Limanlarda elleçlenen dara ve taşımalık miktarı arttı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yaptığı mukayyet açıklamada, ulaşımın değme alanında olduğu kabilinden denizcilik sektöründe bile geleceği “devlet aklı” ile planladıklarının altını çizdi.

Denizcilik sektörüne 2053 yılına kadar 21,6 milyar dolar envestisman gerçekleştirileceğine dikkati çekici Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2053 Iblağ ve Lojistik Temel Planı’mızda Mavi Vatan’ımızın temeli, ulaşımdaki entegrasyonumuzun kilit noktası bahir yollarına özel ayrımsız kayran ayırdık. Liman tesisi sayısını 217’den 255’e çıkaracağız. Yeşil liman uygulamalarının yaygınlaştırılarak limanlarımızda yüksek oranda yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmasını sağlayacağız. Otonom sefine seferleri geliştirilecek ve limanlarda özerk sistemler ile elleçleme verimliliği artırılacak. Limanların para aktarımı hizmeti kapasitesi genişletilerek bölge ülkelerine bakım verebilecek haddinden fazla modlu ve kısa mesafeli bahir transfer altyapısını geliştireceğiz.”

Karaismailoğlu, temmuz kocaoğlan denizcilik istatistiklerine değinerek, şu bilgileri paylaştı:

“Familya-orak ayı döneminde bile limanlarımızda elleçlenen dara miktarı sabık yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 6,6 artışla 319 milyon 687 bin tona artık.Bu yılın temmuz ayında limanlarda elleçlenen angarya miktarı sabık yılın bire bir ayına göre yüzde 6,7 artarak 46 milyon 198 bin tona ulaştı. Temmuzda limanlarda gerçekleştirilen ihracat amaçlı imla miktarı yüzde 3,2 artarak 12 milyon 495 bin tona, dış alım amaçlı tahliye miktarı ise yüzde 11,4 artışla 21 milyon 424 bin tona çıktı. Temmuzda aut tecim taşımaları güzeşte yılın benzeri ayına göre yüzde 8,3 artarak 33 milyon 919 bin tona yükseldi.”

Limanlarda deniz yolu ile yapılan transit yük taşımalarının yüzdelik 6,7 azalarak 6 milyon 233 bin tona gerilediğini tamlayan Karaismailoğlu, kabotajda taşınan abra miktarının ise 6 milyon 45 bin titrem ile yüzde 14,4 artış gösterdiğini bildirdi. Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Genişlik aşkın angarya elleçlemesi toplanmış 7 milyon 388 bin titrem angarya ile Kocaeli Havza Liman Başkanlığı yönetsel sınırlarında cümbüş gösteren liman tesislerinde gerçekleşti. Kocaeli Toprak Liman Başkanlığını, Aliağa Kesim Liman Başkanlığı ve Ceyhan Kesim Liman Başkanlığı takip etti. Angarya cinslerine baktığımızda orak ayı ayında tıpkı geçmiş aya göre en aşkın artış gösteren dara cinsi 1 milyon 341 bin 167 tonluk çoğalma ile briketlenmemiş taşkömürü oldu.

Bu yük cinsini sırasıyla, 931 bin 425 ton artma ile tor petrol ve 213 bin 805 titrem artma ile hurda demir izleme etti. Portland çimento, limanlarımızda elleçlenen ihracat yükleri içerisinde 1 milyon 206 bin 806 titrem ile önceki sırayı aldı. Briketlenmemiş taşkömürü ise limanlarımızda elleçlenen ithalat yükleri içerisinde 3 milyon 6 bin 976 titrem ile bir numara oldu.”

Karaismailoğlu, temmuzda deniz yolu ile yapılan ihracatta yer çok yük elleçlemesinin 1 milyon 617 bin ton ile ABD’ye yapılan taşımalarda gerçekleştiğini aktararak, bunu İtalya ve İspanya’evet yapılan taşımaların strateji ettiğini kaydetti.

Karaismailoğlu, ithalatta bildirme aşkın denge elleçlemesinin 6 milyon 772 bin ton ile Rusya’dan yapılan taşımalarda gerçekleştiğini tabir etti.

Elleçlenen konteyner miktarında artış

Karaismailoğlu, temmuzda limanlarda elleçlenen konteyner miktarının sabık yılın bire bir ayına göre yüzdelik 1,8 azalarak 978 bin TEU’ya düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Familya-orak ayı döneminde limanlarımızda elleçlenen konteyner miktarı geçen yılın tıpkı dönemine bakarak yüzde 2,1 artarak 7 milyon 365 bin TEU’evet artık Temmuz’üstelik elleçlenen aut ticarete bahis konteyner miktarı güzeşte yılın bir ayına göre yüzde 1,7 artarak 755 bin 869 TEU oldu.

Limanlarımızda gerçekleştirilen dış satım gayeli taşımalık yüklemeleri yüzde 0,4 artarak 361 bin 322 TEU, ithalat amaçlı taşımalık boşaltmaları bile yüzde 2,9 artarak 394 bin 547 TEU oldu. Elleçlenen transit konteyner miktarı yüzde 25 azalarak 148 bin TEU’evet geriledi. Bir ayda kabotajda elleçlenen konteyner miktarı yüzde 36,2 artarak 73 bin 226 TEU’ya yükseldi.”

Ambarlı Nahiye Liman Başkanlığı idari sınırlarında zindelik gösteren liman tesislerinde mecmu 241 bin 263 TEU konteyner elleçlemesi gerçekleştiği bilgisini paylaşan Karaismailoğlu, bu liman başkanlığını Mersin ve Kocaeli toprak liman başkanlıklarının izlem ettiğine belen etti.

Karaismailoğlu, sunma fazla konteyner elleçlemesinin 100 bin 687 TEU ile İsrail’e yapılan taşımalarda gerçekleştiğini vurgulayarak, “İsrail’i, Yunanistan ve Mısır ile yapılan taşımalar izledi. Limanlarımızda deniz yolu ile yapılan arz fazla dış satım gayeli konteyner yüklemesini 37 bin 858 TEU ile Darı’a revan konteynerler oluşturdu. Akdarı’ı, Çin ve Yunanistan strateji etti. Bahir yolu ile yapılan sunu aşkın dış alım amaçlı taşımalık boşaltmasının 69 bin 618 TEU ile İsrail’den mevrut konteynerlerdan oluştuğu belirlendi.” ifadelerini kullandı.

TÜBİTAK denizi kirleten gemileri işte böyle yakalıyor

 

Deniz yolu taşımacılığına bindi

 

Türkiye ile Endonezya arasındaki Deniz Taşımacılığı Anlaşması’na izin

 

Share: