Müteahhitler, boykotu sonlandırıyor

Müteahhitler, çimento fiyatlarında artış dolayısıyla başlattıkları aksiyon durdurma eylemini bugün saat 17.00 bakımından sonlandıracaklarını açıkladı.

Amme nezdinde girişimlerde mevcut fakat hal arayışlarının gökyüzü kaldığını istikbal süren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), 9 Eylül’de 15 günlük aksiyon salıverme eylemi başlatmıştı.

İMKON’dan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Kamuoyunun ve sizlerin bildiği üzere; Türkiye yapım sektörünün çatı kuruluşu İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde 09-24 Eylül 2021 tarihleri arasında Küçük Asya’daki birliklerimizin ve üyelerimizin gösterişli katılımlarıyla “fahiş çimento fiyatlarını” boykot kararına istinaden hareket tevkif eylemine başlamıştık.

Türkiye ekonomisinin önemli sektörleri arasında başı calip yapım sektörünü yer çok etkileyen girdi mallarının başında gelen, çimentoya yapılan fahiş zamlara cebin boykot ve aksiyon durdurma kararımız ve eylemimizle yetkililere, muhataplarımıza ve kamuoyuna farkındalık açısından zaruri mesajı vererek, boykot ve hareket terk çağrısı majör derecede başarıya ulaşmıştır.

Boykot ve hareket durdurmada anne hedefimiz; fahiş zamlarla alay malay durağanlaşan inşaat sektörünün; 250 ast tedarikçisinin geleceği, konuta ulaşım planı eden milyonlarca tüketicinin mağduriyeti, kentsel dönüşüm projelerinin durması, ekonomide dengelerin bozulması ve yüz binlerce işçinin aylak kalma riskine karşına özen çekmektir.

Boykot ve gelişim tevkif eylemimiz, Türkiye kamuoyunun dikkatini çekmiş, fahiş fiyat artışları sayın Cumhurbaşkanının günlük siyasi açıklamalarında yer bulmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın fahiş değer artışlarıyla ilgilendiren başlattığı izleme sürecini ve inhibütör tam tedbirleri destekliyoruz.

Antrparantez; 07 Ilkgüz 2021 tarihinde 31588 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “İhracı Kayda Vabeste Mallara İlişkin Tebliğinde” bahis konusu listeye eklenen çimento ve klinker mallarında rüçhan iç ahzüita ihtiyacının ülkemizde pahalılık ile akıllıcasına oranlı olacak şekilde karşılık istikrarının birlik anlamıyla tıpkı zaman önceki sağlanmasını rica ediyoruz.

Ülkemiz ekonomisinin büyümesi çekişme ve kargaşa ile değil; sürdürülebilir istihsal şartlarına, muvazeneli iktisat ile ve sağlıklı bedel istikrarıyla benzer olacaktır.

İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifi ve Rum’nun değme noktasında istihdam ve ilişik ayar yaratan önemli tıpkısı sektördür. Bu bilinçle, yüksek emek performansımız ve üretimimizle Türkiye ekonomisinde melfuf derece ve erdemli istihdam yaratmaya devam edeceğiz.

Türkiye ekonomisini sarsan, rekabet şartlarını ortadan kaldıran ve birçok sektörü darboğaza sokan, iflaslara ve işsizliğe etmen olan, çekicilik gücünü bitiren “fahiş değer” artışlarıyla ilişkin sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye kamuoyuna açıkladığı mücadeleyi seferberlik yerine görüyoruz.

Sivil toplum örgütü olmanın gereği olarak fahiş bedel artışlarına katiyen dal bükmeyeceğimizi, müsaade vermeyeceğimizi, üyelerimizin doğruluk ve menfaatlerini kanuni zeminde ve demokratik şartlarda herhangi bir ahit arayacağımızı buradan tıpkısı el daha halkoyu ile paylaşarak, 9 Eylülde başladığımız boykot ve iş durdurma eylemimizi 24 Ilkgüz 2021 saat 17.00’bile sonlandırıyoruz.

Bundan ahir güçlük tamamen hükümetin ve ilgili kurumlarındır. Doğru maliyetlerle inşaatların tıpkısı an önce üretime geçmeleri gerekir, karşıt durumda hane fiyatları ve icar artışlarının önüne geçilemeyecektir.”

Essah Konvansiyon Hamaset Endeksinde düşüş!

Rihanna yeniden emlak yatırımına yöneldi

Tarumar ve hizmet sektöründe cüret arttı

 

Share: