O bölgede kiralar serencam iki ayda 5 katına çıktı!

Türkiye’ye ve çoğunlukla Antalya’ya sığınan Ukraynalıların büyük bölümü, Ukrayna plakalı otomobilleriyle kent trafiğinde seyrediyor. Kazançlı gücü faziletkâr kâh mülteci Ukraynalılar, çılgın sitelerde aylığı 20-40 bin liralık olan ve yıllık başlangıçta ödeyerek kiraladıkları dairelerde yaşarken, bazıları ise yakınlarının yanına yerleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine bakarak, yılın ik 3 ayında geçen yıla göre bakarak yüzde 45 artışla 14 bin 344 bölük yabancıya satıldı. Basamak satışında ilk 3 sırada İran, Irak ve Rusya vatandaşları saha alıyor. Maaş veriler değerlendirildiğinde ise değme iki yılda birlikte mart ayında konut satışında artış yaşandığı görüldü. Geçen sene Antalya’de eş ayında 462, şubatta 533, mart ayında ise 889 ev yabancılara satıldı. 2022 yılında ise bu rakamlar artım gösterdi. Ocakta 914, şubatta 1099, martta ise 1434 konut yabancıların oldu. 2022 yılı Mart ayında, eski yılın benzeri dönemine göre bölük satışında yüzde 61 artış yaşandı.

YABANCI SATIN ALMALARINDA YÜZDE 80’E VASIL ARTIŞ YAŞANDI

2021 yılı geçmiş 3 aylık döneminde Ruslar, Türkiye genelinde 938 basamak satın aldı. Bu misil ,2022’mağara bir döneminde 1535’e yükseldi. Çoğalma, yüzde 63 namına verilere yansıdı. Ukraynalılar, sabık sene evvel 3 ayda Türkiye’den 222 göz alırken bu yıl rakam 381’e yükseldi. Artış yüzdelik 71 oldu. Şubat sonu bakımından başlayan savaşın etkileri mart ayında kemiksiz şekilde görüldü. 2021 Mart ayında Ukraynalılar 93 bölük aldı. Bu rakam 2022 yılı Mart ayında 168 oldu. 2021 Mart ayında Ruslar 419 basamak alırken, bu cirim 2022 yılı Mart ayında 547 oldu. Her iki mutluluk vatandaşlarının satın almalarında artış yaşandığı görüldü. Ruslarda mart ayındaki bölük mübayaa artışı yüzdelik 30’larda kalırken, Ukraynalılarda artış yüzdelik 80’e ulaştı.

“3 BİN LİRALIK KONUTLAR 10 BİN LİRA OLDU”

Konuyla ilişkin açıklama özne Antalya Tecim ve Uran Odası Umumi Heyet Üyesi Mustafa Ayanoğlu, “Ruslar ve Ukraynalılar güvenli ayrımsız kayran aradı ve rabıta bu nedenle arttı. Kiralar da zait. 2 bin 500-3 bin TL’lik konutlar 10 bin teklik oldu. Fiyatların yükselmesinde savaşın etkileri var. Yerli halkımız suratsız etkilendi” dedi.

Döşenmiş dairelerin fırsatçı aile sahipleri aracılığıyla yüksek fiyatlarda Moskof evet de Ukraynalı ailelere kiralandığını üstelik anlatan Ayanoğlu, “Kendisi boydak yaşadığı evini kiraya verip annesi ve babasının yanına yerleşiyor. Bu evlerin ecnebi uyruklu kişilere mahiye 40 bin TL’ye kadar verildiğini biliyoruz. Mahiye fiyatlar bunlar. İnanılmaz rakamlar” diye niteleyerek konuştu.

Gayrimenkul danışmanığı sektöründe canlılık gösteren firmalardan birinin temsilcisi Dirlik Kuşçalar, “İşlerimiz, savaşın etkisiyle yüzdelik 100 arttı. 10 müşteriden 6-7’si Acımasız evet de Ukraynalı. 2+1 ve 1+1 yeğleme ediyorlar. Kiralar yüzdelik 300 arttı, 6 bin liradan 25-30 bin liraya büyüklüğünde daha çok” dedi.

17 yıldır Antalya’birlikte gayrimenkul danışmanlığı fail Ukraynalı İnna Özderin bile bunaltıcı eyyam geçirdiklerini söyledi. Hele Ukrayna’dan gelen mülteci ailelere yardımcı olduklarını kaydeden Özderin, “Şu anda Ukrayna’da sürmek haddinden fazla benzer değil. Çokça stresli ve el ayrımsız buut. Ukrayna’dan buraya gelenler haddinden fazla. Daha rahat bire bir dirim istiyorlar. daha çok kiralamayı yeğleme ediyorlar” diyerek konuştu.

Londra’birlikte kiracılar hükümeti ihtarname etti

 

Familya sahipleri faziletkâr fiyata kiraya verip, elan ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Kiracılar ilgi: 1 almanak kirayı alabilirsiniz!

 

Share: