O ilçede kiralık sülale fiyatları uçtu!

Korona virüsü salgını ve arkası sıra yoğun gelen zamlar nedeniyle Muğla’nın Marmaris ilçesindeki kiralık evlerin kiraları fahiş oranda zamlandı.

Aynı önceki yılın bire bir dönemine bakarak, 60’ın üstünde zamlanan icar bedelli İstanbul fiyatlarını geride bıraktı. Marmaris’te stüdyo evlerin kiraları bin 500- 2 bin, 1+1 evlerin kiraları 2 bin- 2 bin 500, 2+1 evler ise 3 bin – 3 bin 500 TL’yi gördü. 2+1 eşyalı benzeri eve sunu bağan 7 bin TL’den yıllık evvelce ödeme isteniyor. Bu rakamlar bahir gören evler içinse katlanıyor. İçmeler Mahallesi’nde 60 metrekare 1+1 eşyalı ‘kısmi’ bahir nezaretli evler maaş 24 bin TL’yi buluyor. Dairenin kira bedeli peşin yahut 2 taksit halinde isteniyor.

Marmaris’te aile kiraları temas güzeşte yıl uçuyor. Kiralık aile fiyatları sonuç yıllarda nazik artış gösterdi. Fiyatlardaki çoğalma kiracıları baskı durumda bırakırken, karı sahipleri durumdan mutlu. 2 bin 800 TL asgari ücretle geçimini sağlayıcı bir ailenin en nazik giderini kira bedeli oluşturuyor.

SERVET SAHİPLERİ VAZIFELI EVET DA KAMU GÖREVLİSİ İSTİYOR

Sözcü’den Mustafa Sarıipek’in haberine bakarak; Marmaris’te emlak müşavirliği işleyen Kaan Kaya de küsurat fiyatlardan şikayetçi. Kaya, “Marmaris’te Kiralık emlak fiyatları geçen yıla göre yüzdelik 60-70 artmış bulunuyor. Zaman Marmaris’te stüdyo evlerin kiraları bin 500- bin 700, 1+1 evlerin kiraları 2 bin-2 bin 500, 2+1 evler ise 3 bin TL’yi gördü. Aile sahipleri isticar konusunda işyar ve amme görevlilerini tercih ederken, serbest iz ve esnaf olduğu zaman kiralama yapma üstüne şartları zorlaştırıyorlar. Ya artık depozito ve peşinat istiyorlar ya birlikte isticar yapmıyorlar. Evlerini eşyalı olarak kiralayanlar ise türlü olduğu büyüklüğünde teferruatlı devamlı ifa arzu ediyor. İlan paylaşım sitelerinde taharri yaptığınızda 2+1 eşyalı bir eve 7 bin TL’den yıllık önceden ifa istiyorlar. Bu matlup icar bedellerini kim, ne gelirle ödeyecek. Asgari ücretin 2 bin 800 lira olduğu ülkemizde insanlar yeryüzü tabii yaşam haklarını da elde edemiyor” dedi.

“YURT MÜŞAVİRİYİM KENDİME FAMILYA BULAMIYORUM”

Salgının başladığı dönemde ortaya fırsatçıların de çıktığını tamlayan Kaya, “Geçtiğimiz iki yılda yaşanan salgını fırsat alim bazı ev sahipleri yaz döneminde evlerini günce isticar yapmaya başladı. Hele yaz döneminde emlakçılar vasıtasıyla tatilcilere konaklamada alternatif olarak çıkarıldı. Ama fiyatlar kenar uçuklatıyor. Geçen Ağustos ayında benzeri müşterime günce 2 bin 500 TL den karı bulamadım. Ego yurt danışmanlığı yaptığım halde şu anda kendime uygun pahalı 2+1 ev bulamıyorum, gerisini artık siz düşünün. Şimdiden yaz dönemi üzere faaliyet fail emlakçılar var. Gayrimenkul danışmanlığı yapmayan kişiler da günlük isticar işi yapmaya başladı. Yasal şartları namına getirmeden ağırlık almadan bu işi yapıyorlar” diye niteleyerek konuştu.

MERKEZE UZAK MAHALLELER BİLE PAHALI

Marmaris Gayrimenkul Müşavirleri Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Yurt Müşaviri Kilolu Aksu, Marmaris merkeze uzak mahalleler olan Hisarsönü, Orhaniye, Selimiye, Bozburun ve Söğüt, üzere bölgelerde bile kiralama bedellerinin arttığını söyledi.

Aksu, “Şu anda buralarda sabık yıla göre iki mislinden birlikte yukarıya artık. Rakamlar 1.5- 2 bin TL den başlıyor. Alışılagelen apartman dairelerinin birlikte hâlet ve basar sayısına göre yaz aylarında sayı farkı günlük isticar bedelleri 500 ile bin TL aralığında kabul görüyor. Bizler emlakçılar yerine zoru yaşıyoruz. Hele servet sahiplerinin isticar ve as politikalarındaki artışların sorumluluğu emlakçılara yükleniyor. Bu kapsam bizi zorluyor ve dilek sahipleri vasıtasıyla daim hakaret ve şikayetlere maruz kalıyoruz. Maalesef bu boyut hepimiz amacıyla çok yumruk” dedi.

KİRALAR HANGI BÜYÜKLÜĞÜNDE?

Armutalan Mahallesi: Yunus Nadi Caddesinde 230 metrekare 3+1 full eşyalı (tamam aş damı aletleri karışma), 4 ayazlık, balkon, ebeveyn banyosu, 2 banyo mevcut rastgele odası klimalı dubleks mahiye 10 bin TL kiralık baş döndürücü ofis. Almanak kendisine yahut 1 April 2022’ye kadar yalnız şita sezonu amacıyla kiralanabilir. Aynı icar bedeli depozito istenmektedir.

Çıldır Mahallesi: Ahu Hastanesi yakınında ful eşyalı konforlu, 95 metrekare 2+1 ful eşyalı, aleniyet tekmil düzlük daire, elektrikli panjur sistemi, asansörlü, görüntülü diyafon, açık balkonlu mahiye 7 bin TL.

Hatıpirimi Mahallesi: Amfi Seyretme civarı 3+1, merbut otoparklı begayet özellikleriyle ve düşüncesiz ocak teknolojili, havuzlu, asansörlü, bağlı otoparklı, alttan teshin ve soğutma dizgeli, ısı ve gürültülü yalıtımlı 110 metrekare aylık 11 bin 500 TL.

İçmeler Mahallesi: Kayabal Caddesinde kısmi deniz manzaralı şehrin tekmil merkezinde 60 metrekare 1+1 eşyalı maaş 24 bin TL. Dairenin icar bedeli evvelden veya 2 taksit halinde ödenmektedir.(Mahiye ifa yoktur)

Kemeraltı Mahallesi: Marmaris merkezde havuzlu sitede eşyalı kiralık 2+1 dubleks mahiye 6 bin TL. Icar bedeli senelik başlangıçta.

Denize, yerli pazara, eczanelere, sağlık kuruluşu, marina, cümbüş merkezi ve zincir marketlere yürüme mesafesinde 90 metrekare 3 + 1 sınırlanmış mutfak, canip cepheden bahir gören şişman balkonlu ofis. 7 bin 500 TL icar bedeli 1 yıllık icar ve depozit başlarken alınacaktır.

Siteler Mahallesi: Aliyyülâlâ orman manzaralı huy eşliğinde, rahat sessiz ve nezih benzeri konumda, denize çabucak volta mesafesinde zihayat ve konforlu 2+1 şık dubleks dairemiz, meşbu eşyalı ve mobilyalı şekilde mahiye 7 bin TL. Yerli hayvan kabul edilmemektir. Hasar, zayi, fay, vb. için girişte hasar depozitosu alınmaktadır.

Denize 40 metre, alış münasebet merkezlerine yürüme mesafesinde, asansörlü, üçüncü itmam bahir manzaralı, iki ayrı ayazlık, iki ayrı iklimleme cihazı, içi kırcı yenilenmiş 45 metrekare 1+1 daire. Yaz sezonunda mahiye adına Mayıs kocaoğlan (30 dönem) 8 bin, Haziran, Temmuz, Ağustos ayları 11 bin 500, Eylül kocaoğlan 8 bin 500 TL (+güvence akçesi + hareketlilik + akarsu) Evimiz arz fazla üç nefis olup, canlı aileler üzere akıllıca değildir.

Orhaniye Mahallesi: Keçibükü Sokakta degaje bahçeli 110 metrekare 2 +1, civar ve arkada degaje teras, full beyaz eşyalı, don dolapları, termosifon, gün enerji, park, ısı pompası sistemi ve petekler hazırdır. Denize 200 metre mesafede yıllık 60 bin TL ve icar bedeli yıllık başlangıçta yerine ödenir.

Selimiye Mahallesi: Marina içerisinde 1+1, 60 metrekare 2. Intaç almanak 110 bin TL ve kira almanak evvelden alınır. (Maaş 9 bin 167 TL’ye geliyor)

Söğüt Mahallesi: Bahir manzaralı 6 aylık 35 bin TL yahut almanak 55 bin Teklik başlarken kendisine kiralıktır.

Bel Mahallesi: Kordon Caddesinde full eşyalı 2+1 ofis. Yıllık kiralamada aylık değer 6 bin TL olup; yıllık peşinen ifa ve kısa zaman kiralamada fiyatlandırma farklılıklar gösterir.

Narenç Mahallesi: Denize ve çarşıya çok mail, park sorunu sıfır temiz kent zarfında, bağımsız milletvekili antre. Kendine ilişkin derli toplu peyzajlı bostan kullanımı, bulutsuz mutfak, çift wc. Cağ, ekstra antrepo alanı (kiler) özenle dekore edilmiş yekpare temiz eşyalı 120 metrekare bağlı kullanım alanına sahip 3+1 bostan dubleksi. Icar aylık 6 bin 500 TL +güvence akçesi.

Şehir hastanesi kira giderleri çabucacık artıyor

 

Kiralar arttı kiracılar hedefte: Karı sahipleri mobbing uyguluyor!

 

Share: