Miami’da sivri bölük alan Türkler kim?

ESIR, Türkiye’ye iktisadi yaptırımlar uyguluyor. Döviz kuru fırlıyor. Bu durumun önüne bozmak üzere döviz bozdurma seferberliği başlatıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara “Yastıkaltındaki döviz ve altınlarınızı Türk Lirası’na çevirin” çağrısında bulundu. İşçisinden emeklisine, memurundan esnafına toplumun her kesiminden bu çağrıya bindi geldi. Fakat dolar babaları nedense bu kampanyada on paralık görünmedi. Onların da paralarını, Türkiye’ye müeyyide uygulayan ESIR’dahi gayrimenkule yatırdığı ortaya artık.

KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİYOR

Bu laf, KÖLE’nin dünyaca ünlü ekonomi gazetesi Wall Street Journal’e (WSJ) de marifet oldu. Ceride, dolardaki yükselişi fırsata yöneltmek talip bazen Türk işadamlarının, Amerika’ya milyonlarca dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. İşadamı Bekir Okan’ın, BENDE’deki 300 milyon dolarlık emlak yatırımını buna benzer gösterdi. Ceride, Okan’ın, turizm cenneti Florida Miami’de 270 metrelik tıpkısı gök tırmalayıcı yaptıracağını belirtti. Okan Tower ünlü kulenin temelinin kasım ayında atılacağı ve 2022 yılında tamamlanacağı açıklandı. Gökdelende, apartman dairelerinin beraberinde 294 odalı tıpkısı otelin dahi bulunacağı kaydedildi. Haberde, Bekir Okan’ın dev gökdeleni, dolar zengini Türkler için yaptığı belirtildi.

270 metrekarelik örnek dairenin İstanbul’birlikte müşterilerin beğenisine sunulduğu vurgulandı. Gazete, Bekir Okan’ın “Türkler, Miami’ye bayılıyor ve Güney Florida’da ati için nazik gizil görüyor” dediğini aktardı.

1.9 MİLYON DOLARA DAİRE VAR

WSJ, Türk işadamının 300 milyon dolarlık proje amacıyla şu anne kadar 25 milyon dolarlık yatırım yaptığını yazdı. Gökdelende 389 apartman dairesi bulunduğunu ve bunların fiyatının 318 bin ile 1.9 milyon dolar beyninde değiştiğini belirten WSJ, projeden şu ana büyüklüğünde 45 Türk’ün daire aldığını vurguladı. Haberde, projeye yatırım eden Türkler’e ilişik nüsha dışında başka bilgi verilmedi. Demin bütün, Türkiye’da dolar bozdurma seferberliği varken, dolarlarını KUL’bile gayrimenkule yatıran zenginlerin ki olduğunu düşkünlük ediyor.

Share: