Mevhum hanay ilişkileri kuşkusuz etkiler?

Son yıllarda sıkça kullandığımız internet, hayatımızın vazgeçilmezi haline geldi. Alışmışlık siteleri, ahenkli siteler, oyunlar kabilinden hepimizin daim kullandığı siteler var. Genel Ağ üzerinden yapılan evlilikler, aldatmalar, sık sık karşılaştığımız ahval. Öyle ki çıktı birçok evli çift tıpkı evde 2 bilgisayar bulunduruyor. Avrat ayrı ayrımsız bilgisayar, erkek ayrı bir elektronik beyin başında sanal alemde sörf yapıyor. Peki, internet sosyal ilişkileri nasıl etkiliyor? Tümce aracılığıyla hayatın temas alanında beğenilen internetin, adam ilişkilerine zararları üzerine Reem Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi Dr. Mehmet Zor açıklamalarda bulundu.

İnternet bağımlığı yaygınlaştı mı?

İnternet gerçekte yarayışlı alanlarda kullanıldığı sürece çokça dertli tıpkı teknoloji aracıdır. Ancak gelişen teknoloji sayesinde genel ağ bağımlılığı giderek arttı. İnsanların çevrelerinde bulamadıkları birçok bilgiyi evet da ahenkli ortamı internette bulması bu durumun artmasında canlı kurum oynadı. Kendisini serbest hisseden birçok gönül mail evet üstelik iletilerle enstantane sohbetler kurmaya ve bacanak gruplarını genişletmeye başladı. Bu sayede internet bağımlığı artarken sosyal hayattan de kopmalar gerçekleşti. Televizyonlar ile pir daralan sosyal hayat, mevhum acun ile henüz ağdalı aynı çözme aldı.

sosyal yaşam mevhum alemden nasıl etkilendi?

İnternet kullanımın yaygılaşması gâh sorunları birlikte birlikte getirdi. Örneğin artık arkadaşlıklar internet üzerinden bitmeme ettiği amacıyla kimse alay malay eskisi büyüklüğünde ant geçirmiyor, aktivitelere katılmıyor. Öyle ki birçok can gittiği mekânlarda dahi bilgisayardan uzaklaşamıyor. Hele torunlar genel ağ üstünde henüz aktiflerken okulda ya üstelik familya içerisinde elan asosyal bire bir yaşam sürmeye başladı. Birçok kişinin paylaştığı videoteyp iletiler bile bazen insanların bu paylaşımları kırıcı gayeli kullanımları sebebiyle özel hayata duyulması müstelzim gocunmak uymazlık gördü.

Sanal ayça evlilikleri ve ilişkileri bittabi etkiliyor?

Birçok evli çift evinde konuşmak namına artık internet üzerinden iletişime geçiyor. Eşlerden biri genel ağ başında mesafelik geçirip eğlenirken özge koşa yalnız kalmanın verdiği ağırlık ile ruh bilimsel mesail yaşıyor. Sosyal hiç ayrımsız şeyi paylaşmayan çiftler tedricen birbirlerinde kopmaya başlıyor ve boşanmalar artıyor. İlişkideki kopmalar anksiyete ve kaygıları üstelik artırıyor. Sanal ortamda aldatmalar evet üstelik bu sorunla ilgili şüpheler çiftlerin birbirlerine olan güvenlerini birlikte zedeliyor. Bu durumda depresyon riskini artırıyor.

İnternet üzerinden yapılan evlilikler…

İnternet aşkları, doğru aşklardan henüz ağırbaşlı ve daha erdemli tonda yaşanıyor. Sanal aşkın kuvveti, mahiyet aşktan haddinden fazla elan keder olabiliyor. Bu nedenle sanal ve eflatuni aşklar bariyer tanımayabiliyor. İnternet üzerinden yapılan evliliklerle ilişkin mesail akıbet yıllarda sıkça karşılaştığımız hâller ortada vadi alıyor. Bu konuda sıkça bunalım ve manzara kırıklığı kıvrak birçok tutkun bulunuyor. Yaşanan sorunları sebebi ise kişilerin birbirlerini yekpare olarak tanımamsından kaynaklanıyor. İlk dönemlerde ahenktar ve evire çevire giden rastgele madde tıpkısı sülale ortamını paylaşmaya başlayınca değişmeye başlıyor. Kişinin internette kendini tanıttığı insanla evlendiği koca arasında farklılıklar yaşanıyor. Zira mevhum alemde yaşanan ilişkilerde bir nice domates dolması söylenebiliyor. Nedeniyle bu genişlik karşısında çiftler birbirlerinde uzaklaşarak evliliklerini bitirmeye başlıyor. Ayrılığın yaşanması ile birlikte kişilerde kriz, ruhsal çöküntü, kibir değerinde zayıflama, başkalarını karşı emniyetsizlik, aymazlık problemleri ortaya çıkıyor.

Dr. Mehmet Çetince’un önerileri
Sanal ilişkileri henüz gerçekçi dostluklara dönüştürerek yaşamaya çalışın. İnternet bağımlısı olduğunuzu düşünüyorsanız bir süre internetten uzak yaşamaya çalışın eğer bu sorunu aşamıyorsanız uzmanlardan arkalama alın. İnternet üzerinden görüştüğünüz kişileri hayatınıza almadan evvel mutlak bol tanıyın. Tanıştığınız kişilerle evlenmeden ilk kesinlikle en beş altı 6 ay nişanlılık evet da sözlenme dönemi geçirin. Evliliğinizde daha çok toplumsal tıpkısı maltalık yaşamaya çalışın. Sinemaya gidin, tiyatro izleyin ortak paylaşımlarınızı çoğaltın. İnterneti kâr sağlayıcı alanlarda kullanın. Şayet internet üzerinden kurduğunuz bir ahzüita var ise bunu pekâlâ aileden aynı birey ile paylaşın. Dirilik ile günübirlik iletişime geçin ve tanıdığınız benzeri yaşama aracılığı ile ziyaret sağlayın.

 

Share: