McLaren 760 milyon dolarlık fonlama gerçekleştirme etti

Yer Yağı fiyatları ve döviz kurlarındaki artış akaryakıt fiyatlarında bile zamları beraberinde getirirken, zamların tıpkı kısmı ÖTV’den düşülerek tüketiciye yansıtılmıyor. Ancak LPG’da ÖTV, bu hafta yapılan zamla sıfırlandı. Benzin ve motorinde dahi ÖTV tehlikeli oranda düştü.

Sözcü’den Emre Deveci’ye mütekellim akaryakıt sektörü kaynakları, eşel hareketli sistemi nedeniyle normale kıyasla çetin bir rüşvet kaybı ateş parçası Maliye’nin yakın zamanda benzin, mazot ve LPG’bile 50’bitik kuruşluk ÖTV artışına gitmesini beklediklerini aktardı.

en üst 20 Mayıs’ta ÖTV kaybını karşılamak için Maliye, üç akaryakıt ürününde kısaca 50’bitik kuruşluk ÖTV zammı yapmıştı.

LPG’DAHI ÖTV SIFIRLANDI
Temmuz ayıyla alay malay zam yağmuru yaşanırken, doğalgaz ve elektrikle alay malay gelişigüzel zamlanan ürünlerden biri dahi LPG oldu.

LPG’nin litre fiyatı 64 kuruş zamlanırken, zammın 39 kuruşu pompa fiyatlarına yansıdı, 25 kuruşu ise eşel müteharrik uygulaması kapsamında ÖTV’den düşüldü.

Bu son zamla alay malay LPG’da ÖTV sıfırlanmış oldu. Eşel kıvrak sistemi öncesinde sabık yıl LPG’birlikte litre başına ÖTV 1,75 TL civarındaydı.

BENZİN VE MOTORİNDE ÜSTELIK ÖTV GERİLEDİ
Normal zamanda kurşunsuz benzinde litre başına 2,52 TL’ye büyüklüğünde çıkan ÖTV, şu zaman 83 kuruşa kadar gerilemiş durumda. Motorinde bile ÖTV, 2,05 TL’den 71 kuruşa büyüklüğünde geriledi.

Bu nedenle, ÖTV’si sıfırlanan LPG’nin birlikte, benzin ve motorinde birlikte ÖTV zammı bekleniyor.

TÜRKİYE’DE OTOMOBİLLERİN YÜZDE 36’SI LPG’Lİ
TÜİK verilerine göre, Türkiye’birlikte trafiğe kayıtlı 13,4 milyon skor makine bulunuyor. Bunların yüzdelik 36,3’üne balya gelen 4 milyon 859 bini mahrukat olarak LPG kullanıyor.

Parçalanmamış otomobillerin yüzdelik 24,9’una balya gelen 3,3 milyonu benzin, yüzde 38,9’una balya gelen 5,1 milyonu ise dizel yakıtlı şalter kullanıyor.

EŞEL MOBİL SİSTEMİ NEDİR?
Benzin, süt ve LPG fiyatları amacıyla geçerli eşel etkin sistemi, akaryakıt ürünlerindeki bedel hareketlerini dengelemek veya muhtemelen aynı tutarda tespit etmek gerekçesiyle bu ürünler üzerinden alınan özel tüketim vergisinin ürünlerdeki fiyat artış ve azalışları ile menfi mütenasip şekilde artırılıp azaltılması şeklinde uygulanıyor.

Örneğin; benzen 7 lirada sabitlenmek isteniyor. Benzinin rafineri çıkış belgesi fiyatları arttığında, zammı telafi edecek kadar ÖTV indirimi ile bedel dengeleniyor. Tersi durumda ise, yani arıtımevi fiyatlarının düşmesi bahis konusu olduğunda, bu posta benzinin fiyatı 7 liranın altına düşmüyor, rafinerideki eşit düşüşü ÖTV artışı ile dengeleniyor. Tabiatıyla genel yerine akaryakıt fiyatlarında yön yukarı olduğu amacıyla bu uygulama Maliye açısından muhteşem idrak kaybı anlamına geliyor.

MALİYE HEDEFİN GERİSİNDE
Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerine göre, Hazne, 2021’in önceki ilkokul ayında yer yağı ve doğalgaz ürünlerinin ÖTV’sinden 17,3 milyar TL gelir elde etti. Ancak 2021 yılında bu kalemden hedeflenen sağlık 75,7 milyar TL ve ilkokul ayda ulaşılan cirim, yıllık hedefe göre az çok düşük.

2020’nin ilk 5 ayında yer yağı ve doğalgaz ürünlerinden elde edilen ÖTV miktarı, 24,2 bilyon TL idi.

Yemeden Içmeden Ilkgüz 2020-Mart 2021 döneminde Kaynak’nin eşel kıvrak kaynaklı kendisine ÖTV kaybı 4 milyar TL’nin üzerine çıkmıştı.

Akaryakıt satışlarında şişman artım!

Akaryakıtta ÖTV zammı geliyor

Share: