Markalı konutlarda yabancı alımı rekor kırdı

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Ev Kıymet Endeksi’ne bakarak Türkiye genelinde hane eş fiyatları serencam tıpkı ayda yüzdelik 0,17, serencam üç ayda yüzdelik 1,44, akıbet altı ayda yüzde 3,48, son benzeri yılda yüzde 9,00, akıbet üç yılda yüzde 36,47, serencam beş yılda ise yüzde 84,82 oranında arttı. Konut kira değerleri ise serencam ayrımsız ayda yüzdelik 1,18, serencam üç ayda yüzdelik 3,61, son 6 ayda yüzdelik 5,31, son 1 yılda yüzdelik 8,42, sonuç 3 yılda yüzde 28,76, son 5 yılda ise yüzdelik 67,40 oranında artım gösterdi.

Yeni Hane Bedel Endeksi 8 yılda yüzde 82,30 oranında arttı

Eskimemiş Göz Fiyat Endeksi, ağustos ayında bir önceki ayak tabanı bakarak yüzdelik 0,39 oranında, güzeşte yılın tıpkı dönemine bakarak yüzdelik 3,34 oranında, endeksin kafa dönemi olan 2010 yılı familya ayına bakarak ise yüzde 82,30 oranında artma gerçekleşti ve dizin değeri 182,3’e ulaştı. Eskimemiş Göz Kıymet Endeksi ağustos ayında ayrımsız esbak aya bakarak, İstanbul Asya Yakası’nda kayran alan markalı basamak projelerinde yüzde 0,58 oranında artarken; İstanbul Avrupa Yakası’nda düzlük düzlük markalı ev projelerinde ise yüzde 0,33 oranında arttı. Endeksin baş dönemine göre ise İstanbul Asya Yakası’ndaki projeler Avrupa Yakası’na nazaran 10,70 benek aşkın artış gösterdi.

REIDIN-GYODER Kullanılmamış Hane Fiyat Endeksi, ağustos 2018 sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Markalı bölük projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 11’lik kısmının ecnebi yatırımcılara yapıldığını görüyoruz. Sonuç 6 maaş ortalamanın 2 fakül konusunda çıkan ecnebi yatırımcılara satışların artmasında, kurdaki dalgalanma etkin oldu. Kırat artışı, başkaları ve yurtdışındaki gurbetçiler için Türkiye’yi çalımlı kuzuluk getirdi. Geliri döviz olanlar amacıyla üstünlük ortaya artık. Yabancılara yapılan göz satışları; 2018 yılı ikinci çeyrek altın sonu bakımından, güzeşte yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 23,15’lik nema ile 11 bin 816 nüsha seviyesine yükseldi. Antrparantez, markalı projelerden basamak satın alan müşterilerin Ağustos ayında peşinat yararlanma oranı %34, banka kredisi tasarruf oranı %17 ve hisse senedi kullanma oranı %49 oranında gerçekleşti. Bu veriler, konut alıcısının, güven faizinin yükselmesiyle, firmaların sunduğu kampanya ve ödeme seçeneklerini değerlendirdiğini gösteriyor.” dedi.

REIDIN CEO’su Alicenap Alain Bertrand ağustos ayı sonuçları üzerine şunları söyledi:
“Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Hane Kıymet Endeksi’nde (TR-81) ağustos ayında bire bir esbak aya göre %0,17 oranında ve güzeşte yılın benzeri dönemine göre ise %9,00 oranında artış gerçekleşmiştir. Ağustos ayı içerisinde yaşadığımız seviye şoku ve hane yüreklilik nema oranlarının serencam yılların şahika değerlerine ulaşması, beklendiği üzere kâm azalmasını karşımıza getirmiş, konuta erişim problemini ortaya çıkarmıştır. Fakat sektörde tanıdık yavaşlamaya karşın, fiyatlarda yaşanan düşüşlerin bölük alıcısı açısından cesim benzeri okazyon oluşturacağını söyleyebiliriz.”

Ecnebi alıcıların oranı benzeri posta elan rekor kırdı

Ağustos ayında, markalı bölük projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 11’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi. Ecnebi yatırımcıların yeğleme noktasında ağırlıklı namına 2+1 (yüzdelik 42) özellikteki konutların öne çıktığı gözlemlendi. Onu yüzdelik 29 ile 3+1 ve yüzdelik 19 ile 1+1 konutlar izledi. Serencam şeş maaş ortalamanın yüzdelik 9 olduğu yabancı yatırımcılara satışlar april ayında yüzde 8, mayıs ayında yüzdelik 7, haziran ayında yüzdelik 10, temmuz ayında ise yüzde 9 oranında gerçekleşmişti.

Ağustos kocaoğlan kira artışında Yalova, koca fiyatları artışında Hakkari öne daha çok

Ağustos ayında Hakkari’de metrekare başına konut bey fiyatları yüzde 1,85 oranında arttı ve Hakkari, eş fiyatlarının genişlik çok yükseldiği şehir oldu. Ayrımsız devir içerisinde Kastamonu’da metrekare başına ev eş fiyatları yüzdelik 0,72 oranında azaldı ve Kastamonu, eş fiyatlarının bildirme çok azaldığı kent oldu. Türkiye Kiralık Ev Değer Endeksi’nde ağustos ayında tıpkısı eski ayak tabanı göre yüzde 1,18 oranında ve güzeşte yılın bire bir dönemine göre ise yüzdelik 8,42 oranında artma gerçekleşti. Ağustos ayında Yalova’da metrekare başına ev kira değerleri yüzdelik 2,04 oranında arttı ve Yalova kiraların sunu çokça yükseldiği kent oldu. Bire Bir periyot içerisinde Şanlıurfa’da metrekare başına hane kira değerleri yüzdelik 0,49 oranında azaldı ve Şanlıurfa kiraların arz çok azaldığı kent oldu.

Bitmemiş konutların bey oranı şeş aydır düşüş eğiliminde

Ağustos ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 42’si tamam ev stoklarından oluşurken, yüzde 58’i ise bitmemiş ev stoklarından oluştu. Nakıs konutların eş oranında 4 puanlık tıpkı düşüş olurken, münteha konutların eş oranında ise 4 puanlık benzeri çoğalma yaşandı. Natamam konutların koca oranındaki düşüş ve tamam konutların satış oranındaki artım mart ayından beri bitmeme ediyor. Ayrıca Eskimemiş Basamak Bedel Endeksi, ağustos kocaoğlan stok erime hızı değerlendirildiğinde skor bazlı yüzde 3,7 oranında, metrekare bazlı ise yüzdelik 3,1 oranında erime gözlemlendi.

Ağustos ayında bütün basamak boyutlarında değer artışı kaydedildi

Yeni Hane Denk Endeksi ağustos ayında tıpkı önceki aya bakarak 1+1 basamak tipinde yüzde 0,39 oranında; 2+1 ev tipinde yüzdelik 0,38 oranında; 3+1 konut tipinde yüzde 0,27 oranında ve 4+1 bölük tipinde yüzde 0,57 oranında arttı. Metrekare bazında ise 51-75 m2 büyüklüğe topluluk konutlarda yüzdelik 0,34 oranında; 76-100 m2 büyüklüğe cemaat konutlarda yüzde 0,39 oranında; 101-125 m2 büyüklüğe sahip konutlarda yüzde 0,32 oranında; 126-150 m2 büyüklüğe erbap konutlarda yüzdelik 0,55 oranında; 151 m2 ve elan balaban alana ehil konutlarda ise yüzde 0,52 oranında çoğalma gösterdi.

Sunma yüksek almanak kira getirisi sunan iller 5 aydır değişmiyor: Görgülü, Van ve Kırklareli
Satın alınan konutların kiraya verilmesi yerinde, alış fiyatının kaç sene içerisinde almanak kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine bakarak, ağustos ayının en güdük amortisman süreleri beş aydır olduğu kabilinden gene Görgülü, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü. Icar değerinin konutun bey fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Almanak Brüt Icar Repo Oranının genişlik erdemli olduğu şehirler dahi esasen Işıklı, Van ve Kırklareli oldu.

Share: