Musk’tan MEMLUK Kongresi’ne çağrı!

Iblağ ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği gelgeç ve yük taşımalarında mergup araçların şita lastiği takmaları, illerin gelgel ve abuhava şartlarına bakarak yılın muhtemelen dönemi için mecburi tutuluyor. söz konusu mezuniyet, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor.

Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü, Güllabi Umumi Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının temel kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetleme birimlerince yapılıyor.

1 April 2022’ye büyüklüğünde devam edecek

Şita lastiği eğreti zorunluluğu ferda başlayacak ve 1 April 2022’ye kadar bitmeme edecek.

Kurala yersiz araçların sürücülerine 846 liralık ukubet kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Kaynak ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden valüasyon oranı çerçevesinde 1 Eş 2022 itibarıyla güncellenecek.

Alaz 7 derecenin altına düştüğünde geçilmeli

Çekicilik sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren şita lastiğine geçilmesi gerekiyor. Kış lastikleri, 7 ile nakıs 40 adım arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi karşılayıcı sıkıntısız aynı bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine eş bulunuyor.

Şita lastiği, soğuk havalarda yaz lastiğine nazaran yüzdelik 50 daha ferah el hakimiyeti sağlıyor, fren mesafesini üstelik yüzde 50’ye kadar kısaltıyor.

Kış lastiği değiştirme ücreti 80 liradan başlıyor. Lastik oteli hizmeti kullanma ücreti, sargaç değişimi da dahil 200-250 lirayı buluyor.

Otomobillerde kış lastiği fiyatlarının ebatlarına göre farklılık gösteriyor. Türkiye’de sunu çok geçer not boyut olan 205/55 R16 ölçüdeki şita lastikleri 400 ile 800 teklik fiyat aralığında satışa sunuldu. Korse sökme eğreti ücretleri, binek vesait için 80-120 liralık, SUV ve hafif ticari vesait amacıyla 100-150 teklik aralığında değişiyor.

Sargaç oteli bedeli ise 4 lastik üzere ortalama 100-120 teklik düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket kendisine veriliyor ve bu iki bakım 200-250 liraya sağlanıyor.

Share: