Müselles salgına alın savaşan genişlik doğal antibiyotik: Harap

Müselles salgına karşı savaşan arz katıksız antibiyotik: Aygın

65 değişik bitkin çeşidi üretimi yapan Selman Kozan:

“Aygın kış aylarında bir nice hastalığa cebin savaşan yeryüzü katıksız antibiyotik gibidir”

KONYA – Konya’üstelik kış aylarında alelhusus akıbet zamanlarda kalan grip salgınlarından sonra vatandaşlar bağışlıklarını güçlendirmek için turşuya ve aygın suyuna yöneldi. Mandalina, testis, kavun, lamba karpuzu kabil 65 tür argın üretimi işleyen Selman Kozan, “Argın kış aylarında bir nice hastalığa cebin savaşan sunma katıksız antibiyotik gibidir ve turşunun birçok ilaçtan henüz çalışkan olduğu bilinir” dedi.

Son zamanlarda vâsi olan üst solunum yolu hastalıkları sağlığı tehdit etmeye başladı. Covid-19, enflüanza ve teneffüs yolu enfeksiyonuna illet olan Respiratuvar Sinsityal Virüsün birleşimiyle ortaya çıkan ‘üçlü salgın’ özellikle kollar doğmak üzere herkeste canlı olabiliyor. Hele bağışıklık sistemi cılız olan vatandaşların yakalandığı ve aheste geçirdiği hastalık, hastanelerde da zaman zaman yoğunluğa neden olabiliyor. Bağışıklığını perçinlemek isteyenler ise farklı yollara başvuruyor. Maske kullanımının azalmasıyla artan ve henüz niteliksiz yayılan salgına cebin bazı vatandaşlar turşuya yöneliyor.

“Bir Nice ilaçtan daha deli dolu olduğu bilinir”

Mandalina, husye, kavun, karpuz kadar 65 ayrımlı argın üreterek satışa sunduğunu anlatan turşucu Selman Kozan, “65 değişik turşumuz var. Mandalinadan yumurtaya kavun, karpuz, erik, çağla kabil çeşitlerden oluşuyor. Turşunun birçok faydası var. Alelhusus şita aylarında ikbal gören turşunun faydaları saymakla bitmiyor. O yüzden aygın baygın yahut harap suyu kış aylarında göden bulantısını, adale kramplarını rahatlatır. Hastalıklara karşı savaşçı argın yeryüzü saf antibiyotiktir ve turşunun bir nice ilaçtan elan etkili olduğu bilinir. Hazım sistemini rahatlatır ve kabızlığa haddinden fazla gani gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara alın korur, enerji verir, vücudun direncini yükseltir. Boğaz ağrılarına hele haddinden fazla bereketli geldiği ve dermansız suyunun da bunun kabilinden elan birçok rahatsızlığa ferah geldiğini sıralayabiliriz” dedi.

“Katıksız antibiyotik ve bağışıklık sistemi güçlendiricidir”

Şita aylarında aygın baygın tüketiminin arttığını anlatan Selman Kozan, “Hele şita aylarında, turşuya murat daha fazla oluyor. Çünkü hastalanan, boğazı yanan, öksüren ağaç argın suyu ve turşuya yöneliyor. Oldukça turşuyu sofralarımızdan noksan etmememiz gerekiyor. Tamamen doğal antibiyotik ve muafiyet sistemi güçlendiricidir. Yeryüzü haddinden fazla mutat turşular yeğleme ediliyor. Kornişon, biber, görgüsüz, dürme bu aylarda virüsün haddinden fazla olduğu dönemlerde genişlik haddinden fazla yeğleme edilenler beyninde” şeklinde konuştu.

Biber ve sarımsak turşusunun ayrımsız çokça faydasını sıralayan Kozan, “Biber turşusunun vatandaşlar beyninde alelumum mideyi rahatsız ettiği söylenir amma bu argın işkembe bakterilerinin gelişimini engeller, yağ yakımı arttırır ve kilo vermeye koruyucu evet. Benimseyememe ve kabızlığa dolgunca gelir ve dem insülinini dengeler. Sarımsak turşusunun ise cildi tazelemeye faydası evet, sivilce oluşumunu engeller, akciğerlerde enfeksiyon oluşumunu engellemesinde faydası vardır. Muafiyet sistemini ve ihtisas sağlığını korur, zül üzere rahatsızlıklara alın dahi defans sağlar. Umumi namına fiyatlarımız ise turşularda kilosu çeşidine göre 40 liradan başlıyor, 150 liraya büyüklüğünde çıkıyor. Argın suyunun litresini ise 20 liradan satışa sunuyoruz” diyerek konuştu.

Şita mevsiminde turşuyu bundan sonra tükettiklerini belirten Ömer Faruk Akaret dahi, “Turşuyu Türk milleti yerine seviyoruz. Turşunun hastalıklara gani geldiğini düşünüyoruz. Kış aylarında alelhusus elan fazla tüketmeye başladık. Benzeri taraftan bile pir bire bir şart, acıktırıyor insanı. Sunu çokça kornişon tüketiyoruz, biberiye turşusunu seviyoruz. Daim gelip alıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: