Müteahhitler ‘sürdürülebilir şehirlere’ odaklandı

Küresel abuhava değişikliğine alın değişik zirveler ve etkinliklerle çareler aranırken müteahhitler birlikte bu süreçte “sürdürülebilir şehir” hedefine odaklandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, 8 Son Teşrin Acun Kentçilik Günü öncesinde değerlendirmede bulundu.

Dünya Şehircilik Haset’nün bu yıl küresel çapta, elan geçmiş tek olmadığı kadar ağır benzeri abuhava kriziyle savaşım gündemi içre kutlandığını tamlayan Muazzez, “Dünyada kentleşme çabucak sürerken küresel abuhava kriziyle alay malay ‘sürdürülebilir şehirler’ amacıyla alınması gereken önlemler aciliyet kazanmaktadır.” dedi.

Konfedere Uluslar (BM) verilerine göre, 2007’den bu yana dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığına belen fail Ermiş, bu oranın 2030 yılına büyüklüğünde yüzde 60’a çıkmasının beklendiğini söyledi.

Aziz, toptan katışık güçlükle içi hasılanın (GSYH) kestirmece yüzde 60’ına katkıda mevcut kent ve metropollerin, bire bir zamanda toptan karbon emisyonların birlikte kısaca yüzde 70’i ile cins kullanımının yüzde 60’ından fazlasını oluşturduğunu bildirdi.

“100 almanak soylu erki ömürleri olan yapılar nesir edilmeli”

Bulunan tabloda “sürdürülebilir yapım” kavramının öneminin arttığını vurgulayan Eren, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda gelecek kuşakların gereksinimlerini dikkate almayı, kaynakların bol kullanılmasını, enerjinin korunmasını ve çevreye duyarlı bina malzemesi seçimini içeren politikalara gerekseme duyulmaktadır. Zımnında öncelikle mimar, mühendis ve teknik müşavirlerin kullanımıyla bilimin kat göstericiliği civar plana alınmalı. 20-30 yıl sonraları tekrar dönüştürülecek değil, 100 yıllık ekonomik ömürleri olan yapılar inşa edilmeli. Site mimarisi birlikte bu yaklaşımla şekillenmeli ve sık sık değişikliğe gidilmemelidir.”

Ermiş, yeşil yapı ve bol erke teknolojileri kullanımıyla bu amaca müteveccih yenilikçi/üretken projelerin dahi rüçhan olarak desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

“Türkiye açısından kentsel transformasyon dirimlik ehemmiyet taşıyor”

Hareket riskinin faziletli olduğu Türkiye açısından kentsel dönüşümün hayati ehemmiyet taşıdığına dikkati çeken Muazzez, şunları kaydetti:

“Bu tahavvül bütünsel bazda kentsel altyapı, tarihi ve çevresel doku ile özellikle iyelik hakkı olmak için kesim sakinlerinin kül hakları gözetilerek, planlanarak uygulanmalı. Tercihler kişilere hususi değerlendirmelerden arındırılmalı. Planlama aşamasında antrparantez yapım atıklarının çevresel etkileri ve et kafalı kazanımı da dikkate alınmalı.”

Muazzez, depremle mücadelede acilen odaklanılması gereken adımları birlikte “cemaat çatı müteahhidi, zinde bina denetimi, yetkin mühendislik sistemi, mesleki sürücü belgesi belgeli hareket gücü, birinci sınıf gereç, çok yönlü imar mevzuatı ve bilinçli kamuoyu” namına 7 başlıkta özetledi.

“Bakir mali araçların ortaya konulması henüz aşkın gündemde olacak”

Alelhusus bina müteahhitlerinin sınıflandırılması yönünde atılan evvel adımların sevinme donör olduğunu tamlayan Ermiş, çalışmaların daha üstelik hızlanmasını irade ettiklerini söyledi.

Muazzez, kentsel dönüşümün hızlanması ihtiyacı çerçevesinde eskimemiş finansal araçların ortaya konulmasının dahi ati dönemde elan çok gündemde olacağını sözlerine ekledi.

“Enerjiyi artağan bağışlamak zorundayız”

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) Umumi Heyet Başkanı Tayfun Küçükoğlu da enerji maliyetinin tam dünyada arttığına dikkati çekerek, “Bilcümle şehirlerimizde depreme dayanabilen, enerji eli nimetli yapıların sayısını tezyit etmek amacıyla sürdürülebilir binalara odaklanmalıyız.” dedi.

Küçükoğlu, global iklim krizinin enerji kaynaklarının sürdürülebilir olması için şehirlerde verimliliği zorunlu kıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Tam dünyada kilolu ayrımsız şekilde artan maliyetler hem üreticiyi hem de tüketiciyi bu konuda henüz duyar arkaç getiriyor. Yaşadığımız binalarda enerji tüketimini düşürmek ve ati nesillere henüz mıhlı, yaşam kalitesi henüz erdemli şehirler çoğaltmak adına enerjiyi verimli yolmak zorundayız. Bu dimağ sebebiyle hem derece bütçesine hem da ekonomimize ciddi oranda tasarruf sağlayabiliriz.”

Erke verimliliği üzerine geliştirilebilecek çokça fazla düzlük olduğunu vurgulayan Küçükoğlu, ithal edilen enerjinin genişlik balaban kısmının basamak ve hizmetler bölümünde kullanıldığını anlattı.

Küçükoğlu, hep enerjinin yüzde 35’inin hane ve hizmetlerde, yüzdelik 34’ünün sanayide, kalanın ise iblağ, ekincilik ve hayvancılık ile erke dışı alanlarda tüketildiğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Hane ve hizmetler tarafındaki 20 bilyon dolar seviyesinde tüketilen enerjinin yüzdelik 30 ila 40’ını artırım edebiliriz. Bunun amacıyla mukteza yeteneklere, altyapıya, temas kalem enerji bereketli enstrümanları hayatımıza geçirerek enerji tasarrufu elde ika imkanına sahibiz. Bu artırım miktarı hem iklimin korunması hem da ülkemiz ekonomisinin cari açığının akıllıca yönetilmesine hem üstelik daha dolgunca şehirlerde yaşamaya ulama sağlayacak benzeri seviyede.”

“Yalıtımla kestirmece yüzdelik 90 enerji tasarrufu sağlayabiliriz”

Isı Akarsu Gürültülü ve Coşkunluk Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Umumi Heyet Başkanı Emrullah Eruslu ise Türkiye’nin parçalanmamış şehirlerinin enerji tasarruflu, güvenli ve sağlıklı binalara eş olması için kentsel inkılap fırsatının dolgunca değerlendirilmesi gerektiğini rapor ederek, “Şayet kentsel tahavvül sürecinde baştan inşa edilecek mecmu binalarda yalıtım kalınlıklarına önem verirsek, tek canlılık yapılmamış bir binaya bakarak yaklaşık yüzde 90 enerji tasarrufu sağlayabiliriz.” diye niteleyerek konuştu.

Eruslu, Türkiye’deki binaların yüzde 80’inde ısı yalıtımı bulunmadığını ve şehirlerde makbul çarpıcılık kalınlıklarının Avrupa’dahi aynı abuhava kuşağında düz kayran şehirlere bakarak geride olduğunu kaydetti.

Binalarda kullanılan enerjinin yüzde 80’lik bölümünün ısıtma ve soğutma için tüketildiğine belen eden Eruslu, “Kişi kaynaklarımızla ürettiğimiz enerjiyi bile dahil ettiğimizde Türkiye’nin hep enerji maliyeti yaklaşık 60 bilyon dolar civarındadır. Ülkemizde çabucak binaların erke verimli hale getirilmesiyle seçkin sene 9 bilyon dolar tasarruf elde ika potansiyelimiz var.” ifadelerini kullandı.

Konut alırken dikkat! Müteahhitlerin tapu oyunu…

 

Türk müteahhitler yetersiz dışında 17.8 milyar dolarlık proje üstlendi

 

Aut müteahhitlik hizmetleri üzere denklik mekanizması kurulacak

 

Share: