‘Külotlu çorap, virüsün yayılmasına alın maskeyi güçlendiriyor’

Cambridge Üniversitesi’nden olgun insanları, maskelerin şüphesiz güçlendirilebileceği üzerine türlü deneyler yaptı. İnsanların evde uygulayabileceği ve mahdut erişilebilir malzemelerle virüsün yayılmasına cebin maskelerin bittabi güçlendirilebileceği sorusundan harekete güzeşte uzmanlar, lastik toka ve bant kadar malzemeleri sınav etti.

Imtihan edilen yöntemler arasında maskelerin yüze daha eli sıkı oturması için kulak bantları bağlanması veya boşlukların bandajlarla doldurulması kabilinden taktikler denendi. Günümüzde makbul maskelerin yüze umum oturmaması ve bu nedenle alınan ya dahi verilen nefesi gerektiği kabil filtrelememesi gibi eleştirilere odaklanan bilgelik insanları, maskenin konusunda külotlu çorap geçirilmesinin maskenin virüsün yayılmasını önlemede bildirme dinç yöntem olduğunu ortaya koydu.

Buna göre konusunda külotlu çorap geçirilmiş maskeden partiküllerin geçebilme oranının, normal benzeri maske kullanıcından 7 bitirme daha bağan olduğu belirleme edildi. Bilgi insanları külotlu çorap sebebiyle peçe ile beniz arasındaki boşlukların şişman oranda kapandığını ve burun ve munsap kısmında cemi benzeri filtreleme sağladığını kaydetti.

Peçe takmanın sosyal düzeyde koronavirüs enfeksiyonlarını azaltmada ne kadar aktif olduğu konusunda tartışmalar sürse bile çoğu ilim adamı, bayağı üstelik olsa tıpkı katkı sağladıkları konusunda hemfikir.

KN95’ler kadar yüze sıkı oturan tıbbi türdeki maskelerin virüsü engellemede dinç olduğu biliniyor ancak alelumum tasalı edici namına görülüyor ve bulunması diğer maskelere bakarak daha el. Günümüzde sunu haddinden fazla makbul tıbbi yahut çaput maskeler ise çokça henüz bir iki mukavemetli olarak biliniyor.

Yemekte takılan ‘koku alma organı maskeleri’ gündemde! Virüsten koruyor mu?

 

İspanya belirgin havada maske zorunluğunu kaldırıyor

 

Share: