Lewis Hamilton bitime 3 kadem kala kariyerinin 7. şampiyonluğunu ilan etti.

Formula 1’dahi sezonun 14. yarışı büyük heyecana tayf oldu. Yarışa 6. tam başlayan Lewis Hamilton, damalı bayrağı sunu önde görerek hem yarışı kazandı hem birlikte Formula 1’da 7. şampiyonluğuna ulaştı. İngiliz uçucu, bu şampiyonlukla birlikte efsane Alman uçucu Michael Schumacher’in birlikte rekoruna kuma oldu. Hamilton, 2008, 2014, 2015, 2017, 2018 ve 2019‘dan sonradan 2020 sezonunda bile zafere erişmiş oldu.

Yarışa pole pozisyonunda başlayan Racing Point pilotu Lance Stroll, 9. sıraya kadar düşüp yarışı bu sırada tamamladı ve podyumun uzağında kaldı.

Toplamda 7. el acun şampiyonu olan Mercedes pilotu Hamilton, bando arkadaşı Valtteri Bottas’a tur bindirdiği yarışta tıpkı özge Racing Point pilotu Sergio Perez’i geçip konkur bitene büyüklüğünde de arkasına bakmadan farkı açarak kariyerine tıpkısı konkur zaferi daha eklemeyi başardı.

LECLERC’CILT ŞIŞMAN SIÇRAMA

Yarışa 14. sırada başlayan Ferarri’nin Monakolu zinde pilotu Charles Leclerc, yarışta önceki lastik değiştiren kişioğlu güdücü oldu. Ardından yaptığı yeryüzü aceleci tur zamanları ve geçişlerle üst sıralara tırmanan Leclerc, 3. sıraya kadar yükselmeyi başardı fakat son turda Perez’e yaptığı atakta yerini takım arkadaşı Vettel’e kaybetti. Vettel ise 12. sırada başladığı yarışı sonunda 3. tam bitirdi.

Ferrari, sıralama turlarında adeta kabus yaşadığı hafta sonundan az çok mutlu ayrıldı. Tifosi, taktik ve takat sınırı açısından sezonun en ongun yarışlarından birini çıkardı.

İLK 10 SIRA

1- Lewis Hamilton (Mercedes)

2- Sergio Perez (Racing Point)

3- Sebastian Vettel (Ferrari)

4- Charles Leclerc (Ferrari)

5- Carlos Sainz (McLaren)

6- Max Verstappen (Red Bull)

7- Alexander Albon (Red Bull)

8- Lando Norris (McLaren)

9- Lance Stroll (Racing Point)

10- Daniel Ricciardo (Renault)

İstanbul’daki 58 turluk yarışı 4 uçucu tamamlayamadı. Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi, Williams pilotu Nicholas Latifi ve Haas’ın iki pilotu Romain Grosjean ile Kevin Magnussen kareli bayrağı göremedi.

VERSTAPPEN’DEN ŞIŞMAN HATA
18. turda üçüncü sektörde da soluk bayraklar sallandı. İkinci sıradaki Perez’i döndürmek üzere akın fail Verstappen kontrolünü kaybederek spin attı. Ardından yarışa devam fail ve pite giren Red Bull pilotu 8. sıraya kadar geriledi. Verstappen’mağara hatasıyla takım arkadaşı Alex Albon üçüncü sıraya yükseldi. Arından Verstappen’mağara pit çıkışı incelemeye alındı.

58 TURLUK MÜTHİŞ HEYECAN
3. VEDA: Haas’fecir Romain Grosjean da Giovinazzi ve Latifi’den sonradan İstanbul GP’döş er veda eden uçucu oldu.
52. DEVIR BÖYLECE: 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Leclerc, 4- Vettel, 5- Sainz, 6- Albon
2. VEDA: Williams pilotu Latifi yarış dışı artan 2. uçman oldu.
STROLL’DEN IRI DÜŞÜŞ: Yarışa önder başlayan Racing Point pilotu Stroll, 8. sıraya kadar geriledi.
İki Ferrari; Vettel ve Leclerc, Stroll’ü tıpkı virajda geçmeyi başardı! 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Verstappen, 4- Vettel, 5- Leclerc, 6- Stroll
38. DOLAŞMA BÖYLECENE: 1- Hamilton, 2- Perez, 3- Verstappen, 4- Stroll, 5- Vettel, 6- Albon
Stroll’ün pit’e girmesinin arkası sıra Perez’i güzeşte Lewis Hamilton, bökelik yarışında önderlik koltuğuna oturdu.
Son 24 tuğra girilirken 3. sıradaki Lewis Hamilton şu anda dünya şampiyonu oluyor. Mızıka arkadaşı Bottas ise 14. tam…
30. TUR BÖYLECE: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Albon, 4- Vettel, 5- Hamilton, 6- Ricciardo
Verstappen’mağara spin atarak büyük benzeri kazadan döndüğü o an…

20. TUR BÖYLELIKLE: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Albon, 4- Vettel, 5- Hamilton, 6- Ricciardo
Verstappen şişman ayrımsız ilçe atlattı! Perez ile 2.’lik savaşı ermiş Red Bull pilotu, spin attı ve peşi sıra pit’e girerek yarışa 8. tam kalın kafalı döndü.
İLK VEDA: Yarışa veda fail evvel uçucu Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi oldu.
Pist kuruyor, lastikler değişiyor ve Mercedes hızlanmaya başladı. Red Bull, şef Verstappen’i pit’e çağırdı. Hollandalı uçman yarışlık 4. sırada kalın kafalı döndü! Albon birlikte pit’e gidecek ve evvel 2 sırada tekrar Racing Point’in olacak.
12. VOLTA BÖYLECE: 1- Verstappen, 2- Albon, 3- Stroll, 4- Perez, 5- Vettel, 6- Hamilton
LİDERLİK KOLTUĞU DEĞİŞTİ: Stroll, pit’e girip lastiklerini değiştirdi ve topluluk arkadaşı Perez önderlik koltuğuna oturdu. Verstappen 2. sırada, Albon 3. sırada… Stroll pit sonrasında piste 4. sırada döndü.
Ferrari, 9. turda Leclerc’in peşi sıra Vettel’i birlikte pit’e çağırıp lastikleri değiştirdi. Leclerc sargaç değiştirdikten bilahare hızlanmıştı.
Stroll ve Perez’i fehmetmek için Vettel’i geçme mücadelesi veren Verstappen ile Alman uçman arasındaki fark: 0,487…
6. DOLAŞMA BÖYLELIKLE: 1- Stroll, 2- Perez, 3- Vettel, 4- Verstappen, 5- Albon, 6- Hamilton
Yarışın lideri Stroll takım telsizinden pistin kuruduğunu söyledi. Stroll ve Perez farkı açmaya başladı ve Stroll şu anda yarışın genişlik çabuk turunu atmayı başardı.

Yarışa önce tam başlayan Stroll liderliğini korudu. Bando arkadaşı Perez ise 2. sıraya yerleşti. Ferrari’den Vettel önceleri 8 kânunuevvel şapadanak yükselmeyi başardı. 2. sırada başlayan Red Bull pilotu Verstappen ise 2 kânunuevvel kaybetti.

Share: