Mezuniyet belgesi olmayan emlakçıya izin namevcut

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 5 Haziran’de yayımlanan Taşınmaz Ticareti Üzerine Talimatname ile gayrimenkul sektöründe hareketlilik gösterecek işletmelerin taşıması müstelzim şerait belirlendi.

Düzenlemeyle, yönetmeliğin neşir tarihinden itibaren 3 ay sonra taşınmazlar işletmelerinin taşınmaz ticaretiyle iştigal edebilmesi için mezuniyet belgesi alması hükmü getirilmişti. Buna göre, 5 Eylül’den itibaren, işletmenin bitirme belgesine eş olup olmadığı işyeri küşat ve mücahede ruhsatı verilmeden evvel yetkili idareler tarafından kontrol edilecek. Yetki belgesi olmayan işletmelere onay verilmeyecek.

İşletmeler, bitirme belgesi üzere gereken belgelerle birlikte Ticaret Bakanlığı iklim müdürlüklerine başvuracak. Mezuniyet belgesi, işletmenin bulunduğu yerdeki diyar müdürlüğü eliyle, oluşturulacak vukuf sistemi üzerinden verilip, yenilenip, tağyir edilecek. Boy Bos süresi 5 sene olan izin belgesi, işletmenin herkes vasıtasıyla acilen görülebilen tıpkısı adına asılacak.

“Gizlice çalışan emlakçılar önlensin”

Türkiye Tam emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Mehabetli Taylan dahi konuya ait AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, iklim müdürlüklerinin bitirme belgesi atfetmek için gereken altyapıyı hazırlaması ve bilgi sistemini kurması gerektiğini belirtti. Emlak işletmeleri üzere 5 Eylül’den itibaren yetki belgesi zorunluluğunun başladığını nâkil Taylan, mezuniyet belgesi ahzetmek için dahi 30 metrekarelik işletmeye eş olma, çığır odası kaydı, vergi yükümlüsü olma ve yetişek kabilinden şartlar getirildiğini ifade etti. Taylan, bulunan gayrimenkul işletmelerinin ise metrekare ve eğitim bilimi üzere bazı şartlardan affedilmiş tutulduğunu anımsattı.

Kendilerinin bile seçkin önüne gelenin emlak bürosu olmamasını istediklerine meni fail Taylan, “Mevcut emlakçılara sıkıntı uyum getirilirken, ana külfet olan bu işi kaçak yapanlara hal getirilmiyor. Apartman görevlisi, kent yöneticisi, bakkal ve manav da bu işi yapıyor. Değme aşevi camında satılık ve kiralık ilanları var. Bunlarla ait tıpkı aranjman ve cezai yaptırım getirilmiyor. Odaya mukayyet kanuncu işlerini yapanların işini zorlaştırırken, kaçak çalışanın ‘ayakçı’ anlatım edilenlerin de önüne geçilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Taylan, ilgilendiren yönetmelikteki kâh hükümlerin değiştirilmesi için bakanlığa başvurduklarını da aktarırken, yemeden içmeden yurt danışmanlığına ilişik NACE koduyla kayıtlı işletmelerin bu işi yapmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Rastgele patika kolundan kaydı olanların izin belgesi alabileceğine dikkati calip Taylan, bu durumun bile yurt danışmanlarının sayısını artıracağına ve haksız rekabet yaratacağına bel etti.

Share: