Müteahhitlere idrak artışı

Yıllara degaje yapım ve tamirat işi fail müteahhitlerden alınan alacak artırıldı. Yıllara yaygın yapım ve tamirat işlerine ilişik hakedişlerden yapılan rüşvet kesintisi yüzde 3’ten yüzdelik 5’e çıkartıldı.

Tutum yönetiminin değişmesinin arkası sıra gelir artırıcı ve konuşu istikrara müteveccih yıpranmamış kararlar uygulamaya konulmaya bitmeme ediyor. Sabık hafta hususi bildirişim vergisi oranlarının yüzde 7.5’deri yüzde 10’a çıkartılmasının ardından müteahhitlere yapılan hakkedişlerdeki rüşvet kesintisi bile artırıldı.

Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Cumhur Reisi kararı göre, dangadak aşkın takvim yılına ferah inşaat ve onarım işleri ile uğraşan kurumlara bu işleri ile ait yerine yapılan hakkediş ödemelerinden yapılan yüzdelik 3 gelir ve kurumlar vergisi kesintisi yüzde 5’e çıkartıldı. Türkiye’dahi az yükümlü gelgel olarak faaliyet gösteren uluslar arası şirketlerin yıllara çok inşaat ve onarım işleriyle ait ödenen hakkedişlerden yapılan vergi kesintisi de aynı şekilde yüzde 3’deri 5’e yükseltildi. Bu değişmeyen, mart ayından itibaren yapılan hakkediş ödemelerinde uygulanmaya başlayacak.

AŞIRI KREDİ KULLANIMINA SINIRLAMA

Kullandığı ecnebi kaynakları öz kaynaklarını aşan işletmelerde, aşan kısıntı sınırlanmış gelmek için, işletmede geçer yabancı kaynaklara ilişkin faiz, encümen, önel farkı, kâr payı, kırat farkı ve bire bir esame altında yapılan gider ve maliyet unsurları toplamının yüzdelik 10’u dirimlik ve kurumlar vergisinde idrak tespitinde tenzilat konusu yapılamayacak. Kanunen kabul edilmeyen giderlere ilgilendiren söz konusu düzenleme konusunda 2013 yılında yasa değişikliği yapıldı. Cumhur Reisi kararı ile ilk defa uygulamaya konulan bu aranjman, 2021 yılı kazançlarına uygulanacak.

Alacak Kanunu’nda tebeddülat Resmi Ceride’bile

 

Türkiye’nin vergisi İstanbul’dan

 

Türkiye aut müteahhitlikte dünya ikincisi

 

Share: