Markalar rüyalarımıza duyulmak amacıyla bekliyor

Araştırmacılar, mektuplarında “TDI reklamcılığı tınlamalı benzeri baziçe değil, mahiyet sonuçları olan yalçın bir eğimdir. Bağımlılık fail maddeler ayrımsız yana, im harcamak için insanların zihinlerine hayaller konumlamak kebir etik soruları gündeme getiriyor. Hayallerimiz kurumsal reklamcılar için tıpkı oyun alanı imkânsız” diyerek yazdılar.

Uyarma özellikle yılın yer prestijli etkinliklerinden biri olan Super Bowl’birlikte yayınlanmış ayrımsız kampanyadan sonra geldi. Coors isimli bira markasının lansman videosunda, markanın imge araştırmalarına katılan deneklere uykuya dalmadan önceki şelaleler, dağlar ve Coors görüntülerini ve seslerini içeren ve tıpkısı aymazlık bilimcinin yardımıyla oluşturulan videoteyp izletiliyor. Katılımcılar ayrıca videonun tıpkısı bağlantısını arkadaşlarına gönderirlerse bağış Coors alabiliyorlar. Düş manipülasyonuna birçok kişinin katıldığı muhtemelen değil.

Coors isimli arpa suyu markasının tanıtım videosunda, markanın imge araştırmalarına katılan deneklere uykuya dalmadan önceki şelaleler, dağlar ve Coors görüntülerini ve seslerini içeren ve tıpkısı gaflet bilimcinin sebebiyle oluşturulan videoteyp izletiliyor.

“UYKUYU SİLAHLANDIRARAK RÜYALARI KULLANACAKLAR”

Harvard Tıp Fakültesi’nde bilişsel ayrımsız sinirbilimci ve psikiyatri profesörü olan Bob Stickgold, Coors’un başka şirketler vasıtasıyla gizil namına tekrarlanabileceğine inandığı çabaları için şunları söyledi: “Bundan elan kötüsü kabil mi bilmiyorum. Benzeri reklam kampanyası anlaşılan uykuyu silahlandırarak geliştirilebilir.”

Araştırmacılara göre imge kuluçkası kavramı; aynı kişinin belli başlı tıpkı bahis üzerine imge görmesine dayanaklık etmek için akıllılık sırasında binlerce yıldır geçer teknikler namına tanımlanıyor. Son on yılda yapılan tetkikat ise insanların rüyalarının daha aşkın tasavvur alınabileceğini ve insanların uyurken ortaya çıkan düşüncelere az çok hassas olabileceğini gösteriyor.

IMGE REKLAMCILIĞI ANA OLABİLİR Mİ?

2014 yılında yapılan bire bir araştırma, uyurken sigara ve çürük husye kokusuna maruz kalan sigara içenlerin strateji eden hafta süresince yüzde 30 daha birkaç sigara içtiklerini göstermişti.

Şimdiye kadar yapılan araştırmaların çoğu müspet sonuçlara yönelik olsa birlikte, malumat insanları umut reklamcılığı tehdidinin gerçekleşmesinden korkuyorlar ve giderek henüz çok kablolu arkaç mevrut aynı dünyada bunun fahri katılımla vabeste olmasını metanetli beklenen bulmuyorlar.

RÜYALARA İZİNSİZ SIZABİLİRLER

Stickgold; “30 milyona mail kayırıcı, akak odalarında Alexa tipi cihazlara topluluk. Ve bu cihazlar istedikleri devir istedikleri rastgele şeyi oynatabilir. Reklamcılar sabah saat 2.30’da oynatmak istedikleri reklamlar üzere reklam zamanı satın alabilirler” diyor.

Stickgold, hedeflenmiş imge kuluçkasının açık yapılmayabilineceğine birlikte dikkat çekiyor. Stickgold, bunun tıpkısı göstergeç yahut YouTube reklamı sırasında tıpkı im gelişigüzel görüldüğünde sınırlı benzeri gürültülü çalarak gizil adına yapılabileceğini dahi söylüyor. Bu birlikte tekniğin kullanıldığından insanların malumatlı da olamayabileceğine işaret ediyor.

Selen insanlarının imzaladığı mektupta, ürünlerin rüyalara girmesini menetmek için reklamcılık üzerine henüz merhametsiz düzenlemeler yapılması çağrısında bulunuldu. Araştırmacılar, bazı şirketlerin rüyalara duhul potansiyelini çalışkan olarak incelediklerini söylese bile Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu, meseleye girip girmeyeceği üstüne elan değerlendirme yapmadı.

Stickgold ve gayrı aymazlık uzmanları, “Proaktif eyleme ve bakir havari politikalara acilen ihtiyaç olduğuna inanıyoruz” dedi.

Selfie meraklısı harami kamerada

 

Küllelerin altından doğan şehir: Pompeii

 

Share: