Mehmet Gömlek: “Erzurum, sporda altın dönemini yaşıyor”

Antalya’dahi devam fail ‘WinterLeague Convention hosted by Antalya spor‘un (WL Convention) berenarı görkemli güzeşte ön gösterim programına Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Evre’in konuşması damgasını vurdu. Kış Ligi Konvansiyonu’nun hayırlara vasıta olmasını murat ederek sözlerine başlayan Erzurum Büyükşehir Şehremini Mehmet Kerte, “Türk spor turizmi için sonuç kademe mefret olduğuna inandığımız bu organizasyona ulama sunan bilcümle paydaşlara teşekkürname ediyorum. Şita Ligi markasının inşallah Antalya’mızın hem sportif gelişimine ve hem birlikte ülkemizin turizmine koca ilişik değerler sunacağına candan inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde sonsuz yolculuğa uğurladığımız Acun futbolunun söylence ismi Pele’nin haddinden fazla adamakıllı benzeri sözü var. Sükût ondan transfer yaparak bağışlamak istiyorum. Pele diyor kim; “Ego bu Dünya’da fark oluşturduysam bu iki özdek sebebiyle oldu, bunlardan biri eğitimim ve başkası de ailem” Evet bizler üstelik olimpiyat şehrimizde sportif kalkınmayı anne düz yatırımlarımızda eğitimi esas aldık” diyerek konuştu.

Ayak Topu bir yaşam felsefesidir

Kurdukları spor okullarıyla on binlerce gence ulaştıklarının altını çizen Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hane, “‘Eğitim Bilimi bildirme büyük önceliğimizdir’ diyerek kurduğumuz Yaz ve Şita Spor Okulları’nda şimdiye büyüklüğünde 70 bin gencimizi sporun fair play ruhunda buluşturduk. ve yine ilimizde desteklediğimiz Erzurumspor futbol takımımız 4 yılda 4 kupa alarak Napoli’den sonra bir acun başarısı elde etti. Seçkin ahit söylenir. “Futbol aynı dirim felsefesidir” diye. Peki Cumhuriyetimizi kuran şehir Erzurum’üstelik futbol bire bir aşktır, emsalsiz benzeri sevgidir. Lisanslı sporcu sayısı bugün gelinen noktada 74 bini aşan Erzurum, ülkemizin sporda sunu bereketli üç şehrinden birisidir. Olimpiyat şehri Erzurum’de idmansız ve salon sporlarının gelişmesi, ayrıksı spor branşlarında da kademe fethetmek için ilimizde 8 yılda yetişkin projeleri yegâne tek hayata geçirdik. FIFA standartlarına ehil 22 sahası bulunan Faziletli İrtifa Kamp Merkezi’miz başta ayak topu kalkışmak için çeşitli spor branşlarının adeta alıştırma ve dinlenme kampı üssüne dönüştü. Şimdiye büyüklüğünde bine mail yerel ve ecnebi futbol kulübünü ağırladığımız tesislerimizde tıpkısı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Pro Lisans UEFA A Lisans Kursu ile UEFA B Lisans Kursu, ayrıca kız ve erkek Ayak Topu Köyleri Projesi’ne de Palandöken Dağı’nın eteklerinde 2 bin rakımda ev sahipliği yapmaktayız” diyerek konuştu.

Erzurum, sporda zer dönemini yaşıyor

Sadece futbolda değil, tıpkısı çok branşta Erzurum’u zirveye taşıdıklarına vurgu fail Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Kademe, “Nısıf maraton, tenis, karate, güreş, ayak topu, boks, hız pateni, dağcılık, kızak, ski, yaz ve şita spor okulları, buz hokeyi, şita sporları, kick boks ve ayrıksı salon sporlarında, sporun bir anda hızla rastgele dalında şehrimizi tamamen zirveye taşıdık ve taşımaya üstelik bitmeme ediyoruz. Böylesine etkili ayrımsız sportif altyapıya sahip olan olimpiyat şehrinde bizler üstelik şimdiye kadar 5 bin sevimli kapasiteli Güreş Arena, 6 engelsiz ve 1 sayı da Sınırlı Alan Topu Kortları, 1 Nısıf Olimpik Yüzme Havuzu, 1 Jimnastik Salonu, Golf sahası, 2 Spor Salonu, 2 Berrak Basket ve 1 nüsha birlikte Uçan Top Sahası, Gidiş Geliş Terbiye Pisti, 4 Fitness Salonu, Güreş Yetişek Merkezi, yalınlık ve mecbur halı sahalar, Go-Kurnaz pistleri, 2 Güreş idman sahasının yanı sıra FIFA standartlarında 22 ayak topu sahasına sahip Yüksek İrtifa Dinlenme Kampı Merkezi’mizi mensur ettik. İnşallah bu yatırımlara yenilerini da ekleyeceğiz. Kış turizmi açısından nazirsiz kayak tesisleriyle tıpkı marka kent olan Olimpiyat şehrimiz, inşallah yaz ve kış sporlarıyla ilgili yatırım ve elde edilecek olan sportif derecelerle altın dönemini yaşamaya bitmeme edecek. Kış turizm derken Palandöken Kayak Merkezimize üstelik ayrı aynı ayraç düzenlemek istiyorum” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilirlik destinasyon sertifikasyonu

Türkiye’üstelik tıpkısı mebde imza attıklarına meni eden Erzurum Büyükşehir Şehremini Mehmet Basamak, “Palandöken Kayak Merkezimizle ait ‘Sürdürülebilirlik destinasyon sertifikasyon’ çalışmalarımız cümle hızıyla devam ediyor. Yine Avrupa’üstelik ayrımsız evvel olan kar saklama ile bu yıl de sezonu ercecik başlattık. Akarsu ve ulaşımda olduğu kabil kayak merkezimizde de vatandaşlarımıza tenzilat gerçekleştirdik. Kayak pistlerinin uzatılması ve genişletilmesinden tutunuz dahi, tün kayağı amacıyla amelî pistlerin tahsis edilmesine, kar hıfız ünitemizden takma karlama sistemlerine varıncaya kadar Palandöken’imize yeni aynı yüz kazandırdık. amma velakin kayak merkezlerimizde konaklama ve içtimai donatı anlamında de koca gelişmeler kaydettik. Palandöken’imizi yüksek irtifa kamp merkezi haline getirdik ve kamp merkezlerimizde yüzlerce futbol kulübünü ağırladık Konaklı otelimiz, bungalov evlerimiz, butik dükkanlarımız, mağazalarımız, fanus kafelerimiz, kapsül kafemiz, Dünya Kafemiz, Küre Restoranımız, Muhtelif adrenalin sporlarına düz sunan Macera Parkımız, Go Kart pistimiz ve Türkiye’bile bir ilk olan bileşimli buz dağımız ve elan neler neler. Tabi bir yanda bu yatırımları yaparken, sair yanda birlikte Palandöken’imizde millî ve uluslararası bir nice organizasyona dahi sülale sahipliği yaptık. Kış sporlarıyla ilişik turnuva ve şampiyonalar birbirini izledi. Malumunuz küçük ay ayında Erzurum’un ev sahipliğinde ISF Winter Games 2023 yani Dünya Okullar Kış Oyunları’nı gerçekleştireceğiz. Sizleri bile bu muhteşem organizasyona bekliyoruz.

Turizmde de zirveye koşuyor

Son 8 yılda gerçekleştirdikleri yatırım ve projelerle yerel ve ecnebi seyyar sayısını 22 binden 1 milyon 150 bine çıkardıklarına özen çekici Erzurum Büyükşehir Şehremini Mehmet Kademe, “Hedefimiz bu rakamı 2 yılda 2 milyona fark etmek. Turizm ve başka sektörlerde olduğu üzere sporda dahi Erzurum; Sayın Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz ve özellikle Spor Bakanımız Sayın Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun üstelik katkılarıyla zirveye koşuyor. Bir Vakitler Erzurum denilince akla kayak, oltu taşı ve oltu kebabı gelirdi. Deminden Erzurum denilince akla kış turizmin başkenti olan kadim bire bir şehir geliyor. Şimdi Palandöken denilince akıllara artık adrenalin sporları de gelmeye başladı. Çünkü biz Erzurum’üstelik şita turizmine şok bire bir anlayış kazandırdık; şita turizmini sadece kayakla sınırlı tutmadık, şita sporlarıyla birlikte bütünleşmiş arkaç getirdik. Bugün bırakın sporcuları ve kayakçıları; Palandöken’i şehirle buluşturabilme gayretimizin bile meyvelerini topluyoruz. Erzurum’dahi ocak sahipliği yaptığımız ulusal ve uluslararası organizasyonlarla haddizatında umumi anlamda ayrımsız Palandöken ve Erzurum farkındalığı oluşturuyoruz. Çünkü turizmde başlıca faktör cazibedir ve hamdolsun tığ Palandöken’e bu cazibeyi kazandırmış bulunuyoruz. Tamamladığımız ve halihazırda bitmeme eden projelerimiz sayesinde Palandöken bundan sonra yaz aylarında birlikte yerel ve yabancı turistlere ocak sahipliği yapacak. Çünkü Palandöken’da natür ve adrenalin sporlarına de imkan sunan bir müstevi var ve bizler bu potansiyeli üstelik Allah’ın izniyle zaman yüzüne çıkartacağız. İşte bu ihtisas ve düşüncelerle sözlerimi burada noktalarken Şita Ligi’nin yine hayırlara çevirgeç olmasını rica ediyorum” diye niteleyerek sözlerini noktaladı.

Prekazi, Sol Campbell ve Ahmet Dip WL Talks’a katıldı

Bu arada, Convention alanında gerçekleşen ve Prof Dr. Sebahattin Devecioğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı Erzurum tanıtım etkinliğine, acun futbolunun mefret figürlerinden sakat İngiliz futbolcu Sol Campbell, Galatasaray’ın efsane futbolcularından Cevat Prekazi ve Erzurumspor Pakt Başkanı Ahmet Art katıldı.

Erzurum’un sportik yükselişinin ağırlıkla ortaya konduğu etkinlikte, Cevat Prekazi ve Sol Campbell spor turizmi yerine ‘WinterLeague Convention hosted by Antalyaspor’un haddinden fazla şanlı aynı işlevi olduğunu söyledi. Erzurumspor Başkanı Ahmet Kayırıcı üstelik, WL Convention’ın garaz yerine sadece Antalya turizmine değil, Türkiye geneli üzere ehemmiyet sunu ettiğine aksan yaptı. – İSTANBUL

Share: