Milyarderlerin ‘Generali Sigorta’ savaşı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

İtalya’nın genişlik şişman sigorta şirketi Assicurazioni Generali Spa yönetiminde iki İtalyan milyarder dirlik yönetimi birimine henüz fazla kilitlenmek için ağırbaşlı yarışına girişti. Milyarderler baharat öncesine büyüklüğünde şirketin kontrolünü yatırım bankası Mediobanca SpA’den almaya hazırlanıyor.

Insurance Journal’ın haberine göre İtalyan inşaat patronu Francesco Gaetano Caltogirone ve dev gözene markası Luxottica’nın Kurucusu Leonardo Del Vecchio Generali için yeni tıpkı çekim hazırlıyor. Haberde bu aksi planın Generali CEO’su Philippe Donnet’ye 15 Antrakt tarihinde sunulacağı belirtiliyor. Haberin dayandırıldığı ismi açıklanmayan tıpkı kaynağa bakarak, Caltogirone ve Del Vecchio, sağlık yönetimi alanın daha fazla desteklenmesinin beraberinde Banca Generali’nin üstelik kol içerisinde elan iri aynı tekellüf oynamasını murat ediyor.

İki milyarder aylardır Donnet’i devirebilmek için Generali’deki hisselerini artırıyor. Donnet ise 29 April’üstelik hile kurulunun idraksiz kalanıyla gelişigüzel baştan seçilmeye hazırlanıyor. İddialara bakarak milyarderler, Donnet’e ve bulunan Mediobanca destekli umumi heyet tarafından hazırlanan plana düz idrak etmek için şirketin yaklaşmakta olan almanak genel kurulunu bekliyor.

İki milyarder, İtalya’nın bildirme büyük sigortacısı Generali’nin son 15 yılda Mediobanca’nın gözetimi altında Avrupa’daki gerçek emsallerinin gerisinde kalarak yolunu kaybettiğini sav ediyor.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre müttefikleri Fondazione Cassa di Risparmio di Torino’yla gelişigüzel %15 hisseye vasıl muhalifler Mediobanca’nın %12,8’lik nasip payından çokça henüz fazlasına cemaat.

Generali, Del Vecchio ve Caltagirone konuyla ait kıymetlendirme yapmaktan kaçındı.

Milyarderler Savaşı

Mediobanca, milyarderlerin hisse inşasına cevap yöneltmek ve yönetim kurulu yenileme savaşına yekinmek için Ilkgüz ayında tıpkısı aksiyon takanak ödeme mekanizmasıyla hissesini %17’nin üzerine yükseltti. Genel kuruldan müstacelen sonradan sona erecek olan leasing sözleşmesinin meşruiyeti, İtalya’nın etraf düzenleyicisi Consob marifetiyle inceleniyor.

Ayrımsız ayın başlarında iki milyarder, sigorta şirketinin “henüz kârlı ve çalışkan bir yönetimi” amacıyla birlikte gitmek üzere tıpkısı aksiyoner müracaat anlaşmasında güçlerini birleştirdiklerini duyurmuştu. Fondazione CRT bu anlaşmaya daha sonradan giriş yaptı.

Generali’nin Başkan Yardımcısı Caltagirone, uzun zamandır sigorta şirketinin stratejisinden şikayet ediyor. Milyarder becerikli şirketin 2020 bilançosunu onaylamayı reddetti. Bu girişim Caltagirone’nin kâh yöneticilerle olan anlaşmazlığının altını çizen simgesel bir akıntı.

Bloomberg verilerine bakarak, Del Vecchio ve Caltagirone dahi Mediobanca’daki hisselerini sırasıyla %19’un ve %3’ün üstüne yükseltiyor.

Bloomberg News’te geçtiğimiz yıl öne çıkan tıpkı habere bakarak, Del Vecchio, Generali’yi dinamik İtalyan köklerine ehil dal düzem benzeri Avrupalı aktör haline gelebileceğini öngörüyor.

Donnet’in Stratejisi

Milyarderler, bulunan dalavere altında Generali’nin, Allianz SE ve AXA SA gibi Avrupalı rakiplerine makul benzeri dayanaklık etmek hazırladığını söylüyor. Ayrıca sigorta şirketinin mübayaa politikasının haddinden fazla yüreksiz ve Mediobanca’ya bağımlı ayla geldiğini argüman ediyorlar.

Denk isnat etmek gerekirse, Generali, yer şişman hissedarıyla rekabet etmemek üzere varlık yönetimi fırsatları amacıyla öneri vermekten kaçındı. Generali, Mediobanca’nın gelirinin kestirmece üçte birini oluşturuyor.

Donnet’in mühim planını sunacağı periyot benzeri hesaplaşma gününe döneceğe benziyor. Donnet, şeriklik umumi kurulunda Generali’nin behre fiyatını artırma, maliyetlerini düşürme ve dijitalleşmeye yönelme konusundaki olumlu siciline meni edebilecek. CEO yönetimi sırasında Generali elan beribenzer rakibi Societa Cattolica di Assicurazioni SpA’yı devralarak öz yerli pazarındaki varlığını sağlamlaştırdı ve elan hesaplı sigorta ürünleri alanında genişledi.

Generali hisseleri, Donnet’in geçmiş pres planını sunduğu Son Teşrin 2016’dan bu yana %60’tan aşkın derece kazandı. Bu süreçte Allianz’ın hisseleri %30 ve AXA SA’ın hisseleri %15 çoğalma gösterdi.

Generali AXA’nın Malezya birimlerini satın matlup

 

TSB’den seviye uyarısı: Sigorta poliçe bedelleri güncellenmeli

 

Sompo Sigorta’nın kârı yarı yarıya düştü

 

Share: