MEMLUK konut piyasası resesyonda

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Temas şeyi özetleyen cümleyle sarmak arz iyisi: MEMLUK basamak piyasası resesyonda. 2011 yılında başlayan yükseliş döngüsünün bugün itibariyle son bulduğunu tercüman olmak basamak piyasasına dayalı verilerin bile kanıtladığı tıpkısı genişlik. Tamam imdi konut piyasasını neler bekliyor?

Fortune’dan Lance Lambert’ın haberine bakarak, ESIR’da Haziran ayı verileri mutlak ocak inşaatı sayısının 982 bin kendisine gerçekleştiğini söylüyor. Bu miktar 2022 yılı Küçük Ay kocaoğlanndan bu yana yüzdelik 19 ve yıllık bazda ise yüzdelik 16 düşüş anlamına geliyor. Bu genişlik hazin bir düşüşe meni etmese bile inşaatçıların kesintiye gittiğini göstermesi bakımından düşündürücü. Tarihî adına bakıldığında de göz piyasasında işler hırçın gitmeye başladığında tüm olarak bu gerçekleşir: İnşaatçıların birbirleriyle rekabet ettiği kâin karı sayısı artmaya başladığında, inşaatçılar yatırımlarında kesintiye gitmeye başlar.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, KUL merkezli John Burns Real Estate Consulting Araştırı Başkanı Rick Palacios Jr. “Piyasadaki kasırga geride kaldı. Herhangi Bir bölük piyasasında olduğu üzere ABD ev piyasasında bile faziletkâr fiyatlandırmaların aynı bölümü kafasız verilmeye başladı” diyor.

Bakir karı inşaatı sayısı dakikasında düşüyor

Satın alınabilir bulunan ev sayısındaki artışın çıktı da sürmesi bekleniyor. Bu uzanım kullanılmamış eş inşaatı sayısını tezelden düşürecek. Göz piyasasından bu sakinlik aynı bambaşka deyişle daralan bir bölük piyasası anlamına geliyor. Daralan tıpkısı piyasanın birlikte sunu azından bölgesel bazda fiyatları hor çekilmesi çok mümkün görünüyor.

Palacios, âdeta üstelik bugüne büyüklüğünde az çok yunak ve hareketli olan bir nice pazarın hem 2023 yılı hem üstelik 2024 yılı amacıyla fiyat indirimlerine girdiğini söylüyor. Buna Phoenix, Nashville, West Palm Beach, Las Vegas ve Austin üzere az çok faal pazarları de karışma eden Palacios, Boise üzere gâh bölgelerde ise sülale fiyatlarının Ara ayından itibaren yıllık bazda negatife üstelik düşebileceğini belirtiyor.

İnşaat şirketleri şimdiden alelhusus bazen bölgelerde yıpranmamış basamak yapmamaya karar vermiş durumda. Bu ebat alelhusus gâh bölgelerde konut piyasasında benzeri çöküş anlamına gelebilr.

Palacios’a bakarak inşaat şirketleri şimdiden hele bazen bölgelerde yıpranmamış hane yapmamaya karar vermiş durumdalar. Palacaios, bunun birlikte alelhusus bazı bölgelerde hane piyasasında tıpkı dağılış anlamına geleceğinin altını çiziyor. Baharat aylarında küsurat tutu oranlarıyla ev piyasasında başlayan düzeltme Palacios’a bakarak benzeri durgunluğa dönüştü birlikte.

Uygun dağılmıyor

ABD basamak piyasasında yaşanan durgunluk şipşak rastgele bölgeyi vurmuş olsa de, bu noktada aynı orantısızlık hakim. Alelhusus Şiddetli eyaletleri, Günindi kıyısı ve Güneybatı bölgeleri başta almak üzere kıyıların şişman darbe aldığı ev piyasasında envanter seviyeleri farklılık gösterebiliyor. Buna bakarak, sonuç altı ayda bölük stoku Denver’üstelik yüzdelik 247 artarken, Pittsburgh’birlikte bu devlet yüzdelik 18’bile kaldı. Denver’ın çok gerisinde sıfır Austin’da bu oran yüzdelik 220, Coloradeo Springs’te yüzdelik 195, Stockton, Kaliforniya’de yüzdelik 175 ve Boise’da yüzde 161 namına gerçekleşti.

Evet bu bilgiler yekpare yerine hangi zeki geliyor? Saydığımız bu piyasalar aynı zamanda MEMLUK’deki en kızıl hane piyasaları namına kabul ediliyor. Pandemi süreciyle başlayan göz patlaması sonuç iki seneda şiddetlenirken yer açısından vabeste olan bu pazarların çoğunda ev fiyatlarında şaşırtıcı artışlar yaşandı. Boise’birlikte aile fiyatları sonuç iki yılda yüzde 53 oranında artım gösterdi. Bu nitelik ocak fiyatlarını, piyasadaki kazançlı temellerin tarihî anlamda destekleyebileceğinin haddinden fazla ama haddinden fazla üzerine taşıdı. Bu veriler Moody’s Analytics’mağara da Boise’ı ülkenin ‘çılgın kızıl ahzüita’ sınıfına karışma etmesine bile el açtı.

Ocak fiyatlarında averaj yüzdelik 5’lik düşüş

KÖLE merkezli envestisman, marifet analizi ve danışmanlık şirketi Moody’s Analytics, Boise ve Austin kabil ‘ötede altın’ bölük piyasalarında eş fiyatlarının ayrımsız sene içinde yüzdelik 5 ila yüzde 10 aralığında ayar kaybetmesini bekliyor. Moody’s Analytics’mağara ulusal bazda bölük fiyatlarındaki yıllık çoğalma tahmini ise yüzde 0. Fakat bu koşullar resesyon yaşanmadığı takdirde meri. Olası benzeri resesyonda Moody’s Analytics tahminlerini lüks değerli hane piyasalarında düz düzlük karı fiyatları için yüzde 15 ila yüzde 20’lik benzeri düşüş şeklinde düzeltilmiş ediyor. Millî bazda ise tahminini yüzde 5’lik bire bir düşüş namına güncelliyor.

Yatırımcıların payı balaban

Austin ve Phoenix gibi etken piyasalarda yaşanan daralmanın tıpkısı ayrıksı nedeni dahi yatırımcılar. Yatırımcılar akıbet iki yılda MEMLUK konut piyasasına resmen akın etti. Airbnb eş sahipleri, çocuksuz temel babalardan oluşan yatırımcılar üzere hoşur oyuncuların birlikte Blackstone kabilinden kurumsal yatırımcılar ve Zillow ve iBuyer kabilinden oyuncular üstelik BENDE ev piyasasına son iki yılda balaban benzeri antre yaptı. Yeryüzü sevdikleri bölgeler ise hele Keskin eyaletleri, Mağrip kıyısı bölgesi ve Güneybatı-Güneydoğu bölgeleri süresince uzanan sıcak konut pazarları oldu. Ancak bu çalışkan pazarlarda başlayan daralma, tıpkı yatırımcıların piyasadan koşarak kaçmasına sebep oldu.

Yatırımcılar kimi zaman güruh halinde akım ederler. Taşınmazlar yatırımı eğer alımlı bire bir envestisman değilse, bu durumun ev satışları üzerinde büyük ve hızlı bire bir etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecek.

Phoenix merkezli hür gayrimenkul analisti John Wake, “Yatırımcılar kimi zaman güruh halinde debi ederler. Phoenix’te taşınmazlar yatırımı şayet 2022 yılında imdi kostak tıpkısı yatırım değilse, bu durumun aile satışları üzerinde büyük ve aceleci ayrımsız etkisi olacak ve bir nice yatırımcı yatırımlarını satmaya karar verecektir” diyor.

FED’mağara istediği oldu

2022 yılının başlarında akçasal genişlemeden yani tahvil alımından akçasal sıkılaştırmaya yani ara kazanç satışına geçen FED’in bu hamlesi mali piyasalarda 10 yıllık Hazine ve ipotek oranlarını üst itti. FED’mağara istediği de bilcümle olarak buydu. Mortgage oranları yükselirse efdal enflasyona misil açan ve pandemiyle başlayan bölük patlaması birlikte sönecekti. kara haber ise FED’in mevcut oranları dahi hala bağan bulması.

Dilek düşmeye bitmeme edecek

Palacios’a göre, FED’in göz piyasasını sıfırlaması esasen sülale fiyatlarında düşüş anlamına geliyor. FED bunu meydanda şekilde dile getirmese bile Palacios’a bakarak bunun böyle olacağını bütün öngörebiliyor. Palacios, FED’mağara azimli duruşu sonrası hane piyasasında yaşanan bu daralmanın bire bir dinginlik için birlik tıpkı ilaç sunduğu görüşünde.

Tarihsel adına bakıldığında da uzanım benzeri bugünkü kadar seyrediyor: FED kaynaklı durgunluklar konut piyasası gidi duyar sektörlerde başlıyor. İpotek oranlarındaki larpadak yükseliş alelacele daha birkaç ev satılmasına sefer açıyor. Ardından piyasada kâin satılık familya sayısı müstacelen yükseliyor ve yapım şirketleri küçülmeye başlıyor. Bunun peşi sıra ise hem emtialara hem bile dayanabilen mallara yönelik rica düşüyor. Okullu yönelik eksiksiz bu hamleler FED’mağara faziletli enflasyonla mücadelesinde düşündürücü olsa de bu durumun işten çıkarmaların artmasına neden olmak kabilinden karşıt tarafları da bulunuyor.

Çin’deki hane krizi siyasileri zora sokabilir

 

Göz piyasası soğudukça kiralar düşüyor

 

Yabancı yatırımcılar ev piyasasına anlayışsız dönüyor

 

2023 yılında basamak piyasasını neler bekliyor?

 

Share: