Öksürüğe cebin tıpkısı

Bilgi adamları alelhusus 18 yaş altındaki çocuklarda ve gençlerde zararlı olan öksürük şurupları adına, damarı bozuk öksürüklerin tedavisi için çikolatayı öneriyor.

The Telegraph’ta yer alan habere göre, araştırmacılar kakao ve çikolatadaki “teobromin” ünlü bileşenin öksürüğü kestiğini belirlediler. Yararlı olduğu tam namına kanıtlanırsa, iki sene süresince umar şeklinde piyasaya sürüleceği kaydedildi.

İngiliz Millî Akciğer ve Önsezi Enstitüsü marifetiyle yapılan araştırmada, hint bademi ve çikolata içerisinde kâin “teobromin” isimli maddenin öksürüğü engellemeye yardımcı olduğu belirleme edildi.

Çikolatadaki “theobromine” isimli maddenin, boğazda kaşıntıyı ve öksürüğü önlemede öksürük şuruplarından bile elan etkin olduğunu söyleyen araştırmacılar, öksürük şuruplarında bulunan “codeine” isimli maddenin hele 18 gözyaşı altındaki çocuk ve gençlerde faydasından çok zararı bulunduğunu açıkladılar.

Nazari olarak öksürüğü yatıştırmada ayrımsız parça bitter çikolatanın ehliyetli olabileceğini söyleyen araştırmacılar, ihtiyaç duyulan köken dozun belirlenmesi üzere henüz iş yapılmadığını rapor ettiler.

Ant

Share: