Mobilya sektörünün ihracatı 607 milyon doları aştı

Temmuz ayında ihracatını yüzde 20,1 artırarak 607,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü, yüzde 27,3’lük artışla yılın önce 7 ayında 4,7 milyar dolarlık ihracata imza attı.

Kâin pazarlarının yanında, murat pazarlarda dahi eke artışlar kaydettiklerini belirten AKAMİB Başkanı R. Değer Kılıçer, Rusya’dan makro siparişler aldıklarını belirtti. Mevrut siparişler neticesinde orak ayı ayında Rusya pazarında yüzde 226,4’lük artma kaydederek 19,8 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını dile getiren Kılıçer, “Savaşın sona ermesi durumunda başlayacak olan yeniden yapılanma süreci, özellikle sektörümüz amacıyla şişman fırsatları bile beraberinde getirebilir. Sene böylecene hedeflerimizi tutturacağımıza inanıyoruz” dedi.

Türkiye’nin temmuz kocaoğlan ihracatı geçen yılın tıpkısı ayına bakarak yüzdelik 13,4 artarak 18 bilyon 550 milyon dolar oldu. Yılın önce 7 ayında yüzdelik 19,1’lik artışla 144 bilyon dolara, akıbet 12 maaş ihracatta ise yüzdelik 23,6’lık artışla 248,4 bilyon dolara ulaşıldı.

Yılın ilk 7 ayında üstelik nema göstererek, 7’bile 7 eden Türkiye ihracatına möble sektörü birlikte koskocaman bindi verdi. Türkiye möble, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılının orak ayı ayına nazaran yüzde 20,1 oranında artım göstererek, 607 milyon 118 bin dolara ulaştı ve bildirme başarılı 10’uncu kısım oldu. Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) birlikte bu dönemde yüzdelik 0,3’lük artışla 63 milyon 45 bin dolarlık dış satım gerçekleştirdi.

Sektörün evvel 7 maaş verilerine bakıldığında ihracattaki nema özen çekiyor. 2022 yılı Familya-Orak Ayı dönemi Türkiye möble, kağıt ve orman ürünleri ihracatı, 2021 yılına kıyasla yüzdelik 27,3 oranında artış göstererek 4 bilyon 728 milyon 598 bin dolar oldu ve sektörün 2022 yılı hedefi olan 8 bilyon doların hedefine tıpkı aşama elan yaklaşıldı. Benzeri periyot içinde AKAMİB yüzdelik 10,4 artış ile 538 milyon 717 bin dolar dış satım sağladı.

“Kavga sonrası baştan organizasyon süreci fırsatları beraberinde getirebilir”

Bulunan pazarlarda büyümenin yanında garaz pazarlarda muhteşem artışlar kaydettiklerini belirten AKAMİB Başkanı R. Itibar Kılıçer; dünya genelinde yaşanan durgunluk krizinin birlikte, Rusya-Ukrayna savaşının etkileri, faziletkâr enerji fiyatları üzere toptan gelişmelerin ticareti etkilediği benzeri dönemde veriş çeşitliliği sağlamaların faydalarını gördüklerini söyledi. Sektörün orak ayı ayında Rusya’dan haddinden fazla şişman siparişler aldığına özen çekici Kılıçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevrut siparişler neticesinde temmuz ayında Rusya pazarında yüzde 226,4’lük çoğalma kaydederek 19,8 milyon dolarlık ihracata imza attık. Savaşın sona ermesi durumunda başlayacak olan baştan yapılanma süreci, alelhusus sektörümüz için büyük fırsatları dahi birlikte getirebilir. İhracatçılarımızın bunu gür strateji etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu pazarda büyümeye bitmeme edeceğiz. Yılın evvel 7 ayını hem AKAMİB hem de Türkiye geneli yerine gani bir noktada tamamladık. 2022 yılının böylelikle hedeflerimizi gerçekleştireceğimize dayalı inancımız bilcümle. Gelişigüzel ahit söylediğimiz üzere, Türk ürünlerini tanıtma misyonumuzu, değişik pazarlarda ihracatımızı açık artırma çalışmalarımız üzere ana kara kıta gezerek yapacağız.”

Rusya’evet yüzde 226’lık artma

Türkiye geneli sektörün 2022 yılı orak ayı kocaoğlan ihracat rakamlarına göre ayar bazında yer kalburüstü ilişki esasen Irak oldu. Irak’a yapılan ihracat yüzde 2’lik artışla 68,8 milyon dolara ulaştı. Irak’ı 36,8 milyon dolarla İsrail, 34 milyon dolarla Bir Krallık, 27,8 milyon dolarla ESIR ve 24,2 milyon dolarla Almanya izledi. Genişlik ilgi gururlu artma ise yüzdelik 226,4’lük artışla 19,7 milyon dolar dış satım yapılan Rusya oldu. 2022 yılı Ev – Orak Ayı dönemi Türkiye geneli dış satım rakamları incelendiğinde ise bildirme çokça çoğalma yüzdelik 120,4 oranında Yunanistan’a yapılırken, geçmiş 10 içre umum ülkelere ihracat artışı kaydedildi.

AKAMİB’in 2022 yılı orak ayı kocaoğlan ihracatında Irak esasen önce tam saha aldı. Irak’ı sırasıyla; İsrail, Bir Devletler, Almanya ve Katar izleme etti. Bu ayda sunu çokça çoğalma yüzdelik 166,1 ile Bir Arap Emirlikleri’hangi yapılan ihracatta gerçekleşti. İlk 7 ayda ihracatın evvel sırasında Irak yer aldı. İlk 10 mevki ortada yer haddinden fazla artış birlikte yüzdelik 124 ile Katar’a yapıldı. Hedef pazarlardan ESIR’ye yapılan ihracat ise yüzde 47,2 oranında artış kaydetti.

Sair ahşap mamulleri müstacelen büyüyor

Sektörün orak ayı ayı ihracatında alt kadro bazında evvel sırayı kağıt-karton ve matbu yayınlar aldı. Bu grupta değer bazında kısaca yüzdelik 35,2’lik artım sağlandı. Ocak-Orak Ayı dış satım rakamları incelendiğinde ise sunu çok artışın yüzdelik 37,8 ile tekrar kağıt-karton ve matbu yayınlar yayın grubunda yaşandığı görüldü. Mobilyalar grubunda bile yüzdelik 14,8 oranında çoğalma gerçekleşti.

AKAMİB’in 2022 yılı temmuz ayı ihracatı ast grup bazında değerlendirildiğinde ise mobilyalar yayın grubu yüzdelik 2,2 düşüşle geçmiş sırada yer aldı. Zir gruplar içerisinde ayrıksı ahşap mamulleri grubunda yüzdelik 42,8 oranında çoğalma olduğu görüldü. Sülale-Orak Ayı dönemi dış satım rakamları incelendiğinde ise önceki tam yine mobilyalar eser gurubu düz alırken en çok artış yüzde 49,4 ile değişik ahşap mamulleri kitap grubunda gerçekleşti.

İstanbul, endüstri sektörü ihracatının yüzde 44,5’ini yegâne başına üstlendi

 

Beyaz Zehir sektörünün ihracatı 4 bilyon dolara dayandı

 

Güneydoğu’dan 1 bilyon 951 milyon dolarlık dış satım

 

Çay ihracatından 13,2 milyon dolarlık gelir

 

136,5 milyar dolarlık teknoloji ihracatı

 

Share: