Öğrencilere kira tavsiyesi: ‘Sözleşmeye bap yazdırın’

Eğitimin karşı karşıya yapılacağı kararının alınmasının ardından darülfünun öğrencileri okullarının bulunduğu şehirlerde sülale ve ancak arayışına başladı.
Öğrenciler için, hem artan icar fiyatları zımnında hem bile baştan alarga eğitime geçilir mi endişesi ile aile uydurmak zorlaştı. Ev arayan öğrencileri Bitiren Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Münevver Ağaoğlu inikat yaparken ekstra tıpkısı bap eklenmesi konusunda uyardı.

‘Bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye karışma gitmeye lüzumlu kalmaz’

Aydın Ağaoğlu “Kanunda 138. özellik var. Yani bu maddeyi koymasa dahi öğrenci, okullar kapanırsa derhal yazılı adına sülale sahibine ‘Ben öğrenci kendisine oturduğum evinizde bundan sonra oturmamın anlamı kalmadı zira okullar kapandı’ diye niteleyerek yazılmış ayrımsız bilgilendirme yapıp ayrılma edeceğini bildirirse gine öğrenciden arttırma kira isteyemez ama bu maddeyi sözleşmeye koyarlarsa mahkemeye dahil gitmeye ister kalmadan kolay köyüne dönüp bu kiradan da kurtulabilir” diyerek konuştu.

‘Bu husus konulursa öğrencinin lehine olacaktır’

Bitiren Müracaat Merkezi Ülfet Komisyonu Başkanı Mütekait Hakim avukat İzzet Doğan dahi “Kiracı kira süresi dolmadan konuttan çıkarsa bunun sonucuna kıvrılmak zorundadır ama oraya ‘sınırlı veya meslek kapandığı zaman, kira kontratı tağyir edilecektir’ maddesi konulduğunda bu kiracının öğrencinin lehine olacaktır. Itilaf yapılırken, bu konulan yön müstecir lehine ayrımsız maddedir, konut sahibi o maddeyi kullanamaz, gine birlikte müstecir bu hakka sahip olduğunu belirtmekte fayda var” dedi.

‘Ev sahipleri eliyle ekseriyetle bu istek pahal karşılandı’

Göz ve proje uzmanı gayrimenkul danışmanı Görgülü Mermer ise, “Sözleşmeye bap ekletmek talip öğrenciler oldu. Aile sahipleri tarafından genellikle bu arzu huysuz karşılandı. Tavlandırmak istedikleri madde şöyle pandemi durumunda sözleşmenin feshi ile ilişkin tıpkı husus ekletmek istediler ama burada de ocak sahipleri bilahare yaşayacakları tıpkı zarardan âlem çoğu gönül damarı bozuk baktı. Sözleşmeye bu maddeyi ekletemediği için evi kiralamaktan vazgeçen öğrenciler oldu” şeklinde konuştu.

Kiralık karı arayanlar dikkat! Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

 

 

Kiralık kat krizi Anadolu’yu üstelik vurdu

 

Share: