NFT’üstelik ‘yanlışlıkla’ uymazlık: Aynı virgülle 297 bin dolar kaybetti!

Ulbricht, perşembe haset ilk NFT koleksiyonunu açık artırmada 6,3 milyon dolar (tahminî 85 milyon TL) değerinde Ethereum’a sattı. Koleksiyonun parası, FreeRossDAO adı altında toplanan saklı yazı para yatırımcıları vasıtasıyla karşılandı.

Independent Türkçe’den Çağla Üren’in derlediği habere bakarak; Ulbricht’in serbest bırakılması için kampanya düzenleyen takım, müzayedeyi kaplamak amacıyla 12 milyon doların üstünde mal topladı. Paranın yarısı koleksiyonun satın alınması için tam oldu.

FreeRossDAO, bilgisayar kodlarıyla yönetilen ve merkezi olmayan mahalle muhtarı düzenleme (DAO) biçimlerinden biri. Ekipte Ulbricht’in başıboş kalmasını isteyen binden aşkın kripto servet yatırımcısı vadi alıyor.

Ekibin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bu çabucak mebde” ifadelerine düzlük verildi:

Bu NFT’yi satın kabul etmek Ross’u azade bırakmıyor. Doğruluk yoklamak ve ilk kez çaba içermeyen tıpkı yanlışlık için verilen orantısız çifte müebbeti doğrultmak amacıyla henüz tafsilatlı aynı yolumuz var.

bahis konusu kontak, Ulbricht’in NFT koleksiyonunu satışa çıkaracağını duyurmasının arkası sıra, 2 Aralık’ta müesses ve görevlerini şöyle tanımlamıştı:

Ross amacıyla tesanüt, onun Genesis Koleksiyonu’nu satın ahzetmek amacıyla fon toplama ve Amerikan mapushane sisteminin adaletsizliklerini protesto ika.

Türkçede “saksı” anlamına mevrut Genesis adlı NFT koleksiyonunda Ulbricht’in çocukluğunda, mahbes cezası almadan önceki ve hapishanedeyken çizdiği resimler ve yazdığı yazılar düz alıyor.

Mahkumun annesi Lyn Ulbricht, koleksiyondan elde edilen gelirin yararlı kurumlarına gideceğini söylüyor:

Ross sanatını insanlara muavenet etmek üzere kullanmak istiyor. Ve hapistekiler ve onların aileleriyle başlıyoruz.

Silk Road, 2010’ların başlarında yabansı ağda etkin reşit ayrımsız mevhum veriş yeriydi.

Öncelikle maden ticaretinde geçer platformda satıcılar, Bitcoin karşılığında müşterilere yasa dışı yön satıyordu.

Iş yerinin etkili olduğu çevrim süresince 100 bini aşkın müşterinin sitede yer alan ürünleri satın aldığı düşünülüyor.

Ilk Teşrin 2013’de FBI siteyi ele geçirerek kapatmış, Ross Ulbricht ise sitenin kurucusu olmakla suçlanmıştı. Benzeri tarihte tutuklanan Ulbright 2015’te karaca mülk tezkiye, bilgisayar korsanlığı, cali kimlik belgelerini kullanıma sunmak üzere himmet ve genel ağ eliyle esrar trafiğine yönelik faaliyet suçlarından hükümranlık giymişti.

NFT nedir?

Açılımıyla “non-fungible token”, Türkçede genellikle “değişimi olabilir olmayan dünyalık evet da çip” diye niteleniyor.

NFT’nin özgün ve yegâne olması, imitasyon edilmesi ve kopyalanmasının önüne geçiyor. Bu nedenle dijital varlıkların ve görüşme eserlerinin satışında sıklıkla kullanılıyor.

Twitter’daki aynı paylaşım, tıpkı sanat eseri ya dahi bire bir sayısal oyundaki komütatör gereçler gibi çok değişik türden varlıkların NFT’si üretilip satışa sunulabiliyor.

Peyzaj – Ortaköy 81 sene sonra NFT’ye çevrildi

 

Metaverse platformundaki bir sayısal yat, NFT yerine 650 bin dolara satıldı

 

Bakir kripto çılgınlığı: Emlak NFT’leri

 

Share: