Mary Daly, enflasyon üstüne yengi ilan etmek amacıyla erken dedi

ABD’bile, sükûnet ve enflasyon ikilemi ürem politikası konusunda değişik fikirlere amil oluyor. Bu konuyla ilgili Ün Francisco Fed Başkanı Mary Daly’in yaptığı açıklamalarda ilkgüz ayında yapılacak Federal Örtüsüz Meydan Komitesi (FOMC) toplantısında faizin üçüncü kez 75 baz fakül artırılması olasılığını dışlamadığını tamlayan Daly, amma velakin Fed’in henüz pahal ayrımsız nema artırımına gitmesini destekleyebileceğinin da işaretini verdi. 

Daly, demecinde, “Tüketicilerin ve işletmelerin az buçuk rahatladığına işaret fail mahiye bazda veriler bereketli selen, fakat şişkinlik hala haddinden fazla faziletli ve bizim fiyat istikrarı hedefimize yakın değil. Atom Çekirdeği fiyatlar, hizmet enflasyonunda artışın öncülüğünde hala yükseliyor. Bu nedenle şişkinlik konusunda utku ilan etmek istemiyoruz. Elan bunu yanmaya yakın değiliz” diye konuştu. 

Fed’in sene sonuna kadar faizi yüzdelik 3,5’in bir anda altında benzeri seviyeye yükseltmesi gerektiği görüşünü bitmeme ettiren Daly, ancak talebi hafifletmek üzere çokça agresif şekilde cereyan ika konusunda temkinli olduğu mesajını verdi. 

BENDE faizleri yükselişte

 

KUL faizleri için ilgi çeken tahmin

 

Share: