MB verilerindeki rekor!

2021 yılının ilk yarısında 13,3 milyar dolar olan cari açıkça 2022’nin bir döneminde 32,4 milyar dolarla tarihteki sunma yüksek ikinci seviyeye ulaşırken, kaynağı belgisiz dünyalık girişindeki rekor ilgi çekti. Form Bankası’nın (TCMB) zaman açıkladığı verilere bakarak, kaynağı belgisiz dünyalık methal ve çıkışlarını gösteren ‘kemiksiz yazık ve eksik’ kaleminde haziranda 4 milyar dolarlık erdemli antre kaydedildi.

Emre Sarban’nin Sözcü’deki haberine bakarak, sonunda 2022’nin önceki altı ayındaki kaynağı belirsiz para girişleri toplamda 17,5 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, 6 mahiye bazda rekor adına kayıtlara geçti. Sabık senenin önce altı ayında kaynağı belirsiz girişler 6,8 milyar dolar olmuştu. Yıllık bazda kemiksiz vebal noksan kaleminde antre rekoru, 22,7 bilyon dolarla 2018 yılında görülmüştü. 2017’bile ise 8,8 bilyon dolarla sunma erdemli sorti kaydedilmişti.

NASIL HESAPLANIYOR?

TCMB metinlerinde ‘kesin hata sakat’ kalemi amacıyla “Verilerin ayrı ayrı kaynaklardan elde edilmesi, değerleme, istimara ve araç zamanı farklılıkları yaratmakta; akıbet itibarıyla oluşan farklar Kemiksiz Sorumluluk ve Fire (NHN) kalemine ‘kalıntı’ şeklinde yansımaktadır. Bu tür, finans hesabından, cari işler hesabı ve anamal hesabının çıkarılmasıyla elde edilmektedir” ifadeleri saha alıyor.

Ödemeler dengesi istatistikleri ve nedeniyle açık vebal ve noksan kalemi birlikte, hem geçici nitelikteki verilerin antlaşma süresince kesinleşmesi hem birlikte kullanılmamış benzeri kaynaktan fen derlenmeye başlanması nedeniyle geriye dönük olarak güncelleniyor. İthalat ve ihracattaki gümrük ve vezneci kayıtlarındaki farklılıkların yanı sıra turizm gelir ve giderlerinin izlenebilmesi için yürütülen sormaca çalışmaları sonucunda hesaplanan sağlık yahut masraf, bankaların döviz varlıklarına artım yahut azalış yerine yansımamışsa, aradaki fark ‘kesin vebal yarım yamalak’ kalemine yansıtılıyor.

Yastık altında saklanan para ve altın metallerin sisteme methal ve çıkışları birlikte kaynağı belgisiz antre ve çıkışlar adına kayda geçiyor. Resülmal girişlerinin zayıfladığı, TL’dahi değer kayıplarının yaşandığı, algı ve varlık barışı olduğu dönemlerde yerleşiklerin yurtdışı yatırım kaynaklı resülmal hareketlerinin artması üstelik açık günah ve kem kaleminde rakamları artırıyor. Türkiye’de beledi kişilerin yurtdışı tevdiat verilerinin kapsanmasındaki eksiklikler ve Türk sahipli ecnebi bayraklı gemiler ve navlun verileri üstelik kesin yazık ve noksan kaleminde etkin oluyor.

TCMB rezervlerinde artma

 

Döviz mevduatları 4,16 bilyon dolar arttı

 

Cari abra 3.45 bilyon dolar çıplak verdi

 

Share: