Mütemmim, eşit ve yakıt ekonomisine bakıyor

Geçtiğimiz günlerde akaryakıt fiyatlarındaki nahak yarar artışına “dur” diyen ve adsız remiks yaptığı tespit edilen akaryakıt dağıtım şirketleri üzerine tetkik başlatan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kararını verdi.

Bugün yabansı toplanan Kurul; tüketicileri müzaheret etmek, sektörün sürdürülebilir ve kompetitif yapısını bitmeme ettirebilmek, ortaya sâdır yarar oyunlarının tekrarlanmaması üzere “tavan bedel” uygulanması kararı aldı. Bu değişmeyen ile Türkiye’nin tamam illerinde uygulanacak tavan fiyatlar EPDK vasıtasıyla belirlenecek.

Şirketler bu fiyatlardan henüz efdal meblağlarda banko bey yapamayacak. Yaptığının tespiti halinde EPDK aracılığıyla üzerine sormaca başlatılacak ve zaruri yönetsel yaptırımlar uygulanacak.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz henüz geçmiş yaptıkları uyarılara karşın bazı kürsü oyuncularının gereken adımları atmadığını belirterek “Devletimiz, eşel dinamik sistemi ile üstüne düşeni yaptı ancak ne yazık kim gâh şirketler fayda oyunları ile bu uygulamayı suiistimal etti. Yaptığımız araştırmalar neticesinde tüketicimiz ve sektörümüz üzere genişlik akıllıca kararı verdik” dedi.

EPDK Başkanı Yılmaz şunları söyledi:

“Zaman Kurulumuz olağanüstü toplanarak hem tüketicilerimizi hem birlikte sektörümüzün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını destek olmak üzere tavan eşit uygulaması kararı aldı.

Kararımızın peşi sıra tavan fiyattan elan zir rakamlarda akaryakıt satışı, elan aşkın eşit rekabeti bekliyoruz. Fiyatlarda 17 ila 20 kuruşluk indirimler olacak. Ancak kimse tavan fiyattan benzeri kuruş fiyatlı satamayacak”.

Enerji piyasalarında serbestliğe balaban önem verdiklerini fakat tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine izin etmeyeceklerini tıpkı nöbet elan hatırlatan Komutan Yılmayan;

Küresel ve özişler satışlarındaki indirimlerin mukataa gücü olmayan istasyon müşterilerinin üstüne bindirim yerine yüklenmesini müsaade vermeyiz. Mütemmim grupları arasında çapraz sübvansiyona, erkin piyasanın yapısını bozacak manipülasyonlara de katiyen lakayıt kalamayız. Bütün söyledik; piyasalarımızın dosdoğru işleyişi için kanunla mevdu yetkilerimizi kullanmaktan çekinmedik, çekinmeyiz. Umuyorum bu kararımız bütün departman oyuncuları vasıtasıyla iyi anlaşılır, müstelzim fikir alınır, fiyatlar üzerine gereken duygunluk gösterilir.

Bu geceden itibaren yürürlüğe girecek tavan bedel uygulaması kapsamında iklim bazında fiyatlar; EPDK’nın resmi internet sitesinden yayınlanacak.  

Tavan eşit uygulaması 2 kamer makbul olacak. EPDK; daha önceki 2009, 2014 ve 2015 yıllarında kalkışmak üzere üç el tavan kıymet uygulamasına gitmişti.

Share: