Markalı konutların yığılım erime hızında rekor yaşandı

“REIDIN-GYODER Yeni Basamak Eşit Endeksi” haziran sonuçlarına bakarak, haziran ayında fiyatlar, tıpkısı eski taban bakarak yüzde 1,12, geçen yılın tıpkısı dönemine göre ise yüzdelik 6,34 arttı. Basamak alımında vezneci kredisi kullanımının 17,03’cilt 47,03’e çıkarak ayrımsız önceki taban göre 30 puan arttığı haziran ayında, yükselen yığılım erime hızı 11,96 seviyesinde gerçekleşti. 

Bakir Hane Kıymet Endeksi’nde, haziran ayında bire bir eski aya göre 1+1 göz tipinde yüzde 0,43, 2+1 ev tipinde yüzde0,36, 3+1 hane tipinde yüzde 0,15 ve 4+1 göz tipinde yüzde 0,18 nominal çoğalma yaşandı. 

Haziran ayında markalı ev projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 6,36’lık kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlendi. Bu satışlarda yüzdelik 57,14 ile 2+1 özellikteki konutlar yeğleme edildi. 

Markalı projelerden ev satın düz müşterilerin peşinat, hüccet ve banka kredisi tasarruf oranları incelendiğinde, haziran ayında peşinat kullanım oranı yüzde 32,50, Vezneci kredisi kullanım oranı yüzde 47,03 ve belgit kullanım oranı yüzde 20,47 namına gerçekleşti. Mayıs ayında peşinat kullanımı yüzdelik 27,63, vezneci kredisi kullanımı yüzde 17,03, burhan kullanımı yüzde 55,34 namına gerçekleşmişti. 

Haziran ayında markalı konutlardaki istif erime hızı rakamları değerlendirildiğinde skor bazında yüzde 11,96 oranında erime gözlendi. Mayıs ayında yığılım erime hızı yüzde 3,79 oranında gerçekleşmişti. 

Haziranda satışı gerçekleştirilen markalı konutların yüzde 49,92’si münteha göz stoklarından, yüzde 50,08’i nakıs hane stoklarından oluştu. Mayıs ayında ise satışların yüzdelik 28,85’i tamam, yüzde 71,15’i natamam bölük stoklarından oluşmuştu.

“Düşük faiz oranları, basamak kredileri çokça müspet etkiledi”

Açıklamada görüşlerine düz sunulan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Umumi Heyet Başkanı Mehmet Kalyoncu, kullanılmamış basamak satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelendiğinde, vezneci kredisi kullanımının benzeri önceki aya göre 30 nokta arttığını gördüklerini bildirdi.

Kalyoncu, şunları kaydetti:

“Mayıs ayında 3,79 seviyesinde gerçekleşen yığılım erime hızının haziranda çok çabuk bir şekilde 11,96 seviyesine yükselmesi ise beklemede olan hane alıcıları üzere nema oranının ne kadar yüce olduğunu gösterdi. Bölük stokunun erime hızındaki bu artışta, amme bankalarının tarihin sunma düşük Ürem oranlarıyla sunduğu bölük kredileri haddinden fazla deli dolu oldu. Düşük getiri oranının bitmeme etmesiyle önümüzdeki aylarda alelhusus sağlıklı basamak satışlarındaki faaliyet sürecektir.”  

REIDIN Umumi Müdürü Yiğit Çapa ise haziran ayında stok erime hızı ise önceki aya göre tahminî 8 nokta artış ile yüzde 11,96 rekor seviyede gerçekleştiğini rapor etti.

Çapa “Markalı ev projeleri kapsamında ecnebi yatırımcılara yapılan satışların oranı haziran ayında yüzdelik 6,36 seviyesine yükseldi ve bu satışlarda yüzde 57,14’lük yeğleme oranı ile 2+1 özellikteki konutlar öne çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: