Kullanılmamış park yeri yönetmeliği projeleri yavaşlatıyor

Yer ve Kentçilik Bakanlığı yoluyla 25 Mart tarihinde değiştirilerek uygulamaya alınan eskimemiş Otopark Yönetmeliği’nin, otopark yeri sıfır projelerin başlamasını geciktirmeye başladığı kaydediliyor. Yıpranmamış pratikte, bu hat parsellerde yapılacak projelerden alınan bedelin yüzdelik 25’i onay bedeli ödendikten sonra, mütezayit 75’inin en geç 18 kamer içinde ödenmesi öngörülüyor. Bu bedelin tamamını ödemeyen projeler iskan alamaz denilirken, bedeli kayran idareler ve belediyelere toprak otoparklarını onay tarihinden itibaren bildirme geç 3 yıl ortamında tamamlama koşulu getirildi. Fakat Kadıköy, Beşiktaş kabil arazilerin kısıtlı olduğu güçlü haddinden fazla ilçede, belediyelerin bu süre zarfında otopark ihtiyacını karşılamayacağı ve açılacak davalar endişesiyle, otopark sorunu olan projelere mezuniyet ödeme konusunda cesaretsiz davrandığı belirtiliyor. Uygulamanın bu şekliyle otopark yeri olmayan kullanılmamış projelerin başlatmasını yavaşlattığı bu nedenle metanetli çok kentsel transformasyon projesinin üstelik zıt etkilenmeye başladığı belirtiliyor.

Belediyeleri hayalî çözümlere zorluyor

Dünya’dan Leyla İlhan’ın haberine göre Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bu uygulamanın özellikle hasis parsellerin olduğu Kadıköy kadar ilçelerde sorun oluşturmasını beklediklerini söyledi. “Bozuk mevzuatta otoparkı yapamıyorum denilerek büyükşehre gidip bunun yüzde 25 bedelini öderdik. Büyükşehir Belediyesi ’de otopark yaptığı sıra tamamını ödeniyordu. Ancak amal yürütülüyordu. Demin kaza belediyeleri tamamını istiyor. Aldığı fiyat karşılığında ise park ika koşulu var. Fakat öyle ilçeler var kim sokağında benzeri aracın park edeceği düz namevcut.” dedi.

Tavukçuoğlu, park yeri sorunu çözülmediği taktirde yeni başlayacak olan projelerin teslim edilemeyeceğini ve yerleşme alamayacağını kaydetti. “Bu durumda belediyeler arsa alıp orada katlı otopark yapacak, evet dahi cadde altlarını değerlendirecek. Ancak bunlar şimdilik hayalî davranışlar” diyen Tavukçuoğlu, “Topluluk yerine bu konuda çalışıyoruz. Önerilerimiz tamamlandığında çıkışlı makamlara sunacağız.” dedi.

“Yurttaş dahi bahtsız, şehremaneti de bedbaht”

Özellikle kentsel inkılap projelerinin hızlandığı ilçelerden olan Avcılar’üstelik süreçten kontra etkilenen bölgelerden. Konuyla ilişik konuşan Avcılar Belediye Reisi Turan Hançerli “Otopark sorunu var ve hal beklediğimiz ayrımsız konu. Ancak bu mevzuat sorununun ötesinde bakir ayrımlı sorunlar ortaya çıkardı.” dedi.

Hançerli, şöyle konuştu: “Yapılan değişiklikle birlikte otopark masraf bedellerinin faziletli çıkmaya başlamasıyla binayı yaptıracak şahıslar ve müteahhitler güçlük yaşamaya başladı. Inkılap sürecinde yurttaş üzere melfuf ayrımsız maliyet yerine kentsel dönüşümü zorlaştıran bir ilke olmaya başladı. Fakat park yapılması karşılığında alınan bedeller ise bizim bu ihtiyacı gidermeye yetmiyor. Dolayısıyla bu bedelden ortalık seçme iki tarafta bedbaht.”

“Park amacıyla yolların ve parkların altına bakıyoruz”

“İlçe ve büyükşehir belediyeleri olarak bu konuyu halletmek amacıyla çalıyoruz. Fakat olağan olmayacağı değişmez” diyen Hançerli, çözüm amacıyla parkların ve yolların altına park ika kabil benzeri iş üzerinde durdurduklarını aktardı. Turan Hançerli şöyle konuştu: “Yönetmelikte yalnız yapının altı değil, peyzaj alanları ve çekme mesafeleri de otopark alanı olarak değerlendiriliyor. Bunun kadar gâh iyileştirmeler ve avantajlar var. Ancak sav bibi ortada duruyor ve yönetmelik sorunu çözmüş değil.”

“Balaban parselli projelerin altına elan aşkın park yeri yapılabilir”

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, cemiyet yerine park yeri sorununun çözümüne ilişkin önerilerini Mekânsal Genel Müdürlüğü’ne bildirdiklerini söyledi.

Sundukları önerilere değinen Durbakayım, “Örneğin park yapmaya akıllıca projelerde ve arsalarda daha aşkın park yapılıp bölgeye kullandırılabilir. Ayrıca müşterek olan iki üç parselde bodrumların kuma kullanılması söz konusu mümkün. Örneğin 500 metrekarelik 10 arsadan 5 bin metrekare elde edilir. Bunun üzere çözümlerle bahis çözülebilir. Gayrı türlü 600 metrekarelik bir arsada park yeri yapmaya kalktığınızda rampası girişi, çıkışı derken yüzde 60’ı heba ediliyor ve kullanılabilir alan azalıyor.” açıklamasını yaptı.

Antrparantez otoparkların ayrıca irtifaklandırılıp ayrı kendisine satılmasını de önerdiklerini kaydeden Durbakayım, “Aynı apartman yapıldı. 10 daire ve 20 otopark alanı var. İsteyen bir evet birlikte iki araçlık otoparkın tapusunu alabilir ve kullanmadığı ant üstelik kiralayabilir ya üstelik satabilir. Aşkın yapılan otoparkların sair projelerde kullanılmak üzere amme yararına kullanılabilir. Beşiktaş’ta ülkü var. Kadıköy’nam galiba bölgelerinde sevgili var. Bunlar bu şekilde çözülebilir.” dedi.

Macron’a tokatlı cüretkâr

Yarışı çekimci kazandı

BENDE’nin tecim açığı geriledi

 

Share: