Okullar açıldı, kiralar fırladı!

Darülfünun imtihan sonuçlarının açıklanmasının ardından kiralık konut piyasasında da tıpkısı hareketlenme yaşandı.

Öğrencilerin genişlik çokça 2+1 evleri yeğleme ettiğini ortaya koyarken, kiralık konut seçiminde öğrencilerin icar amacıyla ortalama 1.000 ile 2.500 TL ayırdıkları görüldü.

Üniversite eğitimi amacıyla en haddinden fazla yeğleme edilen şehirlerin başında gelen İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir’dahi kiralık evlerin değer marjının semte bakarak berenarı tahavvül gösterdiği gözlemleniyor.

Öğrencilerin yeğleme ettiği semtlerde, İstanbul’da Avcılar ve Fatih, Bursa’bile Nilüfer ve Saika, Ankara’dahi ise Etimesgut ve Sincan icar fiyatlarındaki ortalamalarının bağan olması cihetiyle öne çıkıyor.

Şevket ve dünyalık üniversitelerine yakınlığıyla öne sâdır Beşiktaş’ta kiralık konutlarda az çok degaje bire bir spektrum gözleniyor. Öğrenciler eliyle sık sık tercih edilen Beşiktaş Balbaros Bulvarı ve civarında 2+1 kiralık daire fiyatları 1.800 TL’den başlıyor ve 3.000 TL’ye kadar yükseliyor.

Ulaşım ağlarına yakınlığı ile öğrenciler için tıpkı ayrıksı almaşık olan Şişli’nin Minval, İzzetpaşa ve Fulya semtlerinde ise kiralık basamak fiyatları 1.300 TL’den başlıyor. İstanbul’üstelik sunu düşük kiralık bölük ortalamasına ise Ağustos ayında 1.155 TL ile Avcılar topluluk oldu. Bursa’dahi 2+1 kiralık konutlarda Nilüfer – Görükle 1.000 TL, Ankara’dahi Çankaya 1.700 TL, İzmir’de Buca 1.300 TL, Eskişehir’bile ise Tepebaşı 1.200 TL’lik averaj icar fiyatları ile cetvel başında düz aldı.

Hürriyet Yurt Ağustos kocaoğlan verilerine göre, öğrencilerin tercihi olan, icar fiyatlarının yeryüzü bağan olduğu semtler ise, İstanbul’birlikte 1.155 TL averaj ile Avcılar, Bursa’birlikte sayı farkı 979 TL ile Nilüfer-Dumlupınar, Ankara’de 868 TL averaj ile Sincan, İzmir’de 1.284 TL averaj ile Gaziemir, Eskişehir’bile ise 793 TL averaj ile Odunpazarı oldu.

İstanbul’un öğrenciler marifetiyle bildirme haddinden fazla yeğleme edilen semtleri beyninde saha düz Beşiktaş, Şişli, Kadıköy, Fatih, Sarıyer ve Avcılar’ın, Ağustos ayı 2+1 konut kira ortalaması 3.634 TL olurken öğrencilerin İzmir’deki tercih ettiği semtlerin başında mevrut Balçova, Karşıyaka, Buca, Gaziemir ve Bornova dahi ise 2+1 konutların Ağustos ayı icar ortalaması 1.684 TL oldu.

Ankara’da Çankaya, Gölbaşı, Etimesgut, Sincan, Bahçelievler ve Eryaman’dahi Ağustos ayı 2+1 ortalama icar fiyatları 1.222 TL olurken, Bursa’dahi Nilüfer, Saika, Dumlupınar ve Görükle’dahi ise bu ortalama 2.182 TL oldu.

Share: