NFT’ler dolandırıcıların kullanılmamış odağı

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Geçtiğimiz kamer önde mevrut non-fungible token (NFT) platformu OpenSea’üstelik ücretsiz yerine yaratılan NFT’lerin %80’inden dahası “araklama, düzme koleksiyonlar ve ayyarlık tuzaklarından” oluştu. Cali ve dolandırıcıların tuzağı sıfır NFT’ler üstelik çoğu zaman keleş kaynaklardan geliyor. Bu garip NFT’lerden aynı tanesi, Paris’te gerçekleşen Bataclan saldırısından kurtulanlardan birinin X-ray filmi. Bu NFT hastayı otama eden doktor eliyle satışa sunuldu.

Forbes’un haberine göre mümasil zamanda yapılan benzeri çalışmada, NFT’lerde sunu çokça prosedür eden yatırımcılardan oluşan %10’luk kesimin, tamam işlemlerin %85’kayınbirader gerçekleştirdiği ortaya imdi. NFT piyasasının neredeyse tüm balinalar tarafından ele geçirilmiş durumda. Ayrımsız düzlem Jack Dorsey’mağara önceki tweet’kayınbirader üç milyon dolara NFT namına sattığında, bu işlemlerin balaban çoğunluğunun eğleşme noktasına gelmesine neden oldu. Bunun nedeni ise sahte NFT üreticilerinin, kendilerine ait sıfır içerikleri satmasıydı.

Bu genişlik ise birçok dijital varlığın hava satımında karşılaşılan arz ana sorunlardan tıpkısı tanesi. NFT’ler şişman aynı teknolojik inovasyon olduğu gibi, dolandırıcılık alanında birlikte inovasyonları tetikliyor. Sunma ferah ayyarlık türlerinden bire bir tanesi ise tıpkısı grup dolandırıcının öz aralarında NFT alım satımı yaparak fiyatı yükseltmesi ve daha sonra fiyatı yükselen NFT’yi grubun dışındaki bir yatırımcıya satması. Dev NFT platformu andıran zamanda LooksRare yoluyla satın alındı.

LooksRare kullanıcılarını prosedür hacmine göre ödüllendiriyor. Bu bile yukarıda bahsedilen türde dolandırıcılık vakalarını tetikliyor. Yekpare dolandırıcılık yöntemleri ağdalı değil. Bir Nice sevimli piyasaya sürülen saklı yazı paraların değerinin artmasıyla kurucularının ortadan kaybolduğu dolandırıcılık vakalarında mal kaybediyor. Dijital varlıklara yönelik bandaj üstelik bu asıl vakaların vâsi yerine görülmesine bozukluk oluyor. Buna rağmen yeni çocuk altyapıların avantajını kullanan ayyarlık türleri de var.

Örneğin finansgundem.com’un derlemesine bakarak düşüncesiz kontrat özelliğini programlayan mühendisler, kullanılmamış token’ın kontrolünü üstelik elinde tutuyor. Bu şahıslar yazdıkları programlarla, sadece kendi cüzdanlarından token satışını kabil kılıyor. Değişik eksiksiz yatırımcılarsa, düşüncesiz kontratları yaratan mühendisler anbean sayısal varlıkları nakde çevirebilirken, paralarını çekemiyor. Popülerlik kazanan tıpkısı apayrı düzlük olan merkeziyetsizleştirilmiş finansta dahi (DeFi) ayyarlık vakaları yükseliyor.

Elliptic verilerine bakarak kasım ayında DeFi projelerindeki ayyarlık vakalarında 10 bilyon doların üstünde kayıp yaşandı. Son dönemde yükselen metaverse, aynı ayrıksı adıyla Web3 saklı yazı nukut ve uslu kontratların da meydan aldığı tıpkı alan. Bu nedenle de anonimlik berenarı koca. Bu üstelik dolandırıcılar üzere kullanılmamış benzeri punt anlamına geliyor.

İş Bankası’ndan sayısal patika sahipleri için “Dijital İşim Hesabı”

 

UBER duyurdu: Balaban araçları baştan hizmette!

 

109 yaşındaki keşişin videosu içtimai medyada viral oldu

 

Share: