Mersin Şehir Hastanesinde 6 yılda 12 milyondan fazla poliklinik hizmeti verildi

Sazak Kent Yetişek ve Araştırma Hastanesi, açılışının üzerinden güzeşte 6 yılda 12 milyondan çok poliklinik hizmeti sundu.

Kamu-özel sektör gelişim birliğiyle yaptırılan ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla 3 Küçük Ay 2017’dahi hizmete açılan sayrılarevi, Gün Doğusu Akdeniz’in önde gelen esenlik kuruluşları ortada bulunuyor.

Hem Sazak hem bile çevre illerde işlek vatandaşlara umut olan şifahane, 6 yıldır onma dağıtmaya bitmeme ediyor.

Teknolojik ve fiziki altyapısı sebebiyle açılışından bu yana 12 milyon 607 bin 80 poliklinik hizmeti verilen keyif merkezinde, 3 milyon 741 bin 975 kişiye ivedili servis desteği sunuldu.

Hastanede 62 bin 770 bebek dünyaya gözlerini açtı, 470 bin 350 de cerrahi faaliyetler gerçekleştirildi.

“Çekicilik ambulansıyla nakledilenlere dahi esenlik hizmeti”

Sazak Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Bahar Aydınlı, AA muhabirine, hastanenin 6 yılda bölgedeki sunma şanlı sağlık kuruluşlarından biri haline geldiğini söyledi.

Hastaların memnuniyet oranının yüksek olduğunu dile getiren Aydınlı, “Hastanemizin kentteki ve belde illerdeki yeri ayrımlı. Akdeniz Bölgesi’ne hizmet veren hastaneyiz. Karaman, Antalya Alanya, Osmaniye, Hatay İskenderun ve sınırdan çok tehlikeli benzeri hastalanmış sirkülasyonu var. Binamızın üzerinde helikopter pistimiz olduğu üzere hava ambulansıyla nakledilen hastalara da esenlik hizmeti verebiliyoruz.” dedi.

Aydınlı, açılışında birim kendisine hizmet veren gâh birimlerin ihtiyaç nedeniyle bünyesinde tehlikeli bakım servisi üstelik olan dalan haline getirildiğini aktardı.

Yatak kapasitesi 1400’e çıkarılıyor

Olağanüstü durumlara alın herhangi bir zaman hazır olduklarını vurgulayan Aydınlı, şöyle devam etti:

“Hastanemizin teknolojik altyapısı, akak kapasitesini arttırabilme özelliğini sağlıyor. Herhangi Bir türlü yabansı koşulda bulunan akak kapasitemizi iki katına büyüklüğünde arttırabiliyoruz. Keyif hizmeti sunumunda istediğimiz kadar esneyebiliyoruz. Bu genişleyebilme kapasitesi farklı hastanelerimizde bulunan değil. O nedenle istediğimiz kulvarda, dilediğimiz şekilde debi edebiliyoruz. Bunun artı yansımalarını bile görüyoruz. Yatak kapasitemiz açıldığında 1294’tü. İlerleyen süreçlerde geçici tescille 1380’lere büyüklüğünde çıktık. Şu anda sürekli tescile döndük, 1344’üz. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde 1400 yatağa akla yatkın gideceğiz. Çünkü servis yatak kapasitemizde artış yapmamız gerekiyor.”

Aydınlı, hastanenin öne sâdır hizmetlerine değinerek, “Tıbbi onkolojide ‘akıllı immünoterapi’ yapıyoruz. Bunu fora etmek istediğimizde kalıtım bilimi testler üzerinden doğrulamak gerekiyor. Altyapımız ve dış anlaşmalarımız bunun gerçekleşebilmesini sağlıyor. Radyasyon onkolojisinde 2 lime Lineer Akseleratör (LINAC Işın Tedavisi Cihazı) mevcut. Bu LINAC cihazları Avrupa standartlarında. Takatli çok kulvarda önde olmaya çalışıyoruz. Bunu da hekim kadrolarımızla sağlıyoruz. Spesifik cerrahileri birlikte hastanemizde yapmaya çalışıyoruz.” diyerek konuştu.

Eğitim Bilimi kliniklerinde yıpranmamış uzman hekimler yetişiyor

Aydınlı, Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliğinde eğitim bilimi ve araştırı alanında icraat yürütüldüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“20’nin üzerinde öğretim üyesi arkadaşımız var. Şu anda 4. yetişek kliniğimiz bile kuruldu. Değişik 3 eğitim kliniğimizin üstelik asistanları var. Değişik branşlarda kullanılmamış sulp uzman hekim yetiştirmeye çalışıyoruz. Açtığımız kadroların hiçbiri boş kalmıyor. Burada eğitim bilimi almak istiyorlar. Bundan Sonra yeğleme ediliyoruz. Bu, alanı beğenmekten kaynaklanıyor. Nerede afiyet hizmeti aldığını sorgulayan tutkun büyüklüğünde nerede terbiye aldığını sorgulayan bir döl da var. Küsurat nüfusu karşılayabilecek doktor ihtiyacını sağlayabilmek amacıyla hem bakım veren hem dahi hizmeti sunabilecek doktor yetiştiren bire bir eğitim bilimi hastanesiyiz. İkisini bire bir kulvarda yürütmeye çalışıyoruz.”

Share: