Kuyumculara ‘yeni düzenleme’ geliyor

Ticaret Bakanlığı, finansal olmayan belli hisse senedi ve mesleklere ilgilendiren yaptığı düzenleme kapsamına kuyumculuğu bile aldı. Kuruluş ve zindelik izinlerine ilgilendiren süreçlerin güçlendirilerek uluslararası standartlara makul kuzuluk getirilmesi için kuyum sektörüne bitirme belgesi şartı getiriliyor.

MAĞDURİYET OLUŞTURAN İŞLETMELER TAKİBE ALINACAK

Daha evvel emlakçılar üzere benzeri muteber aranjman ile erdemli kazanç vaadi ile mal, altın toplayarak kıygınlık oluşturan işletmeler takibe alınacak.

Güzeşte ay BDDK’dan yapılan açıklamayla kamuoyuna yansıyan mağduriyetlerin artmasından yola sâdır Bakanlık, kuyum sektörünü düzen altına almak için harekete geçti.

Dünya’dan Mahmur Çiçeği Yücesoy Subaşı’nın haberine bakarak; “kuyum yönetmeliği taslağı”na göre işletmeler daha çok bitirme belgesi olmadan canlılık gösteremeyecek.

Yetki belgesi verilmesinde aranan şartlar, kuyum işletmelerinin eş olması gereken hisse senedi yeri şartları, kuyum işletmelerinin faaliyetleri sırasında uymakla memur olduğu prensip ve kavait kabil hususlara kayran verilecek yönetmelik ile kuyumculuk sektörünün mevzuat altyapısının oluşturulması hedefleniyor.

MASAK’LA BERABER HAREKET EDİLECEK

Kuyumcuların kuruluşuna ve faaliyetine ilişik kanuni düzenlemelerin gözden geçirilerek yenilenmesi amacıyla Tecim Bakanlığı, MASAK, Sağlık İdaresi Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı gelişigüzel akim edecek.

Hazırlanan talimatname taslağında düzenleme ile ilgilendiren şu bilgilere yer verildi:

“Cevahircilik sektörünün kayıt altına alınmasına ilişik aranjman yapılması, ülkemizin siyasal, kazançlı ve mali alanda metin çokça huysuz yansıması olması beklenen “gri çizgilik” yaptırımı ile yüz yüze kalmaması açısından berenarı önemlidir. Tıpkısı zamanda, kuyum ticaretine yönelik temas kanuncu mevzuatın olmaması zımnında gerek sektörden gelen mankafa bildirimler ve kamuoyunun talepleri gerekse Bakanlığımıza vasıl tüketici şikâyetleri doğrultusunda başlayan tedbir çalışmalarımızda, sektörde var olan sorunların giderilmesine ve sektörün kâin durumunun iyileştirilmesine müteveccih ince tıpkısı tetkik ve analiz yapılmıştır.”

“KUYUM TİCARETİNE YÖNELİK FAALİYETLERDE SIKINTILAR VAR”

Bakanlık, düzenlemenin gerekçesini ise şu şekilde açıklıyor:

“Ülkemiz ekonomisinde makro tıpkı ağırlığı kâin ve berenarı serbest benzeri kitleye seslenme eden fakat uygulamada dayanabilen haddinden fazla sıkıntının bulunduğu kuyum ticaretine müteveccih faaliyetlerin, makul nitelikleri taşıyan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar eliyle elan nitelikli iş yerlerinde yapılması ve kuyum işletmelerinde hizmet kalitesi ile mütemmim memnuniyetinin arttırılması amaçları ile Bakanlığımızca ilgilendiren kamu gelgel ve kuruluşları ile mücevhercilik sektörü temsilcilerinin kuruntu ve değerlendirmeleri çerçevesinde hazırlanan talimatname taslağında, kuyum işletmelerinin yetki belgesi ile elektrik gösterebilmesi, yetki belgesi verilmesinde aranan şerait, kuyum işletmelerinin eş olması gereken iş yeri şartları, kuyum işletmelerinin faaliyetleri sırasında uymakla memur olduğu prensip ve kurallar üzere hususlara vadi verilmekte ve bu Yönetmelik ile kuyumculuk sektörünün mevzuat altyapısının oluşturulması hedeflenmektedir.”

Altın üretiminde bu sene gaye yeryüzü az 45 titrem

 

Kızıl fiyatlarının gözü tahvillerde

 

Kuyumculara kullanılmamış herkes

 

Share: