KYK Yurtlarında “Deprem Hatırat, Çök Fent Tutun ve Boşaltma” tatbikatı

Bolu’da kâin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ilişkin yükseköğrenim yurtlarında “Sarsıntı Andaç, Çök Yerleştirme Tutun ve Tahliye” tatbikatı gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla “2022 yılının Kıran Tatbikat Yılı” zar edilmesi zımnında Bolu’da kâin Bolu Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü’ne sınırlı mektepli yurtlarında manevra yapıldı.

Seyit Mahallesi’nde kâin Seyit Avşar Eş Mektepli Yurdu’nda gerçekleşen tatbikata Bolu Valisi Erkan Kılıç, İl Güven Müdürü Sadettin Aksoy, Bolu İl AFAD Müdürü Cengiz Çavuş, Bolu Cahillik ve Spor İl Müdürü Emrullah Güler ve AFAD personeli ile gönüllülerinin birlikte yurtta artan 1000 öğrenci katıldı.

Saat 21.00’da araklayıcı sarsıntı sirenleri ile gelişigüzel “çök-hile-tutun” hareketini eden yurtta kalan öğrenciler ve tören düzeni üyeleri, siren sesinin kesilmesinin arkası sıra binayı tahliye etti.

Bina dışında kâin işsiz düzlük alanında toplanıldıktan bilahare tadat yapılarak herkesin binadan çıktığına tehlikesiz olundu.

Tatbikatın arkası sıra ayrımsız enformasyon eden Bolu Valisi Erkan Tığ, Türkiye’nin özelikle da Bolu’nun hareket bölgesi üstünde olduğunu anımsattı.

Bu zümre tatbikatların afetlere hazırlık açısından önemine da aksan işleyen Tığ 12 Son Teşrin Düzce Depremi’nin yıldönümünde bile Türkiye geneli ayrımsız manevra gerçekleştirileceğini rapor etti.

Share: