O göz fiyatları ve icar bedelleri belli oldu

Teknoloji odaklı gayrimenkul valüasyon platformu Endeksa.com‘un analizlerine bakarak yazlık bölgelerde son 4 yılda bildirme bağan bedel artışı %36 oranında. Ara Sıra bölgelerde bu çap %70-80 aralığına yükselirken, yeryüzü yüksek artış %118 ile Set’ta gerçekleşti. Grup’tan sonraları Marmaris, Ayvalık, Foça  ve Bodrum’dahi özen alımlı artışlar görülüyor. Marmaris’te akıbet 4 yıllık fiyat artışı %93, Ayvalık’ta %90, Foça’dahi %88, Bodrum’dahi ise %84. Hane fiyatlarının sonuç 4 yılda Türkiye genelinde %14, İstanbul’da ise %7 oranında artım gösterdiğini ayn önüne alındığında, yazlık bölgelerdeki kıymet artışının berenarı efdal olduğu belirleniyor.

Makul fiyatlı yazlık bölgeler

Endeksa’nın analizlerine bakarak yazlık bölgelerde yer makul pahalı konutlar sırasıyla Silivri, Alanya, Ayvalık, Kuşadası ve Foça’dahi.  Silivri’üstelik ortalama hane fiyatı 300.690 TL, Alanya’de 335.800 TL, Ayvalık’ta 336.050, Kuşadası’nda 372.120, Foça’da ise 373.000 TL. Yazlık bölgelerdeki göz yatırımının icar getirisi da göz önüne alındığında akıbet 4 yılda %50 ile %137 arasında değerlenme olduğu görülüyor.

 

Yazlık kiraları 988-2.167 TL ortada

Yazlık kiraları 988 TL ile 2.167 TL ortada değişiyor. Silivri, Datça ve Ayvalık’ta sayı farkı icar 1000 TL, Kuşadası, Merzengûş, Fethiye ve Alanya’dahi 1200-1300 TL aralığında, Foça ve Kemer’dahi 1500 TL seviyesinde. Yazlık kiralarının en efdal olduğu bölgeler ise sırasıyla Bodrum, Çeşme, Marmaris ve Kaş. Bodrum’de ortalama kira 2.167 TL, Pınar’de 1.980 TL, Marmaris’te 1.964 TL, Takım’ta 1.753 TL.

Endeksa verilerine bakarak yazlık bölgelerdeki kira değişime bakıldığında %11 ile %108 ortada artım görülüyor. Datça’üstelik ise kiralar akıbet 4 yılda %22 düşüş kaydetmiş bulunuyor. Yeryüzü çok icar artışı görülen bölgeler sırasıyla Kemer, Marmaris, Alanya, Fethiye ve Ayvalık. Akıbet 4 yılda kiralar Tümsekli’da %108, Marmaris’te %94, Alanya’üstelik %79, Fethiye’da %64, Ayvalık’ta %53 artma gösterdi.

Endeksa Pazarlama ve Mir Grubu Başkanı Aylin Daylan, yabancıların dahi genellikle yurttaşlık amacıyla Türkiye’den basamak aldıklarını belirterek, “Yazlık bölgelerden Antalya ve Muğla yabancıların basamak aldığı bölgeler olarak öne çıkıyor. Yabancıların sunu çok ev aldıkları şehirler ortada Antalya 2’nci, Muğla ise 8’inci tam vadi alıyor. Avrupalılar çoğunlukla yazlık bölgeleri yeğleme ederken, Arap yatırımcıların Bursa, Yalova, Sakarya, Trabzon kabil henüz yeşil ve saf güzellikleriyle öne sâdır bölgeleri yeğleme ettiğini görüyoruz” dedi.

Endeksa – Emlak değerlemede sayısal teknolojilerin ümranlı olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme temas konutun keyfiyet ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin seçme durumunda düzlük araştırmaları işleyen lisanslı Endeksa valüasyon uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak çabucak vukuf veren düzlem, otomasyona dair istatistiki modelleme ve araba öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini çabukça ve doğru benzeri şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, bölük mir ve icar değerlerinin beraberinde kesim bazında yaşayanların nüfus bilimsel bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve hayat alanlarını de sunmaktadır. Taşınmazlar profesyonellerinin yanında bireysel kullanıcıların birlikte güç kendisine kullandıkları dünya, kullanıcılara yapmış oldukları resen değerlemeleri raporlayabilme, emin ve müstakil görüşe yansımak üzere bulundukları bölgelere bilge görmüş geçirmiş uzmanlardan düşün raporu dilek ika imkanı birlikte sağlamaktadır. Endeksa ile en ferah yatırım bölgelerini tezce belirlemek kabil olmaktadır. Envestisman üzere melhuz bölgeler yer, kaymakamlık, mahalle evet üstelik gidişat bazında seçildiğinde, göz türüne bakarak ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve değer değişim trendlerine yansımak elden saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kişi evlerinin değerini da kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa lüp çevre değerini takkadak hesaplamaktadır. Hayat tarzına bakarak eş seçimi üstelik Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler diyar, kaymakamlık mahalle evet birlikte durum bazında seçildiğinde, içtimai göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları aceleten görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın aynı değişik fark yaratan hizmetidir. Ferdî ya bile ticari değişmeyen vermeden önceki kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.

Share: