Londra’nın arz efdal gökdeleninin geleceği kaba

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Canlı nüfusuyla adlı İngiltere’nin başkenti Londra’nın sokakları güneş tacı virüs kısıtlamalarıyla alay malay baştan sessizliğe büründü. The Guardian’ın haberine bakarak The Wodge (Kitle) lakabıyla bilinen şehrin genişlik yüksek şube binası 22 Bishopsgate inşaatının tamamlanması içinse elan garip azıcık olamazdı. Alelhusus de firmaların mücahede ortamlarında bu derecede üzücü tadilat yaptığı aynı dönemde 62 katlı ve 12 bin kişinin bire bir arada çalışabildiği binanın geleceği anlamlı bire bir çözme alıyor.

Dev bina şehrin adlı gökdelenlerinin ortada yükseliyor, etrafındaki arsanın tamamını kullanarak jetlerin uçuş bölgelerinin sınırına kadar tırmanıyor. The Wodge Londra şehri amacıyla misilsiz tıpkısı manzara noktası olmakla gelişigüzel şehrin Square Mile bölgesinin siluetini de değiştirecek fark edici gri tıpkısı görünüş oluşturuyor.

Haberde bu dev gökdelenin şehrin otuz yıldır gevşek bırakılan planlama kuralları ve değerinin çok üstünde kalan toprak fiyatlarının ayrımsız sonucu olduğu anlatım ediliyor. Binanın önceki kiracılarına ulaştığı gün üstelik bir zamanda dev ofislerin çarkıt değerini korona virüs krizine denk geldi.

1980’lerden 2014’e büyüklüğünde Londra site planlamasından mesul olan Peter Rees binanın kaliteden yoksun olduğuna ilgi çekerek “Bundan sorumlu değildim. Şükürler olsun inşaat ağırlıklı daha büyüğünün daha dolgunca olduğu fikrinin hoşgörülü olduğu dönemi geride bırakıyoruz” ifadelerine vadi verdi. Amiyane birlikte korona virüs sonrasında 12 bin insanın kullanacağı asansörleri barındıran gökdelenleri insanların baştan tercih edip etmeyeceği aynı soru işareti namına kalıyor.

Bire Bir eleştirici marifetiyle The Wodge (Kütle) lakabı makul tanıdık çatı bu çağın en son kuşak gökdelenlerinden olanaklı. Fakat sonuncusu dahi değil. Şehrin çevresinde Google ve Apple’ın dahi karışma başlamak için birçok şirketin Londra suret binalarının inşaatları sürüyor.

Şehir mali krizden ansız dönmüş gibi görünüyor. Fakat krizin dümdar etkileri ülkenin 300 yıl boyunca karşılaştığı genişlik biberli ekonomik durgunluğa faktör olabilir. Şirketlerin himmet biçimleri da sonsuza büyüklüğünde değişebilir. Eşkal binası inşaatı bitmeme fail Google dahi çalışanlarına sunma azından Orak Ayı ayına büyüklüğünde evde çalışmaları gerektiğini belirtiyor. Envestisman bankası Morgan Stanley iki katına çıkan evde çalışanların sayısının 2030 yılına kadar %30 henüz fazla artacağını belirtiyor.

Dev büro binaları apartman dairelerine mi dönüşecek?

Deloitte’un araştırmasına göre Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında İngiltere ofise dönüşü sunma az tercih fail ülke. Araştırı verilerine bakarak çalışanların %72’si gelecekteki süreçte bile açıktan harıldamak istiyor. Çevre birlikte bu değişikliğe alın tepki gösteriyor. Londra’nın merkezindeki şube kiraları güzeşte Ilkgüz ayına kadar olan altı ay içerisinde dibe vurdu ve serencam çeyrekte bildirme bağan kur kaydedildi. Aynı savaş sonrasında askeri ofislerin otellere çevrilmesi üzere bugünün camdan gökdelenleri gelecekte yüksekteki apartman dairelerine dönüşebilir.

Londra bankaları birlik çalışanlarını evine gönderdi

 

Güneş Tacı virüsü acun turizmine 1 trilyon dolar kaybettirdi

 

Toptan ekonomide toparlanma okkalı olacak

 

Share: