Lojman satışları 6 ilde başladı

AA muhabirinin Mekân ve Kentçilik Bakanlığı yetkililerinden edindiğini bilgiye göre, sınırlı genelinde umumi bütçeli idarelere tahsisli 218 bin 575, diğer kurumlara tahsisli 30 bin 939 atılmak amacıyla toplanmış 249 bin 514 kamu lojmanı bulunuyor.

Bu konutlardan defans, güvenlik, doğruluk ve duyum hizmetleri için geçer tahminî 140 bin lojman ile yerleşke alanında meydan düzlük ve bakım binalarıyla bütünleşik bulunan kısaca 59 bin lojman satışa sunulmayacak. Bu konutlar dışında artan ve satılabilecek nitelikte olan 50 bin lojmanın satışı öngörülüyor. Bu lojmanlardan geçmiş etapta 5 bini için ihaleye çıkılacak.

Milli Taşınmazlar Umumi Tebliği’nde yapılan kullanılmamış düzenlemeyle oturduğu lojmanı satın almak isteyen memurlara müteveccih komutan koşullarına iyileştirmeler getirildi.

Meydanda tenkis yöntemiyle satılacak şevket lojmanlarından ikmal mülkiyeti kurulanlarda oturanlara, eğleşme ettikleri lojmanın ihalede oluşan bedeli üzerinden rüçhan yerine mübayaa hakkı tanındı.

İkamet ettiği lojmanı satın almak isteyen memurlara 5-7 ve 10 yıl süreyle ödeme seçenekleri sunuluyor. Koca ihalesinde arz yüksek kıymet ve ifa koşullarını akseptans fail vazifeli, tenkis bedelini 5 yılda ödemek istemesi halinde oturduğu lojmanı satın alabilecek. Lojmanı alan memur, konutun yüzde 20’sini peşin mütezayit tutarı 60 kamer, yüzde 25’i başlarken kalan tutarı 84 ay, yüzde 30’u peşin mütezayit tutarı 120 ay tevessül etmek amacıyla TÜFE oranında artışlarla taksitli ifa yapabilecek. TÜFE bildirme aşkın yüzdelik 12 kendisine hesaplanacak.

Memura münakasa bedeli üzerinden yüzdelik 10 indirim

Evvelce mübayaa tercihinin kullanılması halinde memura eksiltme bedeli üzerinden yüzde 10 tenzilat uygulanacak.

Memurun oturduğu lojmanı satın almak istememesi halinde ise amme konutu ihalede sunma faziletli öneri veren istekliye önceden veya yüzdelik 25’i peşinen girmek amacıyla 24 ayak tabanı büyüklüğünde taksitle satılacak.

İstanbul ve Ankara ilkin olmak üzere İzmir, Bursa, Antalya ve Sazak’de ekspertiz işlemleri tamamlanan 2 bin kamu konutunun eş işlemine bu ay başlandı.

Bursa ve Ankara’da mevcut 186 lojmanın eş ilanları yayımlandı, Bursa’da bu hafta ihaleler yapılmaya başlandı. Başka taraftan Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin Ağacı ve Antalya’da ise ekspertiz ve ilan çalışmaları tamamlanan bin 814 lojman mabeyin ve aile aylarında ihaleye çıkarılacak.

Gelecek yılın karı ve şubat aylarında ise 24 ilde ekspertiz çalışmaları devam eden 3 bin kamu konutunun satışlarına başlanılacak.

Share: