Müstevli turizmi vurdu! 4,5 trilyon dolar uymazlık…

Salgından yeryüzü haddinden fazla etkilenen sektörlerin başında mevrut turizm ve gezi sektörlerinde 2020 yılı üzere toptan ölçekte mecmu zayi 4,5 trilyon doları buldu.

Sözcü’deki habere bakarak; Dünya Turizm ve Gezi Konseyi’nin (WTTC) yıllık raporuna bakarak, sektörün global gelire katkısı ayrımsız önceki yıla göre yüzdelik 49,1 oranında düşerek 9 trilyon dolardan 4,6 trilyon dolara geriledi. Toptan gelirde bu dönemde zayi yüzde 3,7 oranında olmuştu.

WTTC verilerine göre, iki sektörde toplamda 62 milyon dirilik işlerini kaybetti.

SEYAHAT KISITLAMALARI

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine bakarak, sene boyunca salgının yayılmasını menetmek amacıyla getirilen yolculuk kısıtlamalarının nazik zarara bozukluk olduğu belirtildi.

FT, bakir güneş tacı virüsü varyantları ve aşılamada istenen hıza ulaşılamaması nedeniyle 2021 yılında de gezi kısıtlamalarının bitmeme ettiğine belen etti.

Alelhusus Akdeniz ülkelerinin, telkih sertifikası ve düet anlaşmalarla Britanya ve Almanya kabil ülkelerden seyyar akışını uydurmak üzere görüşmeler yaptığı aktarıldı.

WTTC’nin birlikte aşı ve test bilgilerinin meydan aldığı “sayısal afiyet pasaportu” ile uluslararası seyahatlerin hazirandan itibaren bitmeme etmesi amacıyla hükümetlerle görüşmeler yaptığı belirtildi.

Turizmde Avrupa’dan Türkiye’ye er ayırtma talebi arttı

 

Putin’den turizmcileri bahtiyar eden açıklama

 

Share: