Nissan 450 bin aracını hoşgörüsüz çağırıyor

Türkiye Cumhuriyet Model Bankası’nın (TCMB) temmuz, ilkgüz ve ilk teşrin aylarındaki Mülk Politikası Yerleşmiş (PPK) toplantısında sırasıyla 425, 325 ve 250 baz puan tevessül etmek için yapılan hep 1.000 puanlık siyaset faizi indirimi, cesaret faiz oranlarına birlikte yansıdı.

AA muhabirinin Şekil Bankası verilerinden derlediği bilgiye göre, kayıt emniyet repo oranları, önceki yarının böylelikle maaş averaj yüzdelik 2,5 civarında bulunuyordu. Yılın ikinci yarısında ekonomi yönetiminin aldığı tedbir ve kararların etkileri hissedilmeye başlandı. Enflasyonun biricik haneye inmesi, mevki risk priminin düşmesi, TL varlıklara ilginin artması ve Dalan Bankası’nın sert Getiri indirimleri anahtar güven faizlerinde dahi süfli yönlü hareketin başlamasını sağladı.

Araç cesaret faizleri, ağustosta maaş yüzdelik 2’nin altına gerilerken, 3 amme bankasının (Tarım Bankası, Halkbank ve Vakıfbank) hazırladığı “Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası” ve sonrasında özel bankaların dahi buna bindi vermesiyle vasıta cesaret faizlerindeki düşüş hızlandı.

Bu yılın ilkgüz ayında yüzdelik 1,50 sınırına büyüklüğünde gerileyici kayıt cesaret nema oranları, ekimde yüzde 1,30 seviyelerine indi. Anahtar itimat faizlerindeki düşüş bitmeme ederek kasım ayı başında yüzde 1,27 ile kestirmece 2 yılın yeryüzü düşük seviyesini gördü.

Öte yandan, Tarım Paydaşlık, Finans Iştirak ve EmlakBank dahi hazırladıkları hususi pusat finansman paketleri ile müşterilere 60 kamer önel ve 500 bin liraya varan tutarlarda maaş yüzdelik 0,49-0,69 kıyasla finansman sağlayacak.

Pazarın 400 binin konusunda çıkacağı beklentisi 

Verilere göre, Türkiye makine ve hafif ticari çevirici pazarı, sabık sene 620 bin 937 adetle benzeri geçmiş yıla bakarak kaba daralmıştı. Anahtar emniyet getiri oranlarındaki düşüş ve şirketlerin bankalarla yaptığı kampanyalarla yılın ikinci yarısından itibaren satışlarda artma görüldü.

Makine ve hafif ticari miftah pazarı, eylülde sabık yılın bir ayına göre yüzde 82,4 büyüyerek 41 bin 992 adetlik komutan rakamına ulaştı. Geçen ay de artım bitmeme etti. Ekimde otomobil ve hafif ticari dil satışı, sabık yılın ayrımsız ayına kıyasla yüzdelik 127,5 artarak 49 bin 75 sayı oldu. Böylece yılın 10 ayında makine ve hafif ticari çevirici satışı, 330 bin 384’e yükseldi.

Göz temsilcileri, son teşrin ve aralık aylarında hem getiri oranlarındaki düşüşün sürmesi hem de şirketlerin sene sonu kampanyaları ile toplanmış pazarın 400 binin üstüne çıkabileceği tahmininde bulunuyor. 

Share: