Kurdaki şapadanak düşüş konutta eş iptalleri getirdi

Kurdaki anif yükseliş döneminde hızlı hızlı yükselen ev satışları, kurdaki pattadak devir sonrası hangi durumda? Leyla İlhan, Dünya’daki haberinde bu sorunun yanıtını aradı. İşte o malumat:

20 Antrakt haftasında döviz kurunda yaşanan kaba düşüşün, basamak mir iptallerine hastalık olduğu belirtilirken, kâin alıcıların dahi beklemeye geçtiği kaydedildi. Kur düşüşünün piyasaya etkilerini değerlendiren İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Bu özellikle ecnebi alımını azaltacak. 100 bin dolarla 850 bin teklik sülale alabilirken, kur artışlarından sonradan 1 milyon 800 bin TL’lik evlere bakmaya başladı. Fakat kurda pattadak düşüş olunca parası yetmedi ve as iptalleri oldu” dedi.

Arzu azalmasının fiyatlarda tıpkısı cirim gevşemeye sebep olabileceğini fakat elan o noktaya gelmediklerini aktaran Aşa, alıcıların dövizin seyrini takip ettiklerini söyledi. Özellikle inşaat piyasasının da yıpranmamış projelere girmek için, kurun galiba bire bir seviyeye inmesini beklediğini anlatan Aşa, “İnşaatçı şu anda önünü göremediği amacıyla maliyet hesabı yapamıyor. Burada kamunun devreye girmesi” dedi.

Yabancıya etkisi zait oldu

Mars Investment Genel Müdürü Melik Köşe da “Zira kırat artıkça yabancıya satış henüz pahalı hale geldi. Ancak doların gerilemesi yabancıya satışta zait bir sıklet yarattı. Nedeniyle yabancıya taşınmazlar satışı aracılığıyla benzeri sorun olduğunu düşünmüyorum. Aceleci tıpkı şekilde artacağına dahi inanıyorum. Bizim eş verilerine baktığımızda beklentimizi karşılayacak satışlar bile gerçekleşti bu dolarizasyon döneminde. 2022’dahi yabancıya satışın 60-70 bin bandına gelerek 10 bilyon doların üstünde benzeri dirimlik bırakmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

İç pazarda insanların yatırımlarını biraz erteleyip şu anda dolar ve TL tarafında kampanyanın gidişatını izlemeye geçtiğini dile getiren Yer, “Artacak mı düşecek mi onu bekliyor. Ayrıca emniyet oranları maaş yüzdelik 2’ye yükseldi ve kimesne emniyet bulamıyor. Bu da ipotekli göz satışlarında düşüş yaşanacağını gösteriyor. Nedeniyle cebinde nakiti olan konutu alıyor, fakat ipotekli bölük beklemede” dedi.

Yabancıya eğleşme amaçlı satışları artırır

İstanbul Emlak Valüasyon Müessis ve Yönetici Ortaklarından Ahmet Büyükduman ise fi yatların sakıt olmasının eller açısından cazibeyi artıracağını kaydetti. “Ecnebi alımlarında esasen vatandaşlık alımlarının payı yüzde 15-20. Geriye kalanlar ikamet gayeli alıyor. Türkiye’bile para sahibi olduğunuzda elan abat tıpkısı şekilde eğreti tevakkuf alabiliyorsunuz. Hakeza olunca üstelik Afganistan, Yemen, Libya, İran ve Irak kabil ülkeler sıkıntılı dünyalık üzere bize yöneliyor ve tevakkuf sayesinde Türk pasaportu alabiliyorlar. Demincek kur düşünce bizim mülkler onlar amacıyla daha berduş ağıl geldi. Zımnında yabancıya satışta tıpkısı düşüş beklemiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Aile fiyatına döviz ayarı

 

Sülale alacaklara güzelce bilgi: Zamlar idraksiz çekiliyor!

 

Share: