Milletvekili Dülger’den 29 Teşrinievvel kutlaması

YANLIŞSIZ Tümen Kilis saylav Mustafa Hilmi Dülger, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Kilis’ E Gelişi ve 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramının 99.Yılı zımnında bire bir sıkıntı yayımladı.

Milletvekili Dülger, Kilis ile Türkiye Cumhuriyeti devleti üzere kebir iki haset birlikte yad ettiklerini belirtti. Dülger, ” İlk yerine 28 Ekim 1918 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 28 Teşrinievvel 1918’üstelik 7nci Cıvıl Cıvıl Komutanı sıfatıyla Suriye üzerinden Kilis’e gelişinin sene dönümü. Halkı ile ve ordusuyla bütünleşen ulusumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Halas Savaşı’nın kazanmasında cenup cephesinin rolü büyüktür. Kilis ise; anlaklı çocukları, asilzade gençleri ve faal halkıyla kendisine tıpkısı curcunalı verene, bin aksiseda olmanın genişlik güzelce örneğini de milli mücadelede vermiştir. 7. Kalabalık Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde kâin Mustafa Kemal, 28 Ekim 1918’birlikte Kilis’e gelişinde şehre girerken önceki domestik milis kuvvetleri vasıtasıyla karşılanmasından oldukça etkilenmiş ve ‘İlk bukanak bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa cidden hayran kaldım ve benzeri elan inan ettim ki bu ulus asla ölmeyecektir. Var olun ermiş Kilisliler’ demiştir. İkincisi ise Cumhuriyetimizin Kuruluş yıldönümü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye sene dönümünde, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle oluşmak için, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yıpranmamış devletimizin kuruluşuna öncülük eden cümle kahramanlarımızı tazimle ecnebi ediyorum” dedi.

Esarete ve dayatmalara sevda göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere cebin başlattığı Halas Savaşı’nı, tarihte aynı yepyeni benzeri kahramanlıkla zaferle taçlandırdığını vurgulayan Dülger, “Bu iri zaferin arkası sıra, 29 Ekim 1923’te, ‘Egemenlik rahat şartsız milletindir’ ilkesi ve ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık heybet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin dört beniz yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasının, o günün print şartlarında elde edilmiş tıpkısı kazanımı olarak görüyor; Gazi Mustafa Kemal’in lakonik bire bir şekilde rapor ettiği ‘muasır medeniyetler seviyesinin üzerine emisyon’ mücadelesini, geçmiş günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyor, encam demokrasi ve diri tutum yönünde bitirme ettiğimiz gelişigüzel mesafeyi, koskocaman geleceğimiz üzere yakılan benzeri mum yerine görüyorum. Tarihten gelen demokratlık kültürümüzle, ahbaplık devleti kimliğimizle, her periyot artağan gücümüz ve birikimimizle, büyüyen ekonomisi, güçlü demokrasisi, asıl insancasına değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada ayrımsız esin kaynağı olmayı günümüzde dahi sürdürmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin seçme başarısı vakit kaybetmeden kendi vatandaşlarımızın değil; insanlığın eş vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve cömert toplulukların üstelik yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor harekete geçiriyor. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından mahsus rahatsızlık vardır. 1919’bile çokça tahakküm şartlarda başlattığımız Halas Savaşımızı, 1923’te şüphesiz kullanılmamış devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları üstelik inşallah geride bırakacağız. Milletimizin ortak eseri olan cumhuriyetimize erbap geçmek, ülkemizin ve milletimizin geleceği amacıyla çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta gezmek, hepimizin yanında vazifesidir. 84 milyon vatandaşımızın her bir ferdi, bu ülkenin ve Cumhuriyetin, ayrımsız haklara topluluk, eş bire bir geçmişi ve ortak tıpkı geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta benzeri evlatlarıdır. Bu duygularla ülkemizin gurur haset olan 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramımızı kutluyor. Özellikle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta almak amacıyla bu toprakları bize vatan kılan İstiklal Mücadelemizin hep kahramanlarını benzersiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün martir ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum” ifadesine ver verdi. – KİLİS

Share: