MÜSİAD Kırşehir Yazıhane Başkanı Halis: “Minimum ücretin, çalıştıran ve etkin namına hayırlara komütatör olmasını dileriz”

MÜSİAD Kırşehir Şube Başkanı Ömer Mürtefi Katışıksız, 2023 yılı minimal ecir değerlendirmesinde karşı teri ve emeğin tıntın edilmemesinin mefret olduğunu söyledi.

MÜSİAD Kırşehir Idarehane Başkanı Ömer Yüksek Saf, “Bizler; alay malay ürettiğimiz faaliyet arkadaşlarımızın her kalem şart altında, alın teri ve emeğinin verimsiz edilmemesinin cesim olduğunu savunuyoruz. Son Teşrin ayında relaks sürecine giren enflasyonun, 2023 yılı itibariyle çokça elan akla yatkın seviyelere gerilemesini umuyoruz. Böylecene güdük vadede faziletkâr ürem yükünden kurtulduğumuz, orta ve tafsilatlı vadede ise enflasyon hedefimize yavaş yavaş yaklaştığımız benzeri yıl olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Fırsatçılara imkan sağlanmamasının balaban olduğunu söyleyen Öz, “Açıklanan minimum ücretin fırsatçılar eliyle orantısız ve fahiş namına etiketlere, kiralara yansıtılmasını önlemeye yönelik denetimlerin mıhsıçtı tıpkı şekilde bitmeme ettirimesi gerektiğine inanıyoruz. amma velakin; elbette sevap artışlarının işverene getireceği arttırma yüklerin hafifletilmesi yerine bindi ve teşviklerin artırılmasını arzu ediyoruz. Edisyon şartlarda üretim eden işverenlerimizin çalışanlarından kestirmece değil üretimi arttırarak açıklarını kapatması ve iş kaybına sebep olmaması berenarı önemlidir. Uran, tarım gibi sektörel bazda asgari ücretli çalışanlar üzere ilave pozitif ayrıcalık sağlanmasının, millî asgari ecir uygulamasına mütenavip yerine; lehçe minimal ücret uygulamasının değerlendirilmesi gerektiğini bile yineliyoruz. Cıvıl Cıvıl tıpkısı ticari döngüye sahip Kırşehir’imiz özelinde baktığımızda aylaklık sorunu hesabına çalıştıracak gelişim gücü problemi ile karşı karşıyayız. Akilane ücretlendirme ile hem işe olan talebin hem bile sektörün problemlerini çözebileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu. – KIRŞEHİR

Share: