MÜSİAD gayrimenkul için borsa kuruyor

Türkiye’da üretilen, dağıtılan, ihraç edilen veya dış alım yoluyla piyasaya verilen yapıt ya de hizmetlerin çevreye duyar ve çevre dostu olduğunu gösteren Kasaba Kimlik Sistemi, hayata geçti.

Yer Etiketi Yönetmeliği bugünkü Resmi Gazete’dahi yayımlanarak yürürlüğe girdi. Mekân ve Kentçilik Bakanlığı eliyle hazırlanan talimatname, çevresel etkileri azaltılmış ürünlerin teşviği ve tüketicilere doğru, bilimsel temele dair, hasbilik sahih “Kasaba Etiketi Sistemi”ni oluşturarak, sistemin uygulanmasına ilgili usul ve esasları içeriyor.

Kasaba ve Şehircilik Bakanı Uğur Çekicilik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yer, âdem, esenlik, abuhava ve natürel yaşamı müzaheret etmek istediklerini anlattı. Alım, şunları tabir etti:

“Kasaba Etiketi Sistemiyle hedefimiz, aynı ürünün veya hizmetin istihsal aşamasından kullanma ömrünün bittiği ana kadar sabık bilcümle süreçlerde belde, âdem, afiyet, abuhava ve saf yaşam üzerindeki aksi etkilerini azaltmaktır. Mekân etiketi uygulamasının parçalanmamış im ve hizmet gruplarında yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Amacımız vatandaşlarımızın yer ve kayırıcı sağlığına dokuncalı olabilecek ürünlerle kasaba dostu ürünler beyninde alt bölüm yapmasını seçmek.”

Kurum, Yönetmelikte saha alan mekân etiketinin belirlenmesine ilgilendiren esasları ise şöyle sıraladı:

“İklim değişikliğine ve dirim bilimsel tenevvü üzerinde menfi güçlük özne enerji tüketiminin azaltılması ve yenilenebilir enerji kullanımının motivasyon edilmesi. Im veya hizmetlerden kaynaklı atılmış oluşumu ve çevresel ortamın maruz kaldığı emisyonlar ile zararlı maddelerin bertarafı. Ustalık adına olanaklı olan durumlarda, yer ve sağlığa zararlı maddelerin elan emniyetli maddeler yahut yöntemlerle değiştirilmesi. Iz yahut hizmetlerin tasarruf ömrünün uzatılması ve yeniden kullanılabilirliğinin sağlanması evet da aynı eksantrik ürüne dönüştürülmesi vasıtasıyla çevresel etkilerinin bildirme organ indirilmesi.” 
Belde etiketi taşıyan eser veya hizmetlerin bu kriterlere akıllıca olmasının önemine dikkati çeken Alım, “Hayvanlar üstünde yapılan deneylerin dahi tür olduğunca azaltılması gene dikkate alınacak hususlardan biri olacaktır.” dedi.

Eser yahut hizmet grubu kriterlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında kitap yahut hizmetin çevresel performansının iyileştirilmesiyle mali ve yönetimsel yük beyninde dara sağlanacağını vurgulayan Gelgel, “Tezyifkâr ve ılımlı büyüklükte işletmelere orantısız yönetsel ve hesaplı dara getirecek kriterler belirlenmemesine dikkat göstereceğiz. Yapıt yahut hizmetlerde elan efdal mekân performansına ulaşılmasını hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇEVRE ETİKETİNE KİMLER MÜRACAAT EDEBİLECEK?

Kurum, yer etiketi başvuru süreci ve değerlendirilmesine ilgilendiren olarak birlikte “Üreticiler, imalatçılar, ihracatçılar, ithalatçılar, bakım sağlayıcılar, toptancı ve pejmürde satıcılar mekân etiketi başvurusu yapabilecek. Bakanlığımıza sunulan müracaat dosyaları yer geç 30 gün zarfında incelenecek. Eşkâl namına başvurusu makul olarak değerlendirilenler, yapılacak teknik incelemenin arından Yer Etiketi Kurulumuz nihai kararı verecektir.” bilgisini verdi.

KANSEROJEN ÜRÜNLERE ETİKET YOK

Vekil Çekicilik, toksik, çevreye zararlı, kanserojen özellikleri haiz kimyevi içerikli ürünlerin çevre etiketi alamayacağını belirtti. Yer etiketi alan ürünlerin falsolu, kandırıcı yahut kasaba etiketi bütünlüğüne engel verecek reklam, ifade, etiket veya imlek kullanamayacağını bile ifade eden Gurur, çevre etiketi kullanımının 4 yıl müddet için verildiğini, bu sürenin sonunda esasen başvurma edilmesi halinde bire bir aşamalardan geçerek uzatılabileceğini bildirdi. 
Yürürlükteki yapıt veya bakım grubu kriterlerine uygunluğu sağladığı sürece kasaba etiketinin kullanılabileceğini anlatan Kurum, çevre etiketinin tanıtımı ve kullanılmasının motivasyon edilmesi için birlikte değişik kampanyalar ve icraat yapılacağını birlikte dile getirdi.

Share: