birlikte bu sektörlerde kuma hareket beğenmek istiyorlar. Hususi idrak sistemimizle yabancı yatırımcılara vergiden muafiyet sunuyoruz. Böylece ecnebi yatırımcılara henüz sonra resmi kardan yüzdelik 10 algı alınıyor. Bu da yabancı yatırımcılara ayrıcalık tanıyor.

Her sene 2 bilyon dolarlık azık ithalatı gerçekleştiriyoruz. Zımnında besin üretimini çeşitlendirmemiz gerekiyor. Ekincilik, yenilenebilir erke, enerji sektörlerinde yabancı yatırımlar bekliyoruz. Ayrıca, bürokratik işlemlerin hızlanması üzere 15 kuruluşun aynı arada olduğu biricik bire bir model kurduk ve devre içi kendisine eksiksiz işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Türk aksiyon dünyası amacıyla Mariel ve ZED Mariel bölgelerinde sunduğumuz vahim teşvik ve avantajlar var. Türk gelişim insanlarının Küba’de elan kıytırık ve elan çok envestisman yapabilmesi ve yerleşik yatırımcı olmaları üzere çalışıyoruz.”

“Türk iş dünyasını Küba’ya çağırma ediyoruz”

Küba Enerji ve Madenler Bakanı Vicente dahi la O Levy ise özellikle yenilenebilir erke alanında envestisman tahsis etmek amacıyla Türk iş dünyasını Küba’ya nida ettiklerini belirterek, “Küba’birlikte şu an maden, nikel, mineraller ve hareketlilik alanlarında dokunaklı aynı aut yatırım var. Türk hisse senedi dünyası ile enerji alanında bakir ortaklıklara ve gelişim birliklerine hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Elektrik dağıtımı üstüne akıbet adım makro fırsatların söz konusu olduğunu aktaran Levy, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yatırımcılar için yenilenebilir erke, biyokütle, hidroelektrik santraller ve rüzgar enerjisi kabil sektörlerde fırsatlar var. Hidrolik santrallerde bile alelhusus dağlık bölgelerde yatırıma uygun araziler ve envestisman özne şirketler için değişik gelişim modeli destekleri sunuyoruz. Ülkemizin ciharıyek yanına konuşlandırdığımız erke tesisleri ve santrallerimizde, vacip teknolojik makine alımları konusunda kompozit şirketlerden teknoloji ve maharet iş birliği yatırımları almaya devam ediyoruz. Enerji verimliliğini çoğaltmak amacıyla hanelerde akarsu teshin cihazları ve bunun amacıyla üstelik yüzdelik 70 oranında gün panelleri kullanılıyor. Zımnında gün enerjisi paneli alanında çok aheste istek var. Hanelerde 3,6 milyon yabanlık etkin aynı almaç potansiyeli bulunuyor. Gündüz paneli üretiminde yetenek artırabilir ve alay malay bakir istihsal tesisleri kurabiliriz. İç pazarda erke alanında ecnebi yatırımcılarla alay malay verimliliği bırakmak istiyoruz. Tarım alanında dahi sulama çalışmalarında çağ enerjisi kullanımı her an artıyor. Bu alanda bile eke aynı ekonomik potansiyel bulunuyor. Yüzer santralci alanında de kilolu iş birliği ve yatırım fırsatları bulunuyor.”

“Turizm, yapım, oluşum ve besin üstelik erek sektörlerimiz arasında meydan alıyor”

DEİK Başkanı Başarmış Olpak da 26 sene aradan bilahare Küba’dan Türkiye’ye Kerem Başkanı düzeyinde gerçekleşen bu seyahatin iş dünyası açısından da sonuç etap kebir olduğunu vurguladı.

Olpak, “2015 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Küba’ya ziyareti, aykırı Dışişleri Bakanları düzeyindeki ziyaretler ve bugün da Sayın Heybet Başkanı Bermudez’in ziyareti, ikili ilişkilerimizde nazik öneme cemaat. 26 sene aradan bilahare, Küba’dan ülkemize şevket başkanı düzeyinde gerçekleşen bu gezi çok önemli. Ülkelerimiz arasındaki düet ilişkiler, dostça biçimde sürüyor ve bunu ekonomik alanda da arttırmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İki mevki dış tecim hacminin geçen sene 40 milyon doların üzerinde gerçekleştiğini kaydeden Olpak, “Ancak Cumhurbaşkanımız ile yapılan müzakere sonrası belirlenen 200 milyon dolar hedefine dengeli bir şekilde ulaşmak için bundan sonra çaba göstermemiz gerekiyor. Bu süreçte, düet ticaretimizin henüz birlikte geliştirilebilmesi ve ihraç ürünlerinin çeşitlendirilebilmesi amacıyla Küba ile yeni iş birliği alanlarının müşavere edilmesi heybetli.” ifadelerini kullandı.

Olpak, turizm, yapım, nesiç ve gıdanın meram sektörlerin ortada düzlük aldığını belirterek, özellikle merhem alanında bile ara sıra yeniliklerle alay malay ilave işler yapmanın mümkün olduğunu rapor etti. Olpak, özellikle sağlık sektöründe yapılacak kuma projeleri çalışabileceklerini bildirdi.

Küba’nın altyapı ihtiyacını bildiklerini ve dünyada kendisini kanıtlamış, deneyimli Türk müteahhitlerin dahi bu alanda bu arada çalışmaya hazır olduğunu nâkil Olpak, “Tamam dünyada bugüne kadar bu alanda 450 bilyon dolara andıran bitirilmiş projelerimiz var. Bu nicelik bile bizim bu alandaki kapasitemizin büyüklüğünü ispatlar nitelikte. Vukuf ve networkun hele günümüz dünyasında hangi kadar kebir olduğu bilindik. DEİK ailemizin birlik dünyaya yayılmış 151 hareket konseyine ait networkünü, Kübalı dostlarımızla gelişigüzel kullanmaya rastgele ant hazırız.” ifadelerini kullandı.

Share: