Makine satışına süre ve kilometre sınırı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, getirilecek aranjman ile şirketler, galeriler ve çevirici isticar şirketlerinin önce tescilden itibaren 6 ay geçmeden aldıkları akim araçları satamayacaklarını duyurdu. Muş ayrıca eş amacıyla 6 bin kilometre sınırlaması getirileceğini dahi açıkladı.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Kayseri’üstelik planlı Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’ne katıldı. Konuşmasında ikinci halk otomotiv piyasası için hazırlanan bakir düzenlemelere ait hikmet veren Muş şunları söyledi:

“Hazırlıklarımızı bitirdik. Rate vesait ya şirketlere evet galerilere evet bile isticar şirketlerine gidiyor. Bayilerin satma rakamları, kâr marjları muhtemelen. Piyasada ‘2. umum liyakatsiz’ şeklinde ilanlar var. Alınıyor ve üstüne yarar konularak satılıyor. Otomobil fiyatlarında birbirini tetikleyen yücelme oluyor.

İlk tescilden 6 ay geçmeden ve vasıta 6 bin kilometreyi geçmeden satışa kısıtlılık getirilecek. bununla birlikte fiyatların üzerinde sıkıntı oluşturulmasının önüne geçebileceğini düşünüyoruz. Böylecene erişim problemi dinamik vatandaşın da otomobile daha dümdüz muvasala sağlayacağını düşünüyoruz.

Kuma karşılık tayin, piyasayı manipüle kabilinden konular bile Rekabet Kurumu’nun alanı. Onlar de benzeri anket açtı ve durumu inceliyor. Varsa bire bir yanlışlık gereğini yapar yoksa dosyasını kapatır. Burada başlangıçta kimseyi suçlamayı akla yatkın bulmuyoruz.

Bu meseleyi OYDER’le (Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği) görüştüm. Rahatsızlığımızı birlikte ilettim. Onlar de alım kendisine bizimle işbirliği yarmak istiyor.”

“İkinci umum dil satışındaki kısıtlamaya müteveccih kullanılmamış yönetmelik fırsatçılığın önüne geçecek bir önlemdir”

Otomotiv Izinli Satıcıları Derneği (OYDER), T.C. Tecim Bakanı Sn. Dr. Mehmet Muş ile gerçekleştirilen toplantının peşi sıra gündeme mevrut ikinci el anahtar satışındaki kısıtlamaya yönelik yeni yönetmeliği değerlendirdi.

İlk tescilden sonra şirketlerin, 6 kamer ve 6 bin kilometre dolmadan açacak satışını gerçekleştiremeyeceği talimatname taslağı üzerine izahat fail OYDER Başkanı Dr. Altuğ Erciş, yürürlüğe girmesi beklenen uygulamayı desteklediklerini tabir ederek şunları söyledi;

“Tecim Bakanlığı’nın ikinci eldeki fahiş fiyatların önüne bozmak hesabına attığı bu adımı destekliyoruz. İkinci halk araçların önceki tescilinden sonradan 6 kamer ve 6 bin kilometre satılamaması hükmünün getirilmesi konusu, geçtiğimiz hafta yaptığımız toplantıda bizimle paylaşılmıştı. Tığ dahi OYDER namına bu yıpranmamış yönetmeliğin araba piyasasına düzenleme getireceği yönünde bindi verdiğimizi tabir etmiştik. Piyasayı düzenlemesini beklediğimiz bakir yönetmeliğin fırsatçılığın üstelik önüne geçmesini beklenti ediyoruz.”

Mezun Satıcılar üstünde oluşan şikayetlerin giderilmesini sağlayacak

Faziletkâr fiyatlar zımnında tüketicilerin yaşadığı sorunlara da değinen Erciş, “Özellikle dahi akıbet dönemde Izinli Satıcılar üstünde oluşan şikayetler ve rahatsızlıkların giderilmesi açısından yıpranmamış yönetmeliğin fayda sağlayacak benzeri ilaç olduğunu düşünüyoruz. Piyasada Yetkili Satıcılardan sıfır dil alıp, derhâl ikinci elde fahiş fiyatla satan kurumlar olduğu biliniyor. Nesep tüketicinin araçlara elan kolay ulaşmasını sağlayabilmek yerine hakeza bir önlemin, piyasadaki fahiş pahalı satışları engelleyeceğini ve fırsatçılığın önüne geçeceğini düşünüyoruz. Tığ de proses süresince Bakanlıkla kopça düşün alışverişleriyle oluşturulan bakir yönetmeliği destekliyoruz” dedi.

Motorine remiks bekleniyor

 

Ehlihibre kişioğlu yanıtladı: Otomobillerde ÖTV indirimi ati mi?

 

Otomotiv endüstrisi ihracatında artış

 

Share: