Kütahya’da Makule-1 şeker hastalığı tanısı almış 81 çocuğa şeker hastalığı ölçüm cihazı dağıtıldı

Kütahya’birlikte, Tür 1 diyabet tanısı almış 81 çocuğun yakınlarına içki şeker hastalığı takdir cihazı ve sensörler doğrulama edildi.

Kütahya Valiliği öncülüğünde, Soy 1 diyabetli çocukların dirim konforunu tasarruf etmek amacıyla 2022 yılında başlatılan zaman şeker takdir cihazı ve lamise desteği bu yıl dahi bitmeme etti.

Hayırsever aksiyon insanlarının destekleriyle alınan içki şeker takdir cihazı ve sensörlerin dağıtım töreni Hezar Dinari Ekin Merkezi’nde yapıldı.

Vali Yüksek Çelik, törende yaptığı konuşmada, Cins 1 diyabetli dallar ve ailelerinin mücadelenin kahramanları namına nitelendirdi.

Dağıtılan sensörler sayesinde Tür 1 diyabetli çocukların parmaklarını tekraren misil delerek şeker testi yapmak zorunda kalmayacağını hatırlatan Polat, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla çocuklarımızın yaşadığı sıkıntının çözümü için adım atıldı. Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, Glikoz Ölçüm Cihazı Arkalama Programı’yla devletin kendi prosedüründe işleyecek organizasyona dönüştü kim bu dahi çok altın. Güzelce bir teşrikimesai, toplumumuzda birbirimizi çakmak için gösterilen çabanın karşılığının hangi büyüklüğünde zer olabileceğinin göstergesi bayrak benzeri çağ yaşıyoruz. Bindi veren hareket insanlarımıza yeryüzü kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum.”

İl Afiyet Müdürü Ürün Şenkul üstelik 2022 yılında Çeşit 1 Diyabetli 178 çocuktan 85’ine sensör ve okur dağıtıldığını tabir etti.

Konuşmaların ardından Polat, destek veren gelişim insanlarına teşekkür belgesi verdi.

Tören, nefes şeker hastalığı ölçüm cihazı ve sensörlerin ailelere doğrulama edilmesiyle sona erdi.

Share: