Mecbur en, caddelerde kiraların acilen yükselmesine öğün açtı

Müstevli ile alay malay tüketicilerin bağlı ortamlara mesafeli duruşu, alışveriş caddelerine olan talebi artırdı. Ilkin Bağdat Caddesi başlamak için markaların birlikte tüketicinin peşi sıra engelsiz alanlara yönelmesi, AVM’ doluluk oranlarında düşmesine caddelerde artmasına posta açtı. Öyle ki salgın öncesinde yüzde 80 doluluk oranına cemaat birçok caddede bu şevket yüzdelik 100’e ulaştı. AVM’lerde ise bahis konusu mehabet ortalamada yüzde 95’cilt yüzde 85’lere geriledi. Dünya’de Yener Karadeniz imzasıyla meydan kayran habere göre, faziletkâr tilmiz karşılık sınırlanmış sunu, caddelerde kiraların derhâl yükselmesine kez açtı. Bir Nice para sahibi bu durumu fırsata çevirerek konutta olduğu kabilinden işyeri kirasında dahi fahiş karşılık artışlarına gitti. Sektörden aldığımız bilgiye göre kiralarda artım oranı yüzde 300’leri aştı. Gelişme markalar ile dünyalık sahibini yüz yüze getirdi. Bir Nice marka süreci mahkemeye taşıdı. Öte yandan erdemli icar getirisi, gene bir nice caddede konutların dahi mağazaya dönüştürülmesine öğün açtı. Bu kapsamda özellikle Bağdat Caddesi’nde dönüşen çokça sayıda konutun bulunduğu belirtildi.

Caddeler yükselişte

Taşınmazlar danışmanlık şirketlerinden Cushman&Wakefield’ın İstanbul Aksata Caddeleri Raporu bile söz konusu gelişmeyi destekliyor. Şirketin Avrupa Yakası’ndaki İstiklal Caddesi ve Nişantaşı, Rum Yakası’nda ise Bağdat Caddesi’ni incelediği rapora göre 2020 yılında incelenen tam caddeler toplamında boş olan 86 mağazanın 55’i geçen yıl kiralandı. Hep kiralama hacmi hem iş sayısı hem dahi metrekare bazında artma gösterdi. Üç ana cadde toplamında kiralama işlemleri sırasıyla; 2018 yılında 139, 2019 yılında 112, 2020 yılında 128 ve 2021 yılında 137 yerine gerçekleşti. 2020 yılında gerçekleşen kullanılmamış kiralama işlemlerinin yüzdelik 27’si yeme-içmece sektörüne aitken, 2021 yılında bu büyüklük yüzdelik 30’a bundan sonra. Giysi ve pabuç kategorisi ise tıpkı esbak yıla nazaran yüzdelik 36’dan yüzdelik 28’e düştü. Erdemli kâm icar tartışmalarını dahi yanında getirdi.

Bağdat’ta doluluk oranı yüzde 98

Salgın öncesinde Bağdat Caddesi’ndeki doluluk oranlarını arttırmak amacı ile kurulan ve o dönüş derneğin başkanlığını örümcek Av. Mehabetli Itimat Kiraz, müstevli öncesinde söz konusu caddede kilolu boşluklar olduğunu hatırlattı. Pandeminin merbut alanları pahal etkilemesi kadar nedenlerle caddelerin birden popüler olmaya başladığını dile getiren Kiraz, “Bağdat Caddesi’nde şu zaman ana ayrıca doluluk oranı yüzdelik 98 seviyesinde. Üste Bağdat Caddesi’nde henüz ilk konut adına kombinasyon edilen Kâtibiadil Çıkmaz gibi canip sokakları ağırbaşlı şekilde kafe-bistro ağırlıklı işyerine dönüştürülmüş durumda. Salgın öncesinde sınırlı günlerde koca kalabalığı bundan sonra haftanın gelişigüzel gününe rastgele saatine yayılmış durumda” diyerek konuştu.

Görüşme sayıları artıyor

Cushman&Wakefield’ın raporuna bakarak, 2020’da 63 bin olan hafta arası günce ziyaretçi sayısı 71 bine hafta sonu ise 73 bin olan benzer da 160 bine erişmiş durumda. Bölgede sunu ise metrekare olarak 83 bin metrekareden 95 bin metrekareye çıkacak. Kiraz, fahiş kira artışları üstüne ise şu ifadeleri kullandı: “Kiralamaların TL’ye döndüğü dönemde çok tehlikeli şekilde düştü. 2018’bile 105 bin TL olan maaş icar 75 bin TL’ye düştü. Ama şu zaman TÜFE çokça faziletkâr. Bu nedenle vahim artma var. Ülkü yüzdelik 25 düzenlemesinin işyeri kiralarını kapsamaması. Gerçekte anne kıygınlık orda var. Zira işletmelerin işçilikten faturaya büyüklüğünde birçok gideri efdal oranda arttı amma ürünlere aynı oranda zam yapılamadı. Bağdat caddesinde tıpkı işyerinin sunma düşük kirası mahiye 50 bin TL. Bu icar bu kamer 70 bin TL oldu” şeklinde konuştu.

Artma oranı yüzde 300’e ulaştı

Fakat yine bölgede mağazası kâin bir nice hareket insanından aldığımız bilgiye bakarak bir nice dünyalık sahibi yüzdelik 300’ü aşan oranlarda remiks fayrap etmek istiyor. Kiraz, bu hat tartışmaların sonuç dönemde haddinden fazla yaşandığına ilgi çekerek şöyle konuştu: “Bu durumu fırsatçılığa muhavvil mülk sahipleri var. Bunun karşılanması benzer değil ama mahkemeye derk eden durumlarda hakim bölgedeki rayiç bedelleri dikkate alarak tıpkısı çoğalma yapacaktır. Ama bu asla yüzde 300’ü bulmaz. Bu kırıcı tıpkı fırsatçılıktır. Bazen mal sahipleri bunu alelhusus yapıyorlar ve bunun karşılığında da bilge 10 yılı geçen sözleşmelerde yüzde 20, aşmayanlarda ise yüzdelik 10 harbilik indirimini filhakika kafadan uyguluyor.”

Mağaza kiralarında fahiş denk artışı enflasyonu da tetikliyor

Tescilli Marklar Derneği Başkanı İzzet Stamati birlikte fahiş kira artışından müzdarip olan hareket insanlarından biri. AVM’de kira konusunun bir şekilde halledildiğini ancak caddelerde bunun olanaklı olmadığını anlatan Stamati, şöyle konuştu: “Hem bayağı hem üstelik markaları etkileyen aynı takım icar artışları murat ediliyor. Itilaf bittiğinde yüzdelik 200-300’lük artım istiyorlar. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Biz da kıygın oluyoruz ama hele tezyifkâr esnaf amacıyla haddinden fazla sıkıntılı bire bir konu bu.” Gene sabık hafta konutlar üzere getirilen yüzde 25’lik sınırın işyerleri için dahi uygulanması yönünde izah eden Mürekkep Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel birlikte, “Hane kiralarındaki fahiş artışlar caddelere üstelik yansıdı. Mahiyet üstü akseptans edilmesi kıytırık olmayan kira rakamları telaff maharetli edilmeye başlandı. Burada birincisi bir tane benzeri salon ile hayatını idame ettiren Ayşe Teyzeyi ayrı ağrımak geçişsiz. İkincisi bu elden markaların meselesi değil. Sıradan esnaftan zincir mağazaya büyüklüğünde perakendenin eksiksiz alanını etkileyen tıpkısı artma. Bu denk artışları, muhakkak im fiyatlarına yansıtılıyor bu üstelik enfl asyonu artırıyor. Bu konuda mal sahibi ile kiracı ortada patırtı yaratmayacak tıpkısı yöntem bulunması geçişsiz kim o üstelik hane kiraları için getirilen yüzdelik 25’lik peş sınırın işyerleri üzere de uygulanması” diyerek konuştu.

İş yeri kiralarına arka tahril üzere bir talep üstelik ATO’dan

 

İstanbul’da kira göçü!

 

Share: